Sağlıklı bir hayat için günde 10 bin adım

 

Toplum Sağlığı Merkezi Sağlıklı Beslenme Obezite Danışma Birimi tarafından 3 Ekim Dünya Yürüyüş Günü nedeniyle düzenlenen etkinlikte, fakındalık oluşturmak amacıyla Manavgat Irmağı’nın çevresinde yürüyüş yapıldı. Sağlıklı bir hayat için mutlaka hareket edilmesi gerektiğinin vurgulandığı yürüyüşe vatandaşlar da katıldı.

3 Ekim Dünya Yürüyüş Günü nedeniyle Toplum Sağlığı Merkezi Sağlıklı Beslenme Obezite Danışma Birimi çalışanları Ebe Ayşegül Şeddeli ve Nilüfer Ergen tarafından yürüyüş düzenlendi. Manavgat Irmağı çevresinde gerçekleştirilen yürüyüşe vatandaşlar da katıldı.

Gerçekleştirilen etkinlik ile ilgili bilgi veren Ebe Ayşegül Şeddeli, “Günümüzde fiziksel aktivite konusunda bilgiler düzeyinin yetersiz olması, fiziksel aktivitenin önemini yeterince anlaşılmaması ve giderek daha hareketsiz bir yaşam tarzının benimsenmesinin Obezite, Kalp damar hastalıkları, Hipertansiyon, Diyabet, Osteoporoz gibi daha birçok kronik hastalıkların görülme oranını artırdığı bilinmektedir” diye konuştu.

2010 yılında Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması sonuçlarına göre 12 yaş nüfusun yüzde 72’sinin, 6-11 yaş grubunun ise yüzde 60’ının hareketsiz bir yaşam sürdüğünün tespit edildiğini ifade eden Şeddeli, “Fiziksel aktivitenin sağlığı koruyucu ve geliştirici etkisinin görülebilmesi için günlük aktivitelerin yanı sıra yetişkin yaş grubunda haftanın 5 günü en az 30 dakika, 5-17 yaş grubu için ise günde en az 60 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılmalıdır. Orta şiddette fiziksel aktivite solunum veya kalp atış hızında küçük atışlara neden olan orta düzeyde fiziksel efor gerektiren aktivitedir. Tempolu yürüyüş bu aktiviteleriniz için güzel bir örnektir. Yürüyüşü günlük aktivitelerinize kolayca yerleştirebiliriz. Kendimize sağlığım için bugün kaç adım attım diye sormalıyız. Sağlık için hareket etmeliyiz. Sağlık için günde 10.000 adım. Fiziksel aktivite yaşam kalitesi sağlıklı yaşam için gelecek yatırımıdır” diye konuştu.

Irmak çevresinde yapılan yürüyüş sırasında kendilerine, o sırada kafede bulunan müşterileri ