Metruk binalarda denetim

 

Hızlı kentleşme sürecinde Antalya’nın bazı bölgelerinde metruk ve çöküntü alanların olduğu ve bu yerlerde bazı kişi veya kişiler tarafından istenmeyen oluşumların ve davranışların belirlendiğini tespit eden Antalya İl Emniyet Müdürlüğü, Antalya genelinde metruk bina denetimlerini artırdı.

Konuyla ilgili olarak Antalya İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada: “Hızlı kentleşme sürecinde şehirlerimizin bazı bölgelerinde metruk ve çöküntü alanların oluştuğu, kullanılmayan binaların tehlike teşkil ettiği ve bu yerlerin de genel güvenliği tehdit eder hale geldiği bilinmektedir. Yerleşim alanlarından ve insan hareketliliğinden uzak, atıl nitelikteki bölgeler ve metruk binalarda; suç faillerinin konakladığı, suçların işlendiği, fuhuş yapıldığı, uyuşturucu ve yasak maddelerin pazarlandığı, çevreye zarar verebilecek uyarıcı ve uçucu maddeleri kullananların kaldığı görülmektedir.

Özellikle kış mevsiminin gelmesi ile birlikte bu türden binaların barınak olarak kullanılması artacağından suça mekan teşkil eden bu binalara yönelik Antalya il genelinde “Metruk Binalar Uygulaması” yapılmıştır.

29 Eylül günü ilimiz genelinde Asayiş Şube Müdürlüğü ve karma kadro personelinin katılımıyla yapılan uygulamada; 579 personelin katılımı ile 292 adres kontrol edilmiş, buralarda bulunan 93 kişinin sorgulaması yapılmış, iki metruk binada yaşayan 9 Suriye uyruklu şahıs tespit edilmiş ve gerekli işlemler yapılmıştır” denildi.