Müftü Atilla, “Okumayan insan hayatını anlamlandıramaz”

 

Hatay’ın Altınözü ilçesinden Eylül ayı içinde Manavgat’a ataması yapılan Müftü Mustafa Atilla, 23 Ekim Pazartesi günü Manavgat Müftülüğünde görevine başladı. Manavgat’ta güzel işler yapmak istediğini ifade eden Müftü Atilla, ilerleyen teknoloji ile gerek bilgisayar gerekse akıllı cep telefonları ile toplumdan soyutlanarak, kitap okumayan bir neslin yetiştiğini belirterek, kahve kitap projesi ile Manavgat’ın işlek bir caddesinde Manavgatlıların toplanıp hem sohbet edecekleri hem de kitap okuyacakları bir mekan açmayı istediklerini söyledi.

Yeni Manavgat Müftüsü Mustafa Atilla görevine başladı. Manavgat’ta ilk olarak Manavgat Kaymakamlığı’nda düzenlenen Sosyal Yardımlaşma Vakfı’nın toplantısına katılan Müftü Atilla, Manavgat ile ilgili güzel projeleri hayata geçirmek istediğini söyledi.

İlerleyen günlerde Manavgat’ta cami ve Kur’an Kurslarını ziyaret ederek geniş bilgi edineceğini ifade eden Müftü Atilla, ilk göze çarpan eksikliğin 4-6 yaş grubu Kur’an Kurslarının yeterli sayıda olmaması olduğunu söyledi. 4-6 yaş grubunun anaokulu ve okul öncesi, kreş dönemi olduğuna vurgu yapan Müftü Atilla, “Manavgat’ta gördüğüm en büyük eksiklik, ihtiyaç olarak gördüğüm bu kuran kurslarımızın özellikle 4-6 yaş kuran kurslarımızın sayısının arttırılması. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak açtığımız 4-6 yaş Kur’an Kurslarımız aynı bir kreş gibidir, eksiği yok hatta fazlası var, üzerine fazladan dualar, alfabe, Kur’an-ı öğretiyoruz” dedi. Eski Müftülük binasının yıkımının da gündemde olduğunu belirten Müftü Atilla, yeni yapılacak olan binada hem Kur’an Kursunun hem de Müftülük lojmanının yer almasını düşündüklerini söyledi.

Manavgat’ta camii cemaatini artırmak için çalışmalar yapmayı düşündüğünü belirten Müftü Atilla, “Biz camileri bir şekilde yaparız. Bu kolaydır, zor olan bu camilerimizde Kur’an kurslarımızın içerisini doldurmaktır. Maddi imar camiyi yapmak, Kur’an kursunu yapmak, külliyeyi yapmak bu maddi imardır. Manevi imar ise bu kurslarımızın, camilerimizin, külliyelerimizin cemaat kapasitesini arttırmak yönünde çalışmalar yapmaktır” dedi.

İLK EMİR ‘İKRA’ OKU’DUR AMA MÜSLÜMANLAR OLARAK OKUMUYORUZ

Toplumun kitap okumadığının altını çizen Müftü Atilla, “İnsanlarımız maalesef okuma noktasında çok tembellik yapıyorlar. Halbuki dinimizin ilk emri ikra’dır, oku. Burada gözle görülür bir yanlışlık var, biz bu okuma emrini ilk sırada değil zannediyoruz. Bunun düzeltilmesi lazım çünkü okumayan insan kendini ifade edemediği gibi anlayamaz ve hayatını anlamlandıramaz” diye konuştu.

Aydınların, öğretmenlerin, öğrencilerin ve hatta imamların kitap okumadığından şikayetçi olan Müftü Atilla, “Okumayı çok ciddi ele almalıyız. Okuma saatleri düzenlememiz lazım din görevlilerimizle inşallah biz bunu başlatacağız. Her bir din görevlimiz bulunduğu mahallede bir okuma halkası oluşturacak. Cemaatiyle beraber oturup, her gün bir eser okuyacak. Sadece dini eser olması şart değil, bazen bir roman olabilir, klasik eserler olabilir. Bunları okudukça insanlar okumanın önemini daha iyi kavrayacaklardır diye düşünüyorum” diye konuştu.

İslam dininin akıla, mantığa ve bilime asla aykırı olmadığını ifade eden Müftü Atilla, “Bizim kitabımız Kur’an-ı Kerim, her şeyden önce bir hayat rehberidir. Ne saf bir fizik kitabıdır ne kimya kitabıdır ne biyoloji kitabıdır. Kur’an-ı Kerim’de tüm bilgiler vardır ama ana tema açısından Allah’ın varlığını ve birliğini esas alır. Hiçbir zaman kişilerle alıp veremediği yoktur, kişiler değil ana mesaj varlık, birlik, Allah’ın varlığı birliği, adalet, hukuk bunlar ekseni etrafında Kuran-ı Kerim bunlara ışık tutar. Dolayısıyla elbette Kuran-ı Kerim bilimsel konularda da mucizevi diyebileceğimiz gerçeklikleri görünüyor. Mesela iki denizin arasında ki bir perdenin varlığı tatlı su ile tuzlu suyun birbirine karışmaması asırlar önce Kuran-ı Kerim beyan etmiş, bunun gibi bilimsel mucizeler söz konusudur” diye konuştu.

KAHVE KİTAP PROJESİ TOPLUMU KAYNAŞTIRACAK

İnsanların hep kitap okuyup hem sohbet edebilecekleri hem de bunları yaparken çaylarını, kahvelerini içebilecekleri bir mekan hayalinin olduğunu ifade eden Müftü Atilla, “Eğer gerçekleştirebilirsek, kitap satış büromuz var müftülüğümüzün altında, onu daha işlek bir caddede kahve ve kitap olarak, yani hem insanlar oturup kahvelerini çaylarını yudumlayacaklar hem de kitaplarını rahatlıkla okuyabilecekler. Böyle bir şey olabilir çünkü insanların her zamankinden daha çok bir araya gelmeye ihtiyaçları var. Maalesef insanlarımız yalnızlaşıyorlar. Her ne kadar telefonları, arabaları, evleri, yaşam standartları çok yüksek olsa da maalesef yalnızlaşıyorlar. Eskiden aile oturmaları olurdu insanlar birbirlerini daha çok ziyaret ederlerdi, büyüklerin elleri öpülürdü maalesef bunlar çok azaldı. Aileler sanki birbirlerinden kopuyor. İletişim araçlarının gelişmesiyle çok çabuk birbirleriyle iletişim kursalar da birbirlerine çok uzak görünüyorlar. Deyim yerindeyse insanlar biraz haz ve hız çağına doğru yuvarlanıp gidiyorlar. Hazdan maksadım şu, haz derken yani dünyada her şeyi çok çabuk tüketiyorlar. Gençler özellikle çok modern ve reklama yönelik tüketim maddelerini tüketmeye gayret ediyorlar, bir yediklerini bir daha yemiyor. Bir giyindiklerini bir daha giyinmiyor gibi gözüküyorlar, buna ben haz diyorum. Doğrusu geleceği bu anlamda karamsar görüyorum” diye konuştu.

PAYLAŞTIKÇA SEVİNÇLER ARTAR, ACILAR AZALIR

Günümüzde boşanma sayısının arttığına dikkat çeken Manavgat Müftüsü Mustafa Atilla, “Hanımefendilere çok iş düşüyor, özellikle günümüzde aile uyarı alıyor boşanma olayları aldı başını gidiyor. Buna bir çözüm bulmamız lazım aile merkezlerini güncellememiz lazım. Burada Aile ve Din Rehberlik kurumumuz var. onun sayısını arttırmamız lazım, daha aktif işlevleştirilebilir bir konuma yükseltilmesi lazım. Yine bir ekip oluşturulup taziye ekibi diyebiliriz buna, nerde bir cenaze varsa o cenazede mutlaka bu taziye ekibi gidip oradaki insanları bilinçlendirmesi lazım. Bu ekibimiz gezici bir ekip olacak, oradaki acıyı paylaşacak insanların acılarına ortak olacak çünkü malumunuz üzüntüler paylaştıkça azalır, sevinçler paylaşıldıkça artar. Hastalarımız yine öyle yaşlılarımız bakıma muhtaç kalıyor çoğu yerlerde anne-babalar terk edilip huzurevlerine yerleştiriliyor. Bunlarda bizim acılarımız maalesef dolayısıyla her noktada müftülüğümüze, hocalığımıza çok iş düşüyor. Biz iyiyi, güzeli anlatmak için dinimizin doğrularını insanlarımıza anlatmak bizim temel vazifemiz. Vazifelerimizi yaparsak her şey daha güzel daha doğruya doğru gider ama biz nemelazım diye gidersek o zamanda işimiz kötüye gider” diye konuştu.

HERKES BİRLİKTE ÇALIŞIRSA TOPLUM KAZANIR

Daha önce görev yaptığı Altınözü’nde yaklaşık 65 bin nüfusun yaşadığını, bu nüfusun içinde Türklerin yanı sıra Arapların, Hıristiyanların ve Alevilerin de bulunduğunu belirten Müftü Atilla, “Gerçekleştirmek istediğimiz tüm projelerimiz için bir ekip ruhu lazım. Müftülük içerisinde birlik beraberlik ve dayanışma ruhunun en üst seviyede olması lazım ki bunlar gerçekleşebilsin. Biz Altınözü’nde bunu gerçekleştirdik. Hatta çok dilli bir yerdi orası, bir tarafta Türkler, bir tarafta Araplar, bir tarafta Hıristiyanlar, bir tarafta aleviler böyle bir toplum içerinde biz bunu yaptık. Komşu ilişkilerini orada yürüttük. Kaymakamlığımızdan her zaman destek gördük, belediyeyle iç içe çalıştık. Çünkü şuna da inandık beraber çalışılan kurumlar beraber çalışırsa belediye olsun, kaymakamlık olsun, hangi birim olursa olsun birlik olursa herkes kazanır. Dağınıklık aykırılık olursa herkes kaybeder. Biz bütün birimlerin en iyi çalışma arkadaşıyız. Müftülük olarak biz asla küçümsenmemeliyiz. Okulların olmadığı yerde yine biz varız. Çünkü bazen okul büyük bir köyde vardır, taşımalı eğitimle bir köyün çocuklarını taşıyabilirsin ama camilerimiz bizim Allaha şükür en ücra noktada, hatta muhtarlıkların olmadığı yerde bizim imamımız vardı Altınözü’nde, dolayısıyla biz güçlü bir kurumuz. Kılcal damarlarımız en ücra noktalara kadar ulaşan bir kurumuz. Dolayısıyla biz diğer kurumlara muhtaç gibi gözüksek de bize daha çok ihtiyaç var. Beraber çalışılırsa, bir ekip ruhu ile herkes kazanır diye düşünüyorum” diye konuştu.

MANAVGAT İNSANININ YÜZÜ GÜLÜYOR

Manavgat’ın güzel bir doğaya sahip olduğunu belirten Müftü Atilla, “İnsanların yüzleri gülüyor, eğer doğa böyle güzel oluyorsa doğanın güzelliği insanların yüzüne de yansıyor. Dolayısıyla ekonomik anlamda güzel oluyorsa insanlarında yüzleri gülüyor doğanın güzelliği insanlara yansıyor” dedi.