Manavgat muz üretiminde Türkiye’nin lideri olacak

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO), turizmin başkenti olan Manavgat’ta ekonominin büyümesi ve turizm ekonomisine olan bağlılığın azalması için tarım ekonomisinin güçlenmesine yönelik çalışmalarını hızla sürdürüyor. Daha önce Manavgat susamı, narı, portakalı için çalışmalar gerçekleştiren MATSO, Manavgat muzunun da hak ettiği yere gelmesi ve yatırımcıların dikkatini çekmek için bir rapor hazırladı. ‘Muz Yetiştiriciliği’ isimli raporun tanıtımını yapmak üzere MATSO’da bir basın toplantısı düzenleyen Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş, “Hazırladığımız bu raporun, yatırımcı ve girişimcilerimiz için faydalı bir başvuru ve yönlendirici bir kaynak olarak yatırımlara katkı yapacağını düşünüyoruz” dedi. Boztaş, devletin uyguladığı teşviklerin devam etmesi halinde, gelecek 10 yılda Manavgat’ın, elverişli ve geniş arazisi ile örtü altı muz üretiminde Türkiye’nin lideri olacağını söyledi.

 

Manavgat ekonomisinin turizm dışında da gelirlerini artırmaya yönelik çalışmalar yürüten MATSO, Manavgat’ta ikinci önemli gelir kapısı olan tarım sektöründe ürün çeşitliliğini artırmayı hedefliyor. Bu kapsamda daha önce Manavgat susamı, narı, portakalı ile ilgili çalışmalar gerçekleştiren MATSO, son olarak Manavgat’ta muz üretimini artırmaya ve yatırımcıları bu yönde yatırım yapmaya teşvik etmek amacıyla rapor hazırladı.

‘Muz Yetiştiriciliği’ adı ile hazırlanan raporda; muz üretimi ile ilgili birçok bilginin yanında, Manavgat’ın muz üretiminde aldığı rol de irdeleniyor. İlk defa 2003 yılında muz üretimine başlanan Manavgat’ta 2015 yılında atılım gerçekleşti, 280 dekar alanda 2 bin 240 ton muz üretimi ile Türkiye üretiminin ancak binde 8’i Manavgat’ta gerçekleşti.

Hazırlanan raporu tanıtmak için MATSO binasında basın toplantısı düzenleyen MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, raporun hazırlanması ile amaçlananın, Manavgat’ta yatırımcıların özellikle örtü altı muz üretimine yatırım yapmasını sağlayarak, Türkiye’de muz üretiminde Manavgat’ın lider ilçesi olmasını sağlamak.

MATSO’nun, ilçe ekonomisinin gelişmesine katkıda bulunmak için çalışmalar yapmasının yasalarla sabit olduğuna değinen Boztaş, “Bilimsel çalışmalarla yatırımcılarımıza, üyelerimize ışık tutmaya çalışıyoruz. Aslında 5174 sayılı Borsalar ve Odalar Birliği Kanunun 4. maddesinde odaları tanımlarken 12. maddede de odaların görevini belirtmiş ve sıralamıştır. Bu maddenin içerisinde de bölgelerin kalkınmasında katkıda bulunacak, yön verecek ekonomik, ticari ve sanayi alanında istatistiki, bilimsel veriler doğrultusunda araştırmalar, incelemeler ve raporlar hazırlanması olarak sıralanmıştır. Yani bizim görevlerimizin içerisinde bu türlü ekonomik anlamda bilimsel raporlar hazırlamaktır. Oda yönetim kurulunun görevlerini sıralarken de yine 19. madde bu sorumlulukları bize vermiştir. Bir yandan yasa gereği yetkiden, diğer yandan da gelişmiş bir ekonominin inşası için bilginin vazgeçilmezliği gerçeğinden yola çıkarak bilimsel araştırmalara, çalışmalara ve yayımlara ağırlık ve önem vermekteyiz. Güçlü bir potansiyeli barındıran Manavgat ekonomisinin direncini, katkısını ve çeşitliliğini artırmak için raporlar ve tezler hazırlayıp; ekonomimizin, iş dünyamızın faydalanması adına yayımlar yaptık bu zamana kadar. Bu konuyla ilgili turizm, sağlık turizmi, organize sanayi bölgesi, tekne ve yat çekek alanı, narenciye ve ticaret alanında değişik raporlar hazırladık. Manavgat’ın mekansal gelişimi üzerine de raporlar hazırladık. Bu raporları hem üyelerimizin istifadesine sunmak için evraklar haline getirdik hem de web sayfamızda dijital ortamda üreticilerimizin ve yatırımcılarımızın bilgisine sunuyoruz” diye konuştu.

MUZ YETİŞTİRİCİLİĞİ RAPORU

MATSO tarafından hazırlanan ve muz ile ilgili bir çok bilginin içinde barındığı raporu tanıtmak amacıyla basın toplantısı düzenlediklerini ifade eden Boztaş, “Muz yetiştiriciliği ile ilgili olarak Manavgat ticaret ve Sanayi Odası olarak bilimsel bir rapor hazırlattık. Hem bu raporumuzu tanıtmak hem de kısaca bir bilgi vermek için burada toplanmış bulunuyoruz. Yine bu raporu da web sayfasında elektronik ortamda indirmek veya okumak isteyen arkadaşlarımıza web sayfamızda yayınladık. Turizm, ticaret, gelişen hizmet sektörleri ile birlikte tarım da Manavgat ekonomisinin güçlü ve önemli sektörlerinden birisidir. Üretim ekonomisinin en önemli unsurlarından biri de tarımdır. Bu yayımla da tarımın bir alt sektörü olan muzun durumunu ortaya koyup geleceğe ışık tutarken, her gün büyüyen alt sektör olan bu muz yetiştiriciliği ile tarıma dikkatleri çekmek istedik. Önceki çalışmalarımızda, yayımlarımızda olduğu gibi hazırladığımız bu raporda da, yatırımcı ve girişimcilerimiz için faydalı bir başvuru ve yönlendirici bir kaynak olarak yatırımlara katkı yapacağını düşünüyoruz. Üyelerimize, yatırımcılarımıza, girişimcilerimize yol gösterecek, ışık tutacak, ekonomimize ivme kazandıracak çalışmalara yer vermeye devam edeceğimizi belirtirim.

Yayımlamış olduğumuz rapor ile muz yetiştiriciliğine dair her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz. Burada muzun dünyadaki durumu, muz üreten ülkeler, ülkemizdeki muzun yetiştirildiği bölgeler, hangi topraklarda yetiştiriliyor, nem oranı, toprak özellikleri nelerdir. Muzun ekonomideki değeri nedir, ihracattaki, ithalattaki durumu nedir, biz ne kadar üretiyoruz, Manavgat ne kadar üretiyor, bölge ne kadar üretiyor bunların tüm bilgileri burada var, ayrıca teşvikle ilgili, vergilerle ilgili, tesislerin sigortalanması ile ilgili bilgiler burada mevcut. Ama biz muz üretiminin, kontrollü tarım olarak tabir ettiğimiz örtü altını aldık. Örtü altının dışında biliyorsunuz açık olarak yetiştiriliyor, ama biz bu bölümde örtü altı muz yetiştiriciliğini ele aldık” diye konuştu.

MANAVGAT 10 YIL SONRA TÜRKİYE’NİN LİDERİ OLACAK

Türkiye’nin 2015 yılı verilerine göre 600 bin ton muz tükettiğini ve bunun ancak yarısının Türkiye’de üretildiğini ifade eden Boztaş, 10 yılda Manavgat’ın muz üretiminde lider ilçe olabileceğini söyledi. Boztaş, “Antalya ilimizde toplam 24 bin dekar alanda muz üretimi yapılıyor. Bunun açık alanları da var ama ekseriyeti kapalı alanda. Antalya’nın dışında Türkiye’deki en büyük üreticilerden bir tanesi Anamur’dur. Antalya’da da Gazipaşa, Alanya ve Manavgat’ta var. Manavgat’ta da yeni başladık. Bunun dışında diğer yerlerde resmi kaynaklara girmiş üretim yok. Anamur ilçemizde ise 24 bin 500 dekarı kapalı 2 bin dekar da açık alanları var. Bunların hepsini topladığımız zaman 300 bin ton civarında bir üretim var. Antalya içinde de şu anda üçüncü ilçe durumundayız, ama ben biraz önce dediğim gibi, bu destekler devam ederse, bizim toprak yapımız, mikroklimamız, çoğrafi durumumuz, atıl kalan tarım alanlarımızın örtü altı alanlara gireceğini, nitelikli tarım yapılacağını, nitelikli kontrollü bir muz üretiminin yapılacağını düşünerek, önümüzdeki 10 yıl içerisinde Türkiye’nin en büyük üreticisi noktasına geliriz, Antalya’nın da birincisi oluruz. Ekonomimizin tarımdaki bir alt sektörü olarak Manavgat dünyada adından söz ettirmeye başlar diye düşünüyorum.

2010 yılından bu yana baktığımızda Manavgat’ta sadece 5 dekar kapalı bir alanda muz üretimimiz vardı, bu gün ise resmi kaynaklara geçmiş 650 dekar alandayız. Son 5 yılda geldiğimiz nokta bu. Hatta 2011’de 7 dekar, 2012’de 7 dekar, 2013’de 7 dekar, 2014’de 25, 2015’de 280 dekar alana çıktık. Ayrıca 2016 yılında 149 dekar, 2017 yılının haziran ayına kadar da 212 dekar alana Manavgat İlçe Tarım Müdürlüğünün verilerine girmiş ve hükümetimiz tarafından da desteklendi. Özellikle 2016 yılında 149 dekar ve 2017’de de 212 dekar alan, 2017’nin haziran ayına kadar olanını söylüyorum, örtü altına destek verilmiştir. Antalya’ya baktığımız zaman birinci sırada Gazipaşa ilçemiz gelmektedir. 2015 yılı verilerinde 13 bin 500 dekar alanda muz üretimi yapılıyor. Arkasından Alanya geliyor 10 bin dekarda, sonra biz geliyoruz, 25 dekarla da Kumluca geliyor. Şöyle bir baktığımız zaman 2014’den 2017 yılına geldiğimiz zaman hem Gazipaşa’da hem de Alanya’da örtü altı üretimde çok ciddi bir artış yok. 2014 yılında 7 bin 850 iken Gazipaşa, bu 2008 yılında 12 bin dekara çıkmış bugün de 13 bin 500 dekar alana, artış hızını görebiliyorsunuz. Ama ilçemizde grafik yükselerek, dikey bir şekilde gidiyor. Devlet desteği bu şekilde devam ederse, 10 yıl içerisinde Türkiye’nin en büyük muz üreticisi ilçesi konumuna geliriz” diye konuştu.

Muz ithalatının üretici için bir handikap olduğunu belirten Boztaş, devletin muz ithaline koyduğu yüksek vergiler ile üreticiyi rahatlattığına değinerek, “Bizim en büyük avantajımız, yerli üreticileri koruma altına alma adına hükümetimiz bir bariyer oluşturmuş. Yüzde 145,8 artı yüzde 8 oranında gümrük vergisi var muza. Yani yurtdışından buraya muzu getirmek istediğimiz zaman, yurt dışından aldığımız fiyatın üzerine yüzde 145,8 artı yüzde 8 KDV ödeyerek getiriyoruz, dolayısıyla yerli üreticimiz korunmuş oluyor. Yalnız iki tane ülkede sadece yüzde 8 KDV var, hükümetin oraya bir desteği var zannediyorum. Gürcistan ve Bosna Hersek’ten yaptığımız ithallerde yüzde 0 vergi var. Sadece yüzde 8 KDV var. Dolayısıyla bu da içerideki üreticilerimizi destekleme adına çok güzel bir gelişme. Bu devam ettiği sürece, hükümetimizin sadece gümrük değil yatırımları ve işletmeleri desteklemeye devam ettiği sürece, önümüzdeki yıllar itibariyle muz yatırımcısının önünün açık olduğunu düşünüyorum. Altını çiziyorum şimdilik. Çünkü yarın başka bir değişiklik olur, vergilerde bir değişim olur, o zaman yeniden değerlendirilmesi lazım. Ama bugün gelinen noktada durum bu” dedi.

DEVLET YÜZDE 75’E VARAN DESTEKLER VERİYOR

Örtü altı muz üretiminde devletin verdiği desteklerin yatırımcılar için büyük fayda sağladığına değinen Boztaş, “Manavgat’ta, 2016 yılında 149 dekara, 2017 yılının haziran ayına kadar da 212 dekarda, 2016 yılında 11 proje, 2017 yılının ilk 6 ayında 15 projeye destek verilmiştir. Desteklerimiz yapılan her yatırımın yüzde 75’lik kısmı için devlet destekli kredi kullanılabiliyor. Yatırımcı yüzde 25’lik kısmını kendisi karşılıyor, yüzde 25’lik kısmı nakdi sermaye veya gerçekleşmiş yatırım olabiliyor. Destekler şu şekilde, birinci dilim krediler 750 bin liraya kadar olan yatırımlarda 7 yıl geri ödemeli yapılabiliyor, böyle bir plan oluşturuluyor. İlk yıl için uygulanacak faizin yüzde 75’ini devlet süspanse ediyor. Devletin kendi karşılıyor. Yıllık yüzde 11 faiz, yüzde 75’ini devlet ödüyor. Buda 2,75’e tekabül ediyor bir yıl için. Geride kalan 6 yıl içinse yüzde 50 oranında süspanse ediliyor alınan krediler, yani yüzde 5,5. İkinci dilim krediler var, 750 bin liradan 5 milyon liraya kadar olan yatırımlarda ise geri ödeme planı yine 7 yıl, bu 7 yılın birinci yılındaki süspanse yüzde 50, diğer yıllardaki süspanse edilme oranı ise yüzde 25’dir. Devlet süspansesinden faydalanabilmek için projeli olması lazım, ruhsatlı olması lazım. Detaylı bilgi almak için Tarım Bakanlığına müracaat edilmesi gerekiyor, oradan yönlendirme yapılacaktır” diye konuştu.

MANAVGATTA ÜRETİM ALANLARI HIZLA ARTIYOR

Her kesimden muz üretimi için ciddi yatırımlar yapıldığını ifade eden Boztaş konuşmasını şöyle sürdürdü: “Evrenseki, Seydiler ve Sağirin’de ciddi alanlar kapatılıyor muz üretimi için. MATSO üyesi arkadaşlarımız Ali Çinkaya ve Hüseyin Uysal bu iş için Manavgat’ta üretime başladılar. Hem malzeme temini hem de işin projelendirilip, anahtar teslimine kadar hizmet veriyorlar. Daha önceki yıllarda Manavgat’ta ki ilgili firmalarımız bu sektöre fazla ilgi göstermiyorlardı, Manavgat’ın dışından gelen firmalar bu işi yapıyordu. Bizde diyorduk ya Manavgat’ın parası Manavgat’ta kalmalı diye, arkadaşlarıma bu hususta kendilerine özellikle teşekkür etmek istiyorum. Örtüaltı olduğu için gerekli olan toprak Manavgat’ın her tarafında mevcut, nem oranları yüzde 60 oranında kontrollü bir şekilde örtü altında oluşturuluyor.

Örtü altı muz üretimini yatırımcıların büyük projeler olarak gerçekleştirebileceği gibi, aile ekonomisine katkı sağlamak için küçük çapta, birkaç dönüm olmak üzere aileler de yapabilir. Bu sektör aile çiftçiliğine de katkı sağlayacak bir sektör. Kişi müsaittir ekonomik olarak 100 dekar alanı kapatır, diğeri de bütçesine göre daha küçük bir yer kapatır. Burada aile çiftçiliği için de önemli bir iş kolu oluşturulmuş oluyor.

Farklı sektörde yatırım yapan arkadaşlarımızın bu sektörde de yatırım yaptığını görüyoruz. Bunun içerisinde turizmciler de var, ticaretin içinde olanlar da var, hizmet sektöründe ve imalat sanayisinde iş yapan arkadaşlarımız da var. Avukat, doktor, muhasebeci gibi serbest meslek mensupları arkadaşlarımız da var. Yani değişik sektörlerde işletmesi olan arkadaşlarımız da bu sektöre yatırım yapıyorlar”