Olimpiyat şampiyonu İngiltere maçına Manavgat’ta hazırlanıyor

 

Bu yıl Samsun’da gerçekleştirilen Dünya İşitme Engelliler Olimpiyatlarında şampiyon olarak altın madalya kazanan ve Türkiye’nin gururu olan İşitme Engelliler Futbol Milli Takımı, Avrupa Şampiyonası ön eleme grubunda 29 Ekim’de karşılaşacağı İngiltere maçı hazırlıklarını Manavgat’ta yapıyor. Günde iki antrenman ile maçlara hazırlanan milli takımın teknik direktörü Ali Metin, U21 milli takımından yaptıkları takviyeler ile takımı güçlendirdiklerini ve takımın form grafiğinin gün geçtikçe daha iyiye gittiğini söyledi. Bu yıl düzenlenen kampa ilk defa bir psikolog ve bir diyetisyen de katılıyor.

Avrupa Şampiyonası hazırlıklarını sürdüren İşitme Engelliler Milli Takımı, Manavgat’ta kampa girdi. 12 Ekim’e kadar sürecek birinci kamp döneminde Zeki Demirci Spor Kompleksinde günde iki kez antrenman yapan milli takımın hedefi, 29 Ekim’de Antalya Arena’da yapılacak olan İngiltere maçını kazanarak Avrupa Şampiyonası ön eleme grubundan rahat çıkmak. 32 kişilik milli takım kadrosunda 1 teknik direktör, biri kaleci olmak üzere 3 yardımcı antrenör, 1 psikolog, 1 diyetisyen, 1 işaret dili tercümanı ve 25 futbolcu bulunuyor. Manavgat Kaymakamlığı Engelli Koordinatörü ve milli takım işaret dili tercümanı Guddusi Aydın’da sporcular ve teknik heyet ile iletişimi gerçekleştirirken, 24 saat sporcuların yanı başında kalarak onların her türlü ihtiyacının karşılanmasında yardımcı oluyor.

2 Dünya Şampiyonluğu, 1 Avrupa Şampiyonluğu ve 1’de Olimpiyat Şampiyonluğu bulunan Türkiye İşitme Engelliler Futbol Milli Takımının favori olduğu Avrupa Şampiyonası ön eleme grubunda Türkiye ile birlikte 3 takım bulunuyor. 29 Ekim’de İngiltere ile karşılaşacak millilerimiz, 2018 Haziran ayında ise grupta bulunan diğer ülke olan Çekoslovakya ile karşılaşacak. Ön eleme grubunda ilk iki sırayı alan takımlar Avrupa Şampiyonası’na katılmaya hak kazanırken, şampiyonada ilk 8’e giren takımlar ise Dünya Şampiyonasına katılma hakkını elde edecek.

01-12 Ekim tarihleri arasında ilk kamplarını gerçekleştirdiklerini, 29 Ekim’de İngiltere ile yapacakları karşılaşma öncesinde 17-28 Ekim tarihleri arasında da ikinci hazırlık kampını yine Manavgat’ta yardımcı antrenörler Mehmet Bala, Ramazan Karacif ve Alparslan Tiğce ile birlikte gerçekleştireceklerini belirten İşitme Engelliler Milli Takımı Teknik Direktörü Ali Metin, “Bildiğiniz gibi bu yıl Samsun’da yapılan İşitme Engelliler Olimpiyatlarında takım olarak şampiyon olduk. Bu şampiyonluk oyuncularımıza İngiltere maçı öncesi büyük bir özgüven ve heyecan kattı. Ancak daha önce yarı final maçında karşılaştığımız ve başta 0-2 yenikken, oyun sonunda 3-2 galip geldiğimiz İngiltere güçlü ve hafife alınmayacak bir ekip” diye konuştu.

Her şampiyon takım oyuncularının mutlak surete rehavete kapılabileceğini belirten Ali Metin, oyuncularına Avrupa Şampiyonuna adaptasyonlarını kolaylık sağlamaları amacıyla ilk defa uygulanan psikolojik desteğin de verildiğini belirterek, “U21 takımımızdan 10 oyuncumuzu milli takıma adapte ediyoruz. Maç gününe kadar eski oyuncularımızla uyum içinde olmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Şampiyon takımdan 5 oyuncumuz sakat olduğu ve dinlenmeye ihtiyaçları olduğu için ilk kampa çağırmadık, ikinci kampa durumlarını değerlendirerek çağıracağız” dedi.

İngiltere maçının Antalya Arena’da yapılacağından dolayı kamp merkezi olarak Manavgat’ı tercih ettiklerini belirten Metin, “Manavgat’ta ki tesisler gerçekten çok iyi, ayrıca burada takımımıza gösterilen ilgi ve alaka bizleri gerçekten çok mutlu ediyor. Kamp süresi içerisinde Manavgatspor ile bir hazırlık maçı yaptık, ileri ki günlerde buradaki tesislerde kamp yapan diğer yabancı takımlarla da 2-3 hazırlık maçı yapmayı düşünüyoruz” diye konuştu.

Oyuncuların hevesli ve azimli olduğunu belirten Ali Metin, “Şampiyon olan takımda rehavet olur diyordum ama çocuklarında o yok. Biz artık o sayfayı kapattık diyoruz, yeni bir sayfaya başladık. İnşallah bundan sonraki olimpiyat ya Dubai de olacak ya da Los Angeles da iki yerden bir yerde inşallah yine hedefimizi yakalamaya gideceğiz. Şuanda zaten dünya sıralamasında lideriz biz takım sıralamasında işitme engelliler, bunu da korumaya çalışacağız” dedi.

Taraftarı 29 Ekim’de Antalya Arena’da yapılacak maça çağıran Ali Metin, “Tüm halkımızı, Antalyalıları oraya stada bekliyoruz. En azında bir cebeyi komple dolduralım görsünler Türk milletinin desteğini, seyircimizin arkamızda olduğunu görsünler, bilsinler” dedi.

İşitme Engelliler Milli Takımının katıldığı bu son kampta psikolog ve diyetisyen desteğini de aldıklarını ifade eden Metin, “Olması gereken şeyleri yavaş yavaş yapalım diyoruz. Çocuklarımızda hakikaten bu işte fayda gördük, yeme içme konularında bizde yapıyorduk elimizden geldiğince ama bu işin uzmanları da yanımızda olduğu zaman, uzmanlar tabiî ki biliyorsunuz biz bile onların söylediği diyet yemeklerine uymaya çalışıyoruz. Bize bu imkanı veren başta Gençlik Spor Bakanımıza, genel müdürümüze ve yetkililerimize teşekkür ediyoruz, hep gözleri bizim üzerimizde, zaten final maçında da bizi desteklediler. Bize o desteği veriyorlar ki bizde aşama aşama kaydediyoruz” diye konuştu.

MİLLİ TAKIM KAMPINDA İLK KEZ PSİKOLOJİK DESTEK VERİLİYOR

İşitme Engelliler Futbol Milli Takımının gerçekleştirdiği hazırlık kampına ilk defa bir psikolog katılıyor. Takıma yeni katılan futbolcuların, eski futbolcularla uyumunu sağlamak ve kamp süresince yaşayabilecekleri sorunları en aza indirmek amacıyla psikolojik destek verildiğini belirten Uzman Psikolog Ozan Altın, “Çok keyifli bir ortam var kamp olarak. İyi bir ekip, her şeyden önce başarılı da bir ekip. Daha önce çalıştığım takımlardan farklılar, o yüzden benim için keyifli geldi. Benim sporcu psikolojisi, performans psikolojisi üzerine uzmanlığım var, bu konular üzerinde çalışmak istiyordum. Genellikle grup çalışmaları ya da bireysel çalışmalar planlıyoruz. Oyuncuları özellikle hem müsabakalara hazırlama hem kamp dönemindeki idman programlarına daha rahat iştirak etmelerini sağlama, kendini biraz daha rahatlatma ki işitme engelliler gibi özel gruplarda bu konudan kaynaklanabilecek sıkıntıları gidermekte teknik ekiple beraber ortaklaşa çalışmalarımız oluyor. Toplantılarımız oluyor çalışma programımız kamp nedeniyle benim için daha seyrek geçiyor fiziksel antrenmanlar daha yoğun o yüzden dinlenme sürelerine önem vermek zorundayız ama genelde akşamları yemekten sonra oyuncularla bireysel grup çalışmaları yapıyoruz oyuncularda keyif alıyor” diye konuştu.

Olimpiyat şampiyonu oyuncuların başta rehavete kapılacağına yönelik endişeleri olduğuna ancak bunun olağan olduğunu ifade eden Altın, “Olimpiyatlardan ziyade geçmişte de başarılıyla gelen bir takım. Dünya şampiyonası, Avrupa şampiyonasıyla beraber yaklaşık 3-4 senedir oldukça başarılı bir takım. Özellikle böyle amatör branşta işitme engelliler futbol milli takımı gibi branşta başarıyla beslenmesi çok iyi bir şey. Özgüvenle oynamaları çok iyi bir şey, buradaki imkanların bu şekilde sunulması da hemen hemen bunlarla geliyor. Bu yüzden mutluluk verici bir şey bence muhtemelen takıma yeni katılan oyuncularda bu kombinasyonda bu havuzda bu kamp döneminde de aynı özgüveni paylaşacaklardır. Diğer daha başarılı, daha tecrübeli oyuncularla iyi sürdürülebilir bir başarı gelecek diye düşünüyorum” diye konuştu.

