Arap çocukların Türk Mutfağı deneyimi

Antalya Sağlık Turizmi Eğitim Geriatri Rehabilitasyon Engelli ve Sosyal Hizmetler Vakfı’nın (ANTSEVAK) davetlisi olarak Antalya’ya gelen Arap Birliği’ne bağlı ülke çocukları, Antalya Aşçılar ve Pastacılar Derneği’ne (APADER) ait Crystal Manavgat Mutfak Sanatları Akademisi’nde Türk Mutfağını tanıdı. Usta aşçıların gözetiminde kendi elleriyle hazırladıkları tatlıları yine kendileri yiyen çocuklar, oryantal Arap müziği eşliğinde dans ettiler.

Arap Birliği’ne bağlı Fas, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Suudi Arabistan’da çeşitli yetiştirme yurtlarında bulunan 115 çocuk, ANTSEVAK’ın davetlisi olarak geldiği Antalya’da çeşitli etkinliklere katıldı.

Gezinin Manavgat ayağında, Antalya Aşçılar ve Pastacılar Derneği’nin (APADER) geçtiğimiz aylarda Ilıca’da bulunan Manavgat Ticaret Merkezi’nde hizmete soktuğu Crystal Manavgat Mutfak Sanatları Akademisi’ni de ziyaret eden Arap çocuklar, burada usta aşçılardan Türk Mutfağını tanıdı ve tatlarına bakma fırsatını yakaladı.

Sıcak günlerde tüketilen Ayranaşı çorbasına hayran kalan Arap çocukları, büyük kazanda hazırlanan çorbayı kısa sürede tüketirken, keşkek ve kuzu tandır ikramını da beğenerek yedi. Çocuklar tahtevan isimli tatlıyı ise aşçıların gözetiminde kendileri yaparak mutfak deneyimini yaşadı.

Üniversite ve liselerin aşçılık mesleği ile ilgili bölümlerinde okuyan öğrencilere ve özellikle evhanımları olmak üzere aşçılığa ilgi duyan herkese mutfak sanatlarını uygulayarak öğretmen amacıyla Crystal Manavgat Mutfak Sanatları Akademisi açtıklarını hatırlatan APADER Başkanı Mehmet Özen, “Bu bir başlangıç oldu.Amacımız burada öğrencilere yedikleri yemeklerin nasıl yapıldığını göstermekti.İnşallah bundan sonrada üniversitelerden de öğrenciler gelecek, ayrıca vakıflarla da görüşmelerimiz sürüyor, birçok aktivite gerçekleştirmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

Osmanlı Türk Mutfağını hak ettiği yere çıkartmak için etkinlikte özellikle Türk kültürüne yönelik yemekleri ön plana çıkardıklarını vurgulayan Özen, “Bu her yerde yapılıyor ama bizim amacımız temelden alıp, onların da kendi katkıları ile Türk Mutfağını tanıyarak öğrenmelerini sağlamak oldu” diye konuştu.

APADER Başkan Yardımcısı Mustafa Pelit ise etkinlikle yurt dışından gelen öğrencilere Türk kültürünü tanıtmak amacıyla hareket ettiklerini belirterek, “Ülkemizi tanıtmanın yanı sıra birlik ve beraberlik içerisinde farklı kültürlerin bir arada nasıl yaşayabileceğini de gösterme fırsatı bulduk. Özellikle Anadolu’ya has mutfak kültürünü ve tadını tanıtabilmek için bu fırsatı değerlendirerek çocukları Crystal Manavgat Mutfak Sanatları Akademisi’nde ağırladık” diye konuştu.

Yurtdışı ve yurt içinde üniversite ve liseler ile aşçılık ile ilgili bilgi edinmek isteyenleri, mutfak uygulamalarına katılmak isteyenleri Crystal Manavgat Mutfak Sanatları Akademisi’ne beklediklerini ifade eden Pelit, “Engelli bireylerimiz olsun, lösemi gibi ciddi hastalıklarla mücadele eden çocuklarımız, vatandaşlarımız olsun onların da güzel bir gün geçirerek, mutfak sanatlarında kendi el emeklerini ortaya koyabilecekleri etkinlikleri de düzenleyerek katkı sağlamayı da hedefliyoruz” diye konuştu.