Polis para istemez

 

Her fırsatta ilan ve broşürlerle vatandaşları bilişim dolandırıcılığı konusunda uyaran Antalya Emniyet Müdürlüğü, polisin hiçbir koşulda vatandaştan para veya değerli eşya talep etmeyeceğini, bu tür taleplerde bulunan kişilerin dolandırıcı olduğunu vurguladı. Son olarak meydana gelen telefonla dolandırıcılık olayında kendisini polis/savcı olarak tanıtarak dolandırıcılık yapan bir şüpheli yakalanarak, sevk edildiği adli merciler tarafından tutuklandı.

Konuyla ilgili olarak Antalya İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada: “20 Aralık günü Asayiş Şube Müdürlüğüne müracaatta bulunan A.K. isimli şahıs, Komiser Ömer FARUK olduğunu söyleyen bir şahsın kendisini telefonla aradığını, kendisine ait bilgileri söyleyerek banka hesabından (280.000) TL’lik işlem yapılarak dolandırıldığını söylediğini, evindeki altınları uydudan takip ettiklerini söyleyerek kendisine göndereceği Polis Hakan isimli birine evdeki altınları ve paraları vermesini, yoksa kendisini cezalandıracaklarını söylediğini, kendisinin de 2 çeyrek altını ve 7 bin TL parayı eve gelen şahsa verdiğini, sonrasında dolandırıldığını anladığını beyan ederek şikayetçi olmuştur.

Asayiş Şube Müdürlüğü görevlilerince kendisini POLİS/SAVCI olarak tanıtmak suretiyle meydana gelen dolandırıcılık olayının aydınlatılmasına yönelik yapılan çalışmalarda;

İlimizde bulunan bir pansiyonda kalan S.Ö. isimli şahsın A.K. isimli şahsı dolandıran şahıs olabileceği değerlendirilerek, şahsın yakalanmasına yönelik yapılan çalışmalarda, S.Ö. 21 Aralık günü Aksu ilçesinde yakalanmıştır.

Yakalanan S.Ö’nün üzerinde yapılan aramada yüklü miktarda para ve ziynet eşyası bulunmuş, şahıs 21 Aralık günü Güvenlik Mahallesinde ikamet eden birisinden de para ve altın aldığını beyan etmiş, bunun üzerine şüpheli şahısın para aldığı diğer müştekiler T.T. ve E.T.’ye ulaşılarak dolandırıcılık olayı ile ilgili müracaatlarının alınması sağlanmıştır.

Dolandırılan diğer müştekiler T.T. ve E.T.; kendisini telefonda POLİS/SAVCI olarak tanıtan bir şahsın kendilerinin bir olaya karıştığını iddia ederek, eve gönderdikleri kendisini Polis Hakan olarak tanıtan şahsa  26 bin TL para ve 14 adet bilezik, 1 adet Cumhuriyet altını, 6 adet reşat altını, 1 adet alyans, 1 adet küpe, 1 adet boncuklu altın, 1 adet 5’li altın verdiklerini beyan etmişlerdir.

Müştekilere yaptırılan teşhiste müştekiler altın ve para verdikleri şahsın S.Ö. isimli şahıs olduğunu teşhis etmişlerdir.

Yakalanan S.Ö. hakkında hazırlanan tahkikat evrakları ile birlikte sevk edildiği adli makamlarca tutuklanmıştır.

Antalya Polisi olarak, zaman zaman hazırlanan yayın ve broşürler ile vatandaşlarımızı çeşitli dolandırıcılık suçlarına karşı uyararak, vatandaşlarımızın farkındalığını arttırmaya çalışıyoruz. Vatandaşlarımızın bu tarzda telefonla kendisini kamu görevlisi polis,  asker, hakim ve savcı olarak tanıtan ve size suç isnaat eden, telefonunuzun sim kartının kopyalanarak terör örgütleri tarafından kullanıldığını söyleyen, belirli adresleri göstererek buralara operasyon yapılacağı ile ilgili para ve benzeri altın bıraktırılarak şüpheli şahısların yakalanacağını söyleyen, şüpheli ve şüphelilere inanılmaması, bu tür olayların dolandırıcılık olayı olduğu ve en yakın kolluk kuvvetlerine gitmeleri veya 112’yi arayarak bilgi vermeleri gerekmektedir” denildi.