İşitme Engelliler Olimpiyatları’nda Manavgat damgası

 

Bu yıl 23.’sü gerçekleştirilen İşitme Engelliler 23. Deaflympics Yaz Oyunları Olimpiyatları’nda Türkiye 17 altın, 7 gümüş ve 22 bronz ile toplamda 46 madalya ile ülke halinde 4. oldu. Altın madalya kazanan voleybol ve futbol milli takımlarında toplam 7 Manavgatlı sporcunun olması, Manavgat için gurur kaynağı oldu. Özellikle kalesinde devleşerek, final karşılaşmasında penaltı kurtarışları ile futbol milli takımının madalyaya ulaşmasında söz sahibi olan Ersin Mert, sahanın kahramanı oldu.

Samsun’da gerçekleştirilen İşitme Engelliler 23. Deaflympics Yaz Oyunları Olimpiyatları’na Manavgatlı sporcular damga vurdu. Manavgat’tan 1 yönetici, 3 tercüman ve 12 sporcunun katıldığı olimpiyatlarda, altın madalya kazanan futbol takımında 2 ve yine altın madalya kazanan voleybol takımında 5 Manavgatlı sporcunun olması, Manavgat için gurur kaynağı oldu.

Başarılı bir olimpiyat geçirdiklerini söyleyen İşitme Engelliler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Manavgat Belediyesi İşitme Engelliler Spor Kulübü Başkanı Hasan Hüseyin Aydın, “Ülkemizin 18-30 Temmuz tarihleri arasında ev sahipliği yaptığı İşitme Engelliler 23. Deaflympics Yaz oyunları Olimpiyatları sona erdi. Türkiye ülke olarak; 17 altın, 7 gümüş ve 22 bronz madalya alarak toplamda 46 madalya ile olimpiyatlarda 4. oldu. Bu tarihi başarının gerçekleşmesinde katkı sağlayan Manavgatlı 12 sporcu ve 3 tercümanımıza katkılarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

97 ülkenin katıldığı olimpiyatlarda ev sahibi ülke olarak, diğer ülke sporcu ve misafirleri en iyi şekilde ağırladıklarını ifade eden Aydın, “Spor Bakanlığımızın da destek ve katkıları ile Samsun'da tarihin en üst düzey organizasyonunu gerçekleştirdik. Bütün ülkeleri en iyi şekilde misafir ederek memnun olmaları konusunda üst düzey çalışmalar gerçekleştirdik” diye konuştu.

Olimpiyat Yaz Oyunları’na Manavgat’tan yönetici olarak kendisinin dışında, Manavgat Kaymakamlığı Engelliler Koordinatörü Guddusi Aydın’ın erkek futbol takımının tercümanlığını, Manavgat Belediyesi İşitme Engelliler Spor Kulübü Derneği Tercümanı Kerim Aydın’ın bisiklet milli takım tercümanlığını ve Manavgat Milli Eğitim Müdürlüğü personeli Uğur Arıcı’nın organizasyon tercümanlığını üstlendiğini ifade eden Hasan Hüseyin Aydın, “Manavgat Belediyesi İşitme Engelliler Spor Kulübü Derneği Sporcuları Emrullah Palaz, Cevat Şimşek, Kadir Akyıldız, Mehmet Kuzucu ve Kerim Karabıçak futbol milli takımında görev aldı. Yine sporcularımızdan Ersin Mert ve Kasım Kılıç futbol milli takımında görev aldı. Yasin Okatan ve Harun Metin plaj voleybol milli takımında görev alırken, Cuma Ekener bisiklet milli takımında ve Hakan Kayan ile Ahmet Şallı ülkemizi oryantiring milli takımında yer alarak temsil etti” dedi.

Manavgat Belediyesi İşitme Engelliler Spor Kulübü futbol takımı kalecisi Ersin Mert’in performansının göz doldurduğunu vurgulayan Aydın, “Takım sporlarında, altın madalya alan futbol milli takımımızda, tercümanımız Guddusi Aydın ve  iki sporcumuz olması ve kulüp kalecimiz Ersin Mert 'in turnuva boyunca 5 maçta  sadece bir gol yemesi, final maçın penaltılarında kurtarışları ile milli  takımımızın altın madalya kazanmasında vermiş olduğu üstün başarı bizi ayrıca mutlu etti” diye konuştu.

Aydın, kendisinin de yönetici olarak görev yaptığı ve 5 Manavgatlı sporcunun olduğu voleybol milli takımının, tarihinde ilk kez altın madalya kazanmasının tüm kafileyi mutlu ettiğini söyledi.

Plaj voleybolu, oryantiring ve bisiklet milli takımlarının derece yapmaması ve madalya almamasına rağmen çok iyi çalıştığını ve Türkiye’yi başarılı bir şekilde temsil ettiğini ifade eden Aydın, bu branşlarda ter döken sporcuların gelecek için ümit verdiğini de sözlerine ekledi.

Aydın son olarak: “İşitme Engelliler Federasyon Yönetim Kurulu Üyesi ve Manavgat Belediyesi İşitme Engelliler Spor Kulübü Derneği Başkanı olarak, ev sahipliği yaptığımız ve tarihi başarılara imza attığımız, dünyanın 3. büyük organizasyonu olan 23. Deaflympics Yaz Oyunları Olimpiyatları’na katkı sağlayan, destek veren yetkililerimize, yöneticilerimize, sporcu ve çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Ülkemizin ve işitme Engelliler camiasının tanıtımı adına, Hepsinden Allah razı olsun” diye konuştu.