TÜM SPOR TAKIMLARINDA DİYETİSYEN OLMASI SPOR AÇISINDAN FAYDALI

Milli takımda klinik ve sporcu diyetisyeni olarak görev alan Handenur Çırak, milli takımda görev almaktan gurur duyduğunu belirterek, “Gerektiği zaman kamp dönemlerinde özellikle tabiî ki milli takımımıza ve diğer kulüplere beslenme desteği veriyoruz. Özellikle özel beslenme durumu olan sporcularla ilgilenmek çok önemli. Yani iyi beslenen futbolcuyla beslenmesi kötü olan futbolcunun arasındaki performans değişikliği tabiî ki yadsınamaz. Biz futbolcularımızda bunu sağlamaya çalışıyoruz bunu hedefledik, tabi her kamp döneminde futbolcuların beslenmeleri birbirinden farklı oluyor. Beslenme aslında kişiye özel olduğu için birebir ilgilenmek gerekiyor. Bunu sağlamaya çalışıyoruz, yapmaya çalışıyoruz. Daha yeniyiz yani bu kamp döneminde daha ilk defa böyle bir şeye başladık. Ama şuanda bile güzel sonuçlar alıyoruz gerçekten farkındalık oluşturuyoruz yani” diye konuştu.

Sporda diyetisyenlere henüz yeterince yer verilmediğine değinen Çırak, “Sadece milli takım değil diğer takımlarda da profesyonel takımlarda da çok fazla diyetisyen yok. Önceden bu işi yardımcı antrenör hocalarımız üstlenirken ki antrenör hocalarımızın zaten çok fazla bu kadar futbolcunun beslenmesiyle bireysel olarak ilgilenmesi mümkün değil. Biz bunun için ekstra çaba harcıyoruz onları tanımaya çalışıyoruz, beslenmelerini ölçüyoruz sıklığını gözlemliyoruz yemeklerinde bireysel ilgileniyoruz. Hem onların üzerinde kendilerini özel hmelerini sağlıyor hem de bizim için başarı ve performans gelişiyor. Biz mutluyuz çıkan sonuçtan dolayı. İnşallah ilerleyen dönemde bu bir ışık olur, böyle devam eder. Bende çok memnunum bunu başlattığımız için, gerçekten vesile olsun başka takımlara da diyetisyen atansın, bu şekilde onlarda çalışmaya başlasınlar, çok isteriz” diye konuştu.

İşitme Engelliler Futbol Milli Takımını da değerlendiren Çırak, “Takımın form durumu gelişmeye açık. Yaşları çok genç, öğrenmeye çok açıklar. Beslenme anlamında daha önceden hiç eğitim almadıkları için biz sıfırdan başladık. Temelden veriyoruz her şeyi. Öğretiyoruz, tabi eskiye göre daha iyi, biliyorsunuz bu takım hem olimpiyat şampiyonu hem dünya şampiyonu, Avrupa şampiyonu. Biz bunun üzerine koyuyoruz şuan, çok daha iyi olacak formda bir takım, zaten beslenmelerini geliştirirsek daha da güzel olacak daha çok şampiyonluk getirecek diye düşünüyorum.

Bazılarının beslenme alışkanlıkları çok vasattı maalesef. Özellikle şekerli yiyecekler şekerli içecekler konusunda zorlandık çıkarmakta ama şuan kendileri de vücutlarında olan değişimi htikleri için memnunlar. İlk başta biz masadan şekerli içecekleri kaldırdığımızda bile birazcık moralleri bozuldu ama şuan oluşan sonuç kendilerini gözlemleri onları da mutlu ettiği için hiçbir sıkıntımız yok ama tabi öğrenecek çok şeyleri var. Bazılarının dediğim gibi kişisel bireysel ilerlediğimiz için ekstra hayatlarına uyguladıkları şeyler var. Tabiî ki mide yanması, mide bulanması her birinin bazı dönemlerde olabiliyor özel olarak ilgileniyoruz psikolog hocamızla beraber çalışıyoruz yani zincir şeklinde gitmeye çalışıyoruz çünkü sağlıklı bir futbolcu her zaman daha başarılı, ileriye dönük yatırım olarak görüyoruz sonuçta hepsi milli sporcular hepsi bizi temsil ediyorlar daha iyi olacağını düşünüyorum” diye konuştu.