Kutlu Doğum Haftası mehteranla başladı

 

Peygamber Efendimizin doğum yıldönümünü kutlamak amacıyla, 20-30 Nisan tarihleri arasında düzenlenen Kutlu Doğum Haftası, dün Atatürk Kültür Merkezi önünden Halk Eğitim Merkezi Mehteran Takımı eşliğinde kortejin Cumhuriyet Meydanı’na yürümesiyle başladı. Yürüyüş sırasında vatandaşlara Peygamber Efendimizin sevdiği gül dağıtıldı.

Manavgat Müftülüğü ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri dün Halk Eğitim Merkezi Mehteran Takımı eşliğinde, Manavgat Müftü Vekili Saffet Sevim, İlçe Milli Eğitim Müdürü Muammer Sarıdemir, Spor Hizmetleri ve Gençlik İlçe Müdürü Süleyman Karakaya ile din görevlileri ve İmam Hatip öğrencilerinin oluşturduğu kortejin Cumhuriyet Meydanı’na yürüyüşü ile başladı. Yürüyüş sırasında Müftü Vekili Sevim ile İlçe Milli Eğitim Müdürü Sarıdemir yol kenarında bulunan vatandaşlar ile turistlere güller dağıttı.

Kutlu Doğum Haftası’nın açılış töreni ise Cumhuriyet Meydanı’nda yapıldı. İstiklal Marşı’nın ardından Karacalar Hacı İsalı Camii İmam-Hatibi İbrahim Dursun Kur’an-ı Kerim tilavetini gerçekleştirdi. Ardından Manavgat Müftü Vekili Saffet Sevim konuşmasını gerçekleştirdi.

Peygamber Efendimizin kapkara bir günü aydınlığa çevirdiğini ifade eden Müftü Vekili Sevim, “Kadına değer, çocuğa sevgi, merhamet, adalet dünyadan yok olmuştu. İnsanlar puta tapma, ihanet, iç savaşlar, kavgalar ve bütün kötülüklerin karanlıklarına bürünmüştü. İşte böyle bir ortamda Allah insanlığa Hz. Muhammed’i (S.A.V) peygamber olarak gönderdi. O geldiğinde insan hakları nedir?, insanlık bilmezdi. İç kavgalar, iç savaşlar yüzünden senelerce insanlar başını kaldıramazdı. Kadınlar insanların zevk ve para kazanmaları için bir alet edinilmişti. Çocukları, kız çocuğu doğan adeta utanırdı, ya insanlardan kaçar yüzü kapkara kesilirdi ya da o kız çocuğunu utancından diri diri gömerdi. İşte böyle bir ortamda Allahın Resulü Muhammed (S.A.V) kadınlara, cennet annelerin ayağı altındadır diyerek ve kadınlara bütün hak ve hukuklarını vererek, kadını hiçbir makam ve mevkiinin eşit olamayacağı en büyük makama yükseltmiştir. Çocukları ise öldürmek, utanmak şöyle dursun kız çocuklarını terbiye edip yetiştirenlerin insanlık ve din hizmetine takdim eden ana-babaları cennetle müjdelemiştir” diye konuştu.

Müftü Vekili Sevim konuşmasını şöyle sürdürdü: “Emanet, Ehliyet ve Adalet bu üç unsur yeryüzünü ayakta tutan ve hiçbir insanın kendisinden uzaklaşamayacağı en mühim ana unsurdur. Peygamber Efendimizin tebliğ ettiği Kur’an da ve onun yaşadığı sünnette hiçbir insanın dinine, diline, ırkına, cinsiyetine, makam ve mevkiine bakınmaksızın her insanın emaneti koruma altındadır. Hiçbir özelliğe bakılmaksızın işinin ehli olan herkese işi verilecek ehliyet tam olarak yerine getirilecektir. Hiçbir insanın ırkına, cinsine, makam ve mevkiine bakılmaksızın adalet tesis edilecektir. Muhammed (s.a.v) yeryüzüne bu emniyeti, güveni tesis etmiştir. Peygamber Efendimiz, “İnsan haklarına dikkat ediniz, kadınların haklarına dikkat ediniz, emriniz altında çalışan işçilerin haklarını veriniz. Allah’a kulluk olan namazınızı devamlı kılınız. Allah’ın adını anıp, Allah’ın adıyla kendinize helal kıldığı kadınların hakkını yerine getiriniz” diyerek insanlık vurgusunu hep yapmıştır. O halde saygıdeğer misafirler özellikle hanımefendiler ve gençler size çok daha fazla önem veren Peygambere aynı değeri sizde verin. Bizimde ailemiz Peygamberimizin ailesi gibi olsun. Hanımlarımız, kızlarımız Peygamber (s.a.v) hanımlarını ve kızlarını kendilerine örnek ve önder edinsinler. Yine gençlerimiz, kadınlarımız ve bütün İnsanlığımız kendilerine her zaman değer veren Peygamberi kendilerine örnek almalıdır.

“Biz seni alemlere ancak ve ancak rahmet olarak gönderdik” buyuruyor Allah. Peygamber Efendimizin rahmeti ve merhameti öyle kuşatıcıdır ki ağaçlar, hayvanlar, sular, kainat insanlar bütün bu rahmetin altında güvence altına alınmıştır. Çünkü o ağaçların kesilmemesini, gölgelerin pisletilmemesini, suların kirletilmemesini özellikle tembih etmiştir. Hayvanlara dair merhamet ve şefkati hayvanların aç bırakılmamasını, hayvanların dahi fazla yük altında zulme uğramamasını bizzat tembih etmiştir.

O halde şöyle bir soralım. Boşanmaların zirvelere doğru çıktığı, karı- kocaların arasında kavganın, şiddetin hatta bazen öldürmenin olduğu, ana-baba ve çocuklar arasında kavga, işçi-işveren arasında, devletler arasında savaşların, kavgaların olduğu bir dönemde biz anlıyoruz ki bütün insanları, hayvanları, suları, bitkileri dahi kuşatan Peygamberin emniyet ve güveninden uzaklaştığımız için bunlar başımıza geliyor”

Müftü Vekili Saffet Sevim’in konuşmasının ardından Müftülük Ilıca Sertoğlu ve Çolaklı Hacı Saadet Kurt 4-6 Yaş Kur’an Kursu öğrencilerinin hazırladığı ilahi ve şiir dinletisi sunuldu. Programın sonunda davetlilere Kutlu Doğum Pilavı ve döner ayran ikram edildi.

Kutlu Doğum Haftası açılış törenine Kaymakam Nazmi Günlü, Milli Eğitim Müdürü Muammer Sarıdemir, MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, Manavgat Belediye Başkan Yardımcısı Erşan Özden, kamu kurum amir ve müdürleri, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.