Karataş, “Bilgi birikimimizi gelecek kuşaklara aktarmak görevimiz”

Manavgat Aşçılar Derneği Başkanı İsmail Karataş ve yöneticiler Burhan Karagöz, Doğan Çolak ve Erdal Yalçınkaya Çakırbey Gurme Lezzetler Restoran’da basın mensupları ile bir araya geldi. Derneğin faaliyetleri hakkında kısa bilgiler veren Karataş, 2010-2017 yılları arasında derneğin birçok projeye imza attığını söyledi.

Mesleki olarak eğitime çok önem verdiklerini dile getiren Karataş, son 7 yıl içerisinde Manavgat’ta bulunan aşçılık okullarında 50 panel düzenlediklerini, 40 İşbaşı Eğitim Programı uyguladıklarını ve otellerde dahil olmak üzere 25 sertifikalı hijyen eğitimi verdiklerini söyledi.

Otel mutfaklarında istifade edilmesi amacıyla dernek olarak 800 hijyen kitabını dağıttıklarını da vurgulayan Karataş, bu süre zarfında kendisi tarafından hazırlanan ve bastırılan yemek kitaplarından 500’ünü yine okul ve otellere dağıttıklarını söyledi.

Yapılan yardımların gizliliğine önem verdiklerini ancak geçen sürede 5 yıl Ramazan ayında iftar yemeği düzenlediklerini, son 6 yılda bin 500 Ramazan yardım paketi dağıttıklarını, şehitler için 6 defa yemekli mevlit okuttuklarını, plastik şişe kapağı toplama kampanyası ile 4 engelli arabası ve 1 akülü engelli arabasını ihtiyaç sahibi engellilere verdiklerini ve ifade eden Karataş, aynı süre zarfında yine üyesi oldukları TAFED’in düzenlediği 12 ulusal yarışmaya katıldıklarını, yine TAFED’in Antalya’da düzenlediği 2 büyük organizasyona iştirak ettiklerini, üyelerine piknik düzenlediklerini ve 5 yıl aralıksız Yöresel Yemek Yarışması düzenlediklerini söyledi. İçinde bulundukları toplumun bir parçası olarak sivil toplum kuruluşları ile irtibatlarını hiçbir zaman koparmadıklarını da sözlerine ekleyen Karataş, 30’un üzerinde STK’ya ziyaret gerçekleştirdiklerini de belirtti.

Derneklerinin 630 olan üye sayısını 400’ler civarına çektiklerini ifade eden MAD Başkanı Karataş, bu sayıyı önümüzdeki günlerde daha da düşüreceklerini söyledi. Karataş üye sayısının düşürülmesine gerekçe olarak da; bazı üyelerinin mesleği bıraktığını bazı üyelerin ise dernekle hiçbir alakalarının olmaması durumunu gösterdi.

Dernek faaliyetlerini yürütürken bundan büyük bir keyif aldıklarını belirten Karataş, “Faaliyetlerimiz bir ekip çalışma ruhuyla gerçekleşmiştir. Belki yapılanlar azda gözükse daha fazlası için ekip çalışması şarttır. İyi ve daha organize bir ekip çalışmasıyla Manavgat’ta daha güzel işler yapılacağını inanıyoruz” dedi.

Gerçekleştirdikleri faaliyetlerde kendilerine destek olan firmalara teşekkür eden Karataş, “Artık Manavgat il olma durumunda, bizlerde verilecek destekle, bilgi birikimlerimizi paylaşmak isteriz. Örnek çalışmalarımız fazlası ile var. Bu örnek çalışmalarımızda bizlere yardımcı olan bütün destekleyici firmalarımıza ne kadar teşekkür etsek azdır. Bizler, yapmış olduğu çalışmaları siz basın dostlarımızla devamlı paylaşmaktayız. Bizler hedefimizden şaşmamamız gerektiğini düşünmekteyiz. Yaklaşık 300 bin yatak kapasitesine sahip olan Manavgat bölgemizde, Türk Mutfağını ve aşçılık mesleğini bugünlere getiren ustalarımızdan aldığımız mesleki birikim ve etik değerleri gelecek kuşaklara aktarmak en temel görevimiz olmalıdır” diye konuştu.

Turizmin bacasız bir sanayi olduğunu ve Manavgat’ın da bu sanayi içerisinde önemli bir yeri olduğunu vurgulayan Karataş, “Biz Aşçılarında çok sıkıntıları var, bilakis son zamanlarda turizmin kötü gitmesi ile sıkıntılı günler geçirmekteyiz. Manavgat bacasız bir sanayi, önümüzdeki dönemin içerisinde hepimiz için güzel olacağını ümit ediyorum. Birlikten kuvvet doğar düsturuyla hareket etmeliyiz. Bu noktada örgütlü olmak, sorunlara bireysel olarak değil, hep beraber ele ele vererek çözmek, başarıya giden en önemli anahtar olacaktır.

Dernekçilik zor iştir, kurmak kolaydır ama yaşatmak büyük enerji ve özellikle de özveri ister. Hiçbir geliri yoktur. Gönüllülük esasına dayanır. Turizm sektörünün tedarikçileri olmadan, yaşayamaz, en önemlisi de gönüllülük esasıyla hareket eden değerli meslektaşlarım olmasa varlığını sürdüremez” diye konuştu.

Aşçıların sıkıntılarına da değinen Karataş, “Günümüzde aşçılık mesleğinin geldiği nokta sevindirici olmakla beraber yeterli değildir. Hepinizin bildiği gibi bu günlere kolay ulaşılmadı. Kaliteyi sunmak, Türk mutfağını tanıtmak, tatilin her yerde var olan güneş, deniz ve kumdan ibaret olmadığını aktarabilmek asli görevimiz olmalı. Bu yüzden önümüzde aşılması gereken daha birçok engeller var.

Engellerden bahsetmişken şunu eklemek isterim; Özellikle 12 ayın sadece 6-7 ayı açık olan otellerimizde kalan 5-6 aylık ölü sezonda maalesef değerli meslektaşlarımız iş bulmada ve de evlerine ekmek götürmede büyük zorluklarla karşılaşmaktadırlar.

Türkiye Aşçılar Federasyonu çatısı altında olmanın haklı gururuyla, bireysel ve topluluk olarak daha ileriye gitmek için var olanı yaşatmak, yeniliklere açık olmak ve gelecek nesillere kalıcı eserler bırakmak en büyük gurur kaynağımız olacaktır. Asıl görevimiz geçici değil, kalıcı işler yapmak ve geleceğimiz olan gençlerimize iyi örnek olmaktır” diye konuştu.

Son birkaç aydır dernek faaliyetleri için bir binaya sahip olmadıklarını da belirten Karataş, “Gönlüm isterdi ki Manavgat Aşçılar Derneği olarak kendi binamız olsun. Ancak bizim dernek olarak herhangi bir gelirimiz yok, üyelik aidatlarımız bile sembolik olarak sadece 1 TL’dir. Gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerin hepsi sponsor firmaların derneğimize olan destekleridir. Bundan ötürü kendilerine bir kez daha teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Dernek ofisi için öncelikle AKM’de olmak üzere belediyeden yer talep ettiklerini ifade eden Karataş, “Ancak belediyedeki yetkililer AKM’de ancak kamu yararına faaliyet gösteren derneklere yer verildiğini belirterek bizi ret ettiler” dedi.

MAD Başkanı Karataş, davetlerine katılan basın mensuplarına, bugüne kadar derneklerine gösterdikleri ilgileri nedeniyle teşekkür plaketi verirken, yemekli toplantının sponsoru olan Çakırbey Gurme Lezzetler Restoranı aşçılarına madalya taktı.