Ay, “Sütün kontrolü şart”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 27 Nisan 2017 tarih ve 30050 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan ‘Çiğ Sütün Arzına Dair Tebliğ’i değerlendiren Manavgat Süt Üreticileri Birliği Başkanı Bilal Ay, Manavgat’ta günlük 2 ton sütün sokakta kontrolsüz bir şekilde satışının yapıldığını belirterek; Manavgat Kaymakamlığı, Manavgat Belediye Başkanlığı ve Manavgat İlçe Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü ile koordineli olarak, belirli noktalarda kurulacak soğutmalı süt tankları ve otomatik satış makineleri ile analizleri yapılmış sağlıklı çiğ sütleri halkın arzına sunabileceklerini söyledi.

Halkın yoğurt ve ev kullanımında çiğ süt tercihini değerlendiren Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, sokakta satılan sütlerin de standardını oluşturarak Çiğ Sütün Arzına Dair Tebliğ’i yayınladı. Tebliğe göre sokakta kontrolsüz bir şekilde süt satımı yasaklanırken, bu tebliğe uymayanlar 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’nun ilgili maddelerine göre cezalandırılacak. Tebliğin 27 Nisan 2017 tarih ve 30050 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanması ile yürürlüğe girdiği belirtilirken 31 Aralık 2017 tarihine kadar gerekli uyumun sağlanması isteniyor.

Tebliğe göre çiğ süt satışı ancak süt elde edilen hayvanların ihtiva edebileceği hastalıklardan arındırılmış olarak ve analiz edilmiş halde, en az 1 litrelik paketler ile otomatik satış makinelerinden yapılabilecek. Çiğ sütün 0 ile 4 derece arasında saklanma zorunluluğu bulunuyor.

Tebliği değerlendiren Manavgat Süt Üreticileri Birliği Başkanı Bilal Ay, yıllardır böyle bir tebliğin yayınlanmasını beklediklerini ve Manavgat Süt Üreticileri Birliği olarak hayata geçirmek istedikleri projeyle eş zamanlı olarak yayınlandığını ifade etti.

Manavgat halkının köy kültürüne sahip bir toplum olduğunu ve bu nedenle de sokak sütüne talebi olduğunu belirten Süt Üreticileri Birliği Bilal Ay, “Bu arz talep meselesidir, böyle bir talep var zaten. Bu talep şu anda nasıl karşılanıyor; işte köylerimizden araçlarının bagajlarında, pet şişelerde, günlük ortalama 2 ton civarında perakende olarak Manavgat’ta süt satılıyor” dedi. Ay, sütün ortalama 2 lira gibi bir bedelle satıldığına da dikkat çekerek devletin yılda 230 bin lira gibi KDV’den ötürü gelir kaybı yaşadığını belirtti. Ay, “Biz KDV kaybından ziyade vatandaşın, kundaktaki çocuğun kursağına giren sütün nasıl bir süt olduğunu bilmiyoruz. Esas önemli olan budur. Devletimizin KDV önemlidir, vergilerin alınması lazımdır. Bunlar önemli şeylerdir ama en önemlisi insan sağlıdır” diye konuştu. Sokakta süt satışını yapanların birliğe süt vermemelerinin gerekçesini cazip bir fiyata satmak olduğunu da ifade eden Ay, “Ama gel gör ki analizlerin hiç biri yapılmadığı gibi, bunlar evlerinin altında birer ikişer ineği olan insanlar ki, ari işletme değiller” dedi.

Süt Üreticileri Birliği olarak tebliği incelediklerini ve değerlendirdiklerini ifade eden Ay, “Halkın sokak sütü talebini karşılamak için bir değerlendirme yaptık ve Belediye Başkanımız ile bu konuda görüşmek için randevu talep ettik. Eğer kendileri de bunu uygun görürse Manavgat’ın belirli noktalarında kurulacak büfe tarzı yerlerde çiğ süt satışını gerçekleştirebiliriz” dedi. Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı’nın vermiş olduğu kriterler ve gıda kodeksine uygun olarak sütteki soğukluk derecesinin +4 olması gerektiğinin altını çizen Ay, “Biz oralara bütün analizleri yapılmış, 100-200 litrelik soğuk tanklar koymak suretiyle muhafazalı olarak vatandaşların süt ihtiyacını karşılayabiliriz ve buna talibiz. Henüz başkanımızla görüşmedik ancak görüşmemiz gerçekleştiği takdirde konumuz bu olacak. Bunu bugün ifade etmemin sebebi ise tebliğin yayınlanması ve kamuoyunun bu konudaki merakını gidermek” dedi.

Halkın çiğ süt talebinin karşılanmasının mecburi olduğunu vurgulayan Ay, “Bunu siz karşılamadığınız takdirde bir şekilde bu illegal yollarla girecektir, giriyor zaten ve vatandaş da alıyor” dedi.

2005 yılında kurulan ve Antalya’nın 19 ilçesi içerisinde süt faaliyeti gösteren tek birliğin Manavgat Süt Üreticileri Birliği olduğunu belirten Bilal Ay, “5 tane birlik var Antalya’nın ilçelerinde ama süt ile sütü alıp satan, sütün bütün analizlerini yapan tek birlik var, oda Manavgat’ta. Yetkililerin de bu birlikten yararlanma yoluna gitmeleri gerektiğini düşünüyorum. Çünkü Alanya’da yok, Gazipaşa’da yok, Akseki’de yok, Serik’te birlik var ama süt ile bire bir iştigal eden bir birlik yok. Bütün ilçeleri saymaya gerek yok, yani Manavgat dışında bir birlik yok. Bu birliğin faaliyetlerinden böyle bir ihtiyaç varsa, faydalanılması gerekiyor. Çünkü günlük 2 ton civarında Manavgat’ın evlerine, apartman dairelerine süt giriyor. Bu sütün nasıl bir süt olduğunu kimse bilmiyor. Bunun kontrol edilmesi gerekiyor” diye konuştu.

Manavgat Süt Üreticileri Birliği olarak ulusal firmalara ve Tarım Bakanlığı’nın nezaretinde Et Süt Kurumuna süt verdiklerini belirten Ay, “Bunun için bu sütlerin bütün analizleri yapılıyor. Antibiyotik olmazsa olmaz analizlerin başında gelir. biz antibiyotik kontrolünü yapmadan bir Allah’ın kulunun sütünü almayız. Şayet sütte antibiyotik varsa o süt kesinlikle imha olur. Sütün ph, asitlik değerleri mutlaka kontrol edilmelidir. Şimdi vatandaş zannediyor ki süt kesildiği zaman süt koyulaşır, süt kesildi. Hayır değil, sütün ph’ı 3,50’ye inmişse o süt baktığın zaman kesik gözükmez. Ama yarım saat içinde kesilecektir. Bunu elimizdeki aletlerle ölçebilirsin. Ee kesilmedi, kesilmedi ama yarım saat sonra kesilecek. Sen bu hastayı hastaneye yetiştiremezsin, hastalanmıştır o süt yani. Sütün ph derecelerinin mutlaka kontrol edilmesi lazım. Tuz oranı, sütte tuz oranı var mıdır, vardır. Tuz oranı 3’ün altında olması lazım. Çünkü bu analizleri yapıyoruz şu an. İletkenlik, ne demektir. Sütü içine koyduğumuz kabın nasıl bir deterjanla yıkandığı, bunun yeterince durulanıp durulanmadığı, o kabın içerisine konan sütte deterjan kokusunun olup olmadığının kontrolünün yapılması lazım. Çünkü bu sütün başka temizliği yok. Sütü kaba koydun iletkenlik, deterjan, ilaç kalıntısı var, süte sirayet etti. Bu sütü pişirdik çocuğumuza verdik, pişirdik yoğurt yaptık yedik. Ne yapacağız. Bunun telafisi mümkün değil. Elma, armut değil ki yıkasan da geçse. Alkali kontrolü yapılması lazım. Soda peroksit kontrolü yapılması lazım. Bunların mutlaka yapılması lazım. Bundan sonra yağ, sütün kaymağı alınmış mı alınmamış mı, gerçi bunlar en son işler. Kuru madde, sütün kuru maddesi yerinde midir değil midir. Yani sütün içine dışarıdan su girmiş midir girmemiş midir. Bunların bütün analizlerinin yapılıp halka o şekilde verilmesi lazım. Manavgat Süt Birliği olarak yıllardır sattığımız sütlerde bunun ölçümlerini yapıyoruz” diye konuştu.

Süt Birliği’nin toplama merkezlerinde günlük analiz yapıldığını tekrarlayan Bilal Ay, “Ben isterdim ki burada bir süt birliği var, bu işleri de yapıyor, günlük 35-40 ton sütün günlük analizlerini yapıp Antalya dışına satıyor, pazarlıyor. Manavgat’ta da böyle bir sokak sütçülüğü var, bunu da önleyemiyoruz. Birlik kontrolünden bari geçirelim, hiç değilse bunların analizi yapılsın ki vatandaş ne içtiğini bilsin. Ben yıllardır bekliyorum bizden böyle bir talep yok. İşte belediye başkanımdan böyle bir talebim olacak. Bunu Kaymakam Bey ile de görüşeceğiz, İlçe Tarım Müdürlüğü ile de görüşeceğiz. Yani bize böyle bir imkan sağlanırsa biz Manavgat’taki, takriben 2 ton civarındaki sokak sütçülüğü talebini Manavgat Süt Birliği olarak karşılayalım. Belli noktalara ufak kromdan yapılmış soğutucu tanklar vasıtasıyla sütlerimizi, bu analizlerin hepsini yaptıktan sonra, tankımıza sütümüzü koyalım, +4 derecede muhafaza etmek suretiyle günlük taze sütü vatandaşa sunalım ki, vatandaş ihtiyacını görsün. İnşallah belediye başkanımız bu konuda bizlere yardım edecektir diye düşünüyorum. Çünkü böyle bir sıkıntı var, Manavgat’ta kontrolsüz bir süt satışı var. Bunun hiç olmazsa kontrollü hale gelmesini istiyoruz” dedi.

Tebliğde belirtilen işletmelerin ari işletmeler olduğuna dikkat çeken Bilal Ay, “Zaten biz bu sütleri, sağım üniteli ari işletmelerden alıyoruz. 2-3 ton sütünü aldığımız ari işletmeler var. Bunların sütlerini biz Manavgat dışına gerek süt tozuna gerek Konya’da Eti Gıda’ya vermek suretiyle değerlendiriyoruz. Ne olur, bu işletmelerden aldığımız sütlerinden bir kısmıyla da biz Manavgat’ın bu ihtiyacını karşılarız” dedi.

Sokak sütü satıcılarının sütlerini de kendilerinin alabileceğini belirten Ay, “Burada bu işi yapan köylerden getiren kadınlarımız var, çiftçilerimiz var, üreticilerimiz var. Bunlar ne olacak. Biz onların köylerinin sütlerini zaten günlük olarak alıyoruz. Onlar oradaki sütçülere vermeyip de Manavgat’ta perakende satmak isteyenler. Biz onların sütlerini değerlendiririz zaten. Onların sütleri hangi köylerden geliyor, atıyorum Ulukapı Köyü, oraya bizim aracımız giriyor zaten. O sütleri alır sanayiye kazandırırız. Onda sıkıntı yok. Bunun için bunu Kaymakamımızla, Belediye Başkanımızla Manavgat Süt Birliği Başkanı olarak bunları bir masaya yatırıp, en kısa zamanda değerlendirmek istiyoruz. Onların da yardımları sayesinde Manavgat’ta ki bu sokak sütçülüğünü en azından böyle Süt Birliğinin kontrolünden geçirmiş, tabi bu arada Tarım Gıda ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğümüzde kontrollerini yapacaklar. Zaten bizim toplama merkezlerimizin periyodik kontrollerini yapıyorlar. Onlar gerekli kontrolleri yapıyorlar ama biz günlük taze süt olarak kontrolleri analizleri yapılmış bir şekilde oraya getirir vatandaşımızın emrine sunarız. Bu arada da ilçe müdürlüğümüz de gelir numunesini alır il laboratuarına gönderir, onlar da gerekli kendilerine düşen görevleri de yapacaklardır” diye konuştu.

Çiğ sütün şişelenmesinin de Manavgat Süt Üreticileri Birliği tarafından gerçekleştirilebileceğini ifade eden Bilal Ay, “Manavgat Süt Birliği şişeleme işine girer bu işi de yapar. Bunda sıkıntı olmaz. Biz geçen yıllarda şöyle bir şeyi araştırmıştık. 21 Mayıs’ta Dünya Süt günü’nde köprübaşında halkımıza süt ikram edelim diye. Bir türlü prosedürü aşamadık, UHT paketleme olması lazım denildi. Bizim böyle bir şeye ihtiyacımız yok, bu günlük tüketilecek süttür. Yani UHT ambalaj dediğimiz zaman çok maliyetli bir şeydir. Antalya’da UHT ambalajlı üretim yapan sadece Yörükoğlu vardır. Zaten marketlerde satan UHT ambalajlı sütler var. Her türlü markanın olsun sütleri marketlerde vardır. Bunlar 3-5 ay gibi rafta bekletebileceğin ambalaj türleridir. Biz bunları istemiyoruz. Bizim burada günlük süt tüketimi kültürümüz var. Sokak sütçülüğünden anladığımız şu; günlük ineğinden sağmış adam sütü getirmiş bende alayım bunu yoğurt yapayım. Biz kendi tükettiğimiz yoğurdu kendimiz yapan insanlarız. Manavgat’taki alışkanlık bu ve sokak sütçülüğü ile bu devam ettiriliyor. Biz diyoruz ki UHT ambalaj ile değil, biz bunu 3-5 ay bekletecek değiliz. Bugün ne kadar süt satılabilir satış noktamızda, diyoruz ki 100 litre, o kadar sütü satış noktamıza koyacağız. Diyelim ki bu sütün tamamını satamadık, 80’nini sattık, 60’ını sattık, geri kalan sütü alıp sanayiye giden diğer sütümüze ilave ederek fabrikalara göndereceğiz. Orada bekletmeyeceğiz bunu. Orada sattığımız sütün günlük süt olması lazım. UHT ambalaja gerek yok ama şişe olabilir. 1 litrelik, 2 litrelik, 5 litrelik şişelerle vatandaş gelir alır gelir götürür evinde yoğurt yapar. Biz bunları rahat yaparız çünkü biz bugün 35 ton sütü muhafazası için soğuk tank zinciri kurduk Manavgat’ta. 35 ton sütü soğutuyoruz toplama merkezlerimizde. Daha geçen haftalarda Kromel marka bir tank aldık 66 bin liraya. Aynı toplama merkezine bir tane 170 Kw jeneratör aldık 36 bin lira. Biz safi 1 ay içerisinde Taşağıl’da süt toplama merkezine 100 bin liralık yatırım yaptık. Yani biz bunu Manavgat Süt Birliği olarak rahat bir şekilde yapabilecek bir noktadayız. Çokta pahalı bir şey değil şişelemek. Günlük satılacak olan sütlerle UHT ambalaj sistemini yapmaya çalışırsak bu fuzuli olur” dedi.