Prof. Dr. Sert’ten 3. fakülte müjdesi

MASİAD geleneksel kahvaltılı toplantısını Kızılot’ta bulunan Adora Hotel’de düzenledi. Düzenlenen kahvaltının konuğu olan Akdeniz Üniversitesi Manavgat Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Hakan Sert, Manavgat’ın yüksek eğitim durumunu, üniversiteleşme sürecini ve öğrencilerin Manavgat’a olan sosyal ve kültürel katkılarını anlattı. Kahvaltılı toplantıya MASİAD yönetimi ve üyelerinin yanı sıra MATSO Başkanı Ahmet Boztaş’ta katıldı.

Toplantının açılışını yapan MASİAD Başkanı Turgay Akar, mutat aralıklarla kahvaltılı toplantı düzenlediklerini ve son toplantıda henüz yeni profesörlük unvanını kazanan Akdeniz Üniversitesi Manavgat Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. DR. Hakan Sert’i davet ederek, kendisinden Manavgat’ın yükseköğrenim durumu hakkında bilgilendirme istediklerini söyledi. Sert’i yeni unvanından dolayı tebrik eden Akar, “Manavgat’ın sosyal- ekonomik ve çıtasının bir üst kademeye çıkması anlamında Manavgat Meslek Yüksekokulunun çok büyük bir katkısı var. MATSO Turizm Fakültesi’nin yanı sıra Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi’nin de açılması ile birlikte Manavgat’ta iki olan fakülte sayısı, inşallah üçüncü fakülte izni çıkmasıyla birlikte, 2019 yılında Manavgat Üniversitesi’nin de kurulacağını tahmin ediyorum” diye konuştu. Üçüncü fakültenin ardından Manavgat’a üniversitenin kurulmasının çok büyük katkı sağlayacağının altını çizen Akar, “Manavgat’taki ekonomik hayatın yanında sosyal hayatında artması gerekiyor. Hem ekonomik hayata hem de sosyal hayata, üniversiteleşmenin ciddi bir şekilde katkısı var” dedi.

Akdeniz Üniversitesi Manavgat Meslek Yüksekokulu’nun kurulması için 2002 yılında üniversite ile Manavgat Yükseköğretim Vakfı (MAYOV) arasında protokol yapıldığını hatırlatan Prof. Dr. Hakan Sert, “2004 yılında bende oradaydım ilk kuruluş aşamasında kurucu müdürümüz Prof. Dr. Ali Erdoğan’la beraber orada çok az bir öğrenciyle başladık çok zor şartlar altında başladık. Bir çok insanın katkılarıyla açıldı orası ve üniversite yolunda da ilk adım atılmış oldu” dedi.

İlk etapta Manavgat MYO’nun açılmasına tepki gösterenlerin de olduğunu ifade eden Sert, “Bazıları gereksiz dedi. Bazıları ne gerek vardı üniversiteye, bize turizm yeter, tarım yeter gerek yok dediler. Ama zaman ilerledikçe bunun etkisi görüldü. Önceki haliyle sonraki haline baktığımız zaman Manavgat’a genç dinamik öğrencilerin getirdiği etki yavaş yavaş görülmeye başlandı. Bunun iyi bir şey olduğu anlaşılmaya başlandı. Herkes artık yavaş yavaş kabul ediyor, istisnai durumlar var tabi, öğrencilerin içinde bulunduğu kötü durumlarda olabiliyor ama onları istisnai durum olarak kabul ediyoruz” diye konuştu.

Manavgat MYO’da eğitime 40 öğrenci ile başladıklarını vurgulayan Prof. Dr. Sert, “Şuanda 3 bin 500 tane öğrencimiz var. 3 bin 500 öğrenci bu şehirde yaşıyor. Eskiden hep Manavgat’tan geliyordu şimdi oda yavaş yavaş kalkmaya başladı. Öğrenciler hep dışarıdan gelmeye başladı. Yani Manavgat’ın kendi çocukları, tabi bazıları onu da istiyor benim çocuklarım dışarı gitmesinler burada okusunlar daha iyi olsunlar istiyorlar, ama oda artık zorlaşmaya başladı. Puanla geliyor şimdi, kim nereyi kazanırsa oraya gidiyorlar. Artık puan barajına geldikten sonra dışarıdan gelen öğrenci sayısı arttı” diye konuştu.

Manavgat Meslek Yüksekokulu’nun Manavgat’a sağladığı katkının herkes tarafından görüldüğünü belirten Prof. Dr. Hakan Sert, 4 yıllık fakültelerin katkısının daha fazla olacağını söyledi. Sert, “Manavgat MYO’da 2 yıllık öğrenciler olduğu için 2 senede bir değişiyor. Topluma daha katkısı ve faydası olan 4 yıllık fakülteler de açıldı, Manavgat Turizm Fakültesi açıldı. Şuanda 360 tane öğrencisi var. Gastronomi bölümü geçen sene açıldı, bu sene ikinci sınıftan ilk öğrencilerini aldı. Her sene artacak bu sayı, yaklaşık 4 bin öğrenci hedefleniyor orada. İkinci fakülte açıldıktan sonra daha hızlı bir şekilde sayı artacak. Tabi ki bu öğrencilerin etkisi biraz daha farklı. 4 yıllık öğrenci 4 sene burada yaşayacak, biraz daha farklı oluyor, onların da etkilerini yakında göreceğiz” diye konuştu.

Meslek Yüksekokulu, fakülte ve nihayetinde üniversitenin açılmasının Manavgat’a büyük katkılar sağladığını ifade eden Prof. Dr. Sert, “Bu öğrenciler yokken Manavgat şehrini düşünün. Ben hatırlıyorum o zamanları, bir restaurant açılıyor kimse gitmiyor. Bir cafe açılıyor kimse gitmiyor. Tabi bunlar çok mu önemli, sosyallik açısından önemli. Toplum da ileriye dönük, yeniliklere açık olmalı. 3 bin 500 tane genç, artı 500’de Turizm Fakültesi, 4 bin tane genci şehre salıverdik. Hepsi orada yaşıyorlar ve bizi mutlaka etkiliyorlar. İlk başta gençler, bunlar dinamikler, bunlar romantikler, hepsi farklı özelliklere sahip, farklı idealleri olan enerjik bir nesil ve burada yaşamaları bizi oldukça değiştirdiğine inanıyorum” diye konuştu.

Öğrencinin şehirdeki varlığını sadece maddi olarak sorgulamamak gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Sert, “Şehre dinamizm katmaları açısından, şehre farklı bir vizyon katmaları açısından gençlerin bize öğreteceği çok şey var, bizim de onlara öğreteceğimiz çok şey var. Bunun da bir toplumun ilerlemesinde çok iyi bir şey olduğunu düşünüyorum. Manavgat açısından da inşallah hayırlı bir işe hizmet ettiğimizi düşüyorum” diye konuştu.

Manavgat’ta ikinci fakülte olan Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesinin, bünyesinde birçok bölümü barındırdığını ifade eden Prof. Dr. Sert, “İnşallah oda açılacak bir dekan atanması bekleniyor ve bu dekan atandıktan sonra gelecek yıl öğrenci alım döneminde öğrenci almayı düşünüyoruz. Rektörle görüştük bununla ilgili, ilk öğrencileri aldıktan sonra artık gerisi gelir” dedi.

Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi’nin henüz binası olmadığını, MATSO Turizm Fakültesi binasında eğitim verileceğini anımsatan Sert, üçüncü fakültenin açılmasının da yolda olduğunu söyledi. Sert, “Orası da açıldıktan sonra bir üçüncü fakülteyi de düşünüyoruz. Üçüncü fakülte ne olacak. İki tane seçenek var. Birisi Mühendislik ve Doğa Bilimleri diye bir fakülte, fenle ilgili bütün bölümleri içerisine alabiliyor, sayısalla ilgili bölümleri alabiliyor. Sosyal açıldıktan sonra ona da gerek var diye düşünüyorum. İkinci bir seçenek Eczacılık Fakültesi. Biraz daha prestijli ismi olan bir fakülte olsun istersek, eczacılık açmayı düşünüyoruz. İkisinden biri ama daha bu planlama aşamasında. Bir komisyon kuruldu, işte buradaki karar vericilerle üniversitenin karar vericileriyle aslında bir protokol yapılarak açılması düşünülüyor” diye konuştu.