MAYÖV’de fakülte sevinci

 

Akdeniz Üniversitesi’ne bağlı Manavgat Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi'nin açılması ile Manavgat’ta üniversite kurulmasına bir adım daha yaklaşıldığını ifade eden Manavgat Yükseköğretim Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Vakfı(MAYÖV) Başkanı Muammer Güneş, eğitim alanında gerçekleşen atılımlar için sevinç duyduklarını, ancak Kaymakam Nazmi Günlü’nün İstanbul Bakırköy’e atanmasından dolayı üzüntü duyduklarını söyledi.

MAYÖV Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Dr.Muammer Güneş, vakıf olarak sevinç ve hüznü aynı anda yaşadıklarını söyledi. Eğitim alanında yaşanan gelişmelere sevindiklerini ifade eden Güneş, Manavgat’a büyük hizmetleri olan Kaymakam Nazmi Günlü’nün İstanbul Bakırköy Kaymakamlığına atanarak, Manavgat’tan ayrılmasına üzüntü duyduklarını söyledi.

Muayenehanesinde basın mensupları ile bir araya gelen DR. Muammer Güneş, kuruluş çalışmaları da dikkate alınınca 18 yıldan bu yana Manavgat’ta yükseköğretim, yüksekokul ve yüksekokullar, fakülte ve fakülteler, yurt ve yurtlar, nihayetinde de üniversiteyi sürekli gündemde sıcak tutan MAYÖV olarak, Manavgat’ta ikinci fakültenin açılmasından mutluluk duyduklarını söyledi.

Güneş açıklamasında:

“Sevinçliyiz, çünkü: Manavgat Meslek Yüksekokulu öğrenci sayısının bu yıl yaklaşık 3 bin 500 olması bekleniyor.Sevinçliyiz, çünkü: Manavgat MATSO Turizm Fakültesi bölüm sayısı arttı ve ona bağlı olarak da öğrenci sayısı 400 olacak.Sevinçliyiz, çünkü: Manavgat Belediye Hastanesi inşaatının Akdeniz Üniversitesine devri tamamlandı.Sevinçliyiz, çünkü: Kredi ve Yurtlar Kurumu yeni bir bina daha kiralayarak öğrenci yurdu olarak kullanıma açtı ve toplam KYK’na bağlı yurtlardaki öğrenci kapasitesi 992’ye çıktı.Sevinçliyiz, çünkü: 17 Ağustos 2017 tarih ve 30157 sayılı Resmi Gazete'de Akdeniz Üniversitesi'ne bağlı Manavgat Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi'nin açılmasına dair 2017/10549 Karar Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı yayınlandı.Sevinçliyiz, çünkü: Manavgat Şelale Üniversitesine artık bir adım kaldı” diye konuştu.

Eğitim alanında yaşanan sevincin ardından hüzün yaşadıklarını da belirten Dr. Güneş, “Bırakınız yapmayı yapılanları yıkan. Manavgat'ta örülmüş bir tuğlası, dikili bir ağacı ve çakılı bir çivisi dahi olmayan. Yani anılmayan eski mülki amirlerden sonra yaptığı çalışmalarla herkesin takdirini kazanan, önümüzü açan, ufkumuzu genişleten, çalışkan, dürüst, tarafsız, ama devlet, millet ve hukuk taraflısı, kısaca adam gibi devlet adamı Sayın Manavgat Kaymakamı Nazmi Günlü'nün Bakırköy Kaymakamlığına atanması dolayısıyla üzüntülüyüz. Türkiye'nin en büyük ilçesine tayin edilmiş olması kendisi hakkındaki olumlu düşüncelerimizin ne kadar doğru olduğunu da gösteriyor. Sayın Nazmi Günlü'nün kişisel kariyerindeki bu ilerlemesine kendisi ve ailesi adına ne kadar sevinsek de böyle bir değeri kaybeden Manavgat adına üzüntülüyüz. MAYÖV olarak Manavgat Yükseköğretim sevdamıza katkı veren Sayın Kaymakamımız Nazmi Günlü Bey'e bundan sonraki meslek yaşamında engin başarılar diliyoruz.Sayın Nazmi Günlü'yü de Mehmet Çapraz'ların ve Hacı İbrahim Türkoğlu'ların yanına koyduk. O da artık ‘Eskimeyen Eski Kaymakamımız’ olarak daima takdirle hatırlanacak” diye konuştu.

Manavgat’ta Kaymakam olarak atanan Mustafa Yiğit’e de yeni görevinde başarılar dileyen Dr. Muammer Güneş, “MAYÖV olarak Sayın Mustafa Yiğit'ten Manavgat'ta yükseköğretim kurumları ve üniversite konusunda gelinen aşamanın daha da ileri götürmesini, bu konuda çalışma yapmasını "anılmayan eski mülki amirler" gibi değil, "eskimeyen eski kaymakamlarımız" gibi olmasını bekliyoruz. Yükseköğretim ve Üniversite konusunda atılacak her adımın destekleyicisi olduğumuzu da bu vesile ile kamuoyuna duyuruyoruz” dedi.