Hint kenevirini ‘Isırgan otu’ sanmış

 

Geçen Haziran ayında tarlasında çeşitli boylarda ekili olarak bin 62 kök hint keneviri ele geçirilen A.K. Manavgat 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davasında, hint kenevirinin ne olduğunu bilmediğini, pazardan ısırgan otu niyetiyle aldığını iddia etti.

Tarlasında çeşitli boylarda bin 62 kök hint keneviri ele geçirilen sanık 62 yaşındaki A.K., mahkemede, “Ben onları ısırgan otu olarak almıştım” dedi.

Geçen Haziran ayında Düzağaç Mahallesi’nde jandarmanın yaptığı baskınla A.K.’a ait tarlada ele geçirilen bin 62 kök hint keneviri ele geçirilen ve hakkında uyuşturucu madde ticareti yapmaktan dava açılan A.K., Manavgat 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı.

Sanık A.K. duruşmada, uyuşturucuyla bir alakasının olmadığını ve kimden alınıp kime satılacağını bilmediğini anlatarak, “Ben bu tohumları Serik İlçesinde kurulan Salı pazarından ısırgan otu tohumu olarak aldım. Tarlada fasulye ve mısırların arasına serptim. Tarlada mısır ve fasulye olduğu için suladım” dedi. Eşinin kanser hastası olduğunu ve Manavgat’a 150 kilometre uzakta yaşadıklarını anlatan A.K., “Ben bu bitkiyi ekmenin yasak olduğunu bilmiyordum. Ben 5 vakit namazında niyazında olan biriyim. Kimsenin yüzüne bakacak halim kalmadı” diye konuştu.

Duruşmada tanıklık yapan jandarma görevlisi M.D.,hint keneviriyle ilgili ihbar aldıklarını bunun için önce tespit yaptıklarını ve iddianın doğru olduğunu belirledikten sonra A.K., F.K ve hint keneviri ekili tarlada önlem aldıklarını anlattı. A.K.’ın evinde arama yaptıklarını ve herhangi bir suç unsuruna rastlamadıklarını anlatan M.D., sanıktan kendilerini tarlaya götürmesini istedikleri zaman başka bir yere götürmeye çalıştığını, kendisini uyarmaları üzerine doğru yere gittiklerini anlattı.

Duruşmada mütalaa veren savcı, sanığın bahçesine bin 062 kök hint kenevirini ektiğini, bakımlarını yaptığını, diplerini çapaladığını anlatarak, uyuşturucu madde ticaretinden ceza verilerek tutukluluk halinin devamına etmesini istedi. Sanık avukatı Nedim Dağ ise savcının mütalaasına katılmadıklarını ve uyuşturucu madde suçlamasını kabul etmediklerini söyledi.

Verilen aranın ardından mahkeme sanığa itiraz yolu açık olmak üzere 3 yıl 9 ay hapis cezası verdi ve tahliyesini kararlaştırdı.