MEM’den yeşil alan açıklaması

 

Manavgat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Mimar Sinan Mahallesi’nde bulunan ve kız öğrenci yurdu yapılacak olan arsanın Hazine mülkiyetinde olup, 2013 yılında Sosyal ve Kültürel Tesis alanına dönüştürüldüğünü belirterek, bahsi geçen yerin gazeteler ve internet haber sitelerinde bahsedildiği gibi yeşil alan olmadığını bildirdi.

 

Geçtiğimiz hafta Cuma günü Mimar Sinan Mahallesi sakinleri, mahalle içinde bulunan ağaçlık alanın park olarak değerlendirilerek, yurt binası yapılmaması için eylem gerçekleştirmişti.

Mahalle sakinlerinin yaptığı eylemin ardından Manavgat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bir açıklama yaparak, söz konusu alanın, gazeteler ve internet haber sitelerinde belirtildiği gibi yeşil alan olmadığı ve Hazine mülkiyetinde olduğunu bildirdi.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından kız öğrenci yurdunun yapılması planlanan alan ile ilgili açıklaması şöyle:

“Çeşitli mahalli gazete ve internet haber sitelerinde "İlçemiz Mimar Sinan Mahallesinde bulunan yeşil alana kız öğrenci yurdu yapılacağına" dair haberler yer almıştır. Kız öğrenci Yurdu 992 ada 3 parsel numarasında kayıtlı, mülkiyeti hazineye ait 3.429,96 m² yüzölçümlü arsa üzerine yapılacaktır. Söz konusu arsa 1980 yılında onaylanan imar planı ile ilkokul yeri olarak belirlenmiş, 1990 yılında öğretmen evi arsasına, 2013 yılında ise Sosyal ve Kültürel tesis alanına dönüştürülmüştür.  

Hazine Mülkiyetinde olup, bugüne kadar yatırım programına alınmadığı için boş kalan arsanın yeşil alan gibi algılanması veya buranın yeşil alan olduğu gibi bir bilginin yazılması gerçeği yansıtmamaktadır. Dolayısıyla yurt binasının yeşil alan olarak belirlenmiş bir yere yapılması söz konusu değildir. İmar planında anılan biçimde park olarak ayrılmış alan olduğu gibi muhafaza edilmekte olup, herhangi bir müdahale söz konusu değildir.

Halkımıza saygıyla duyurulur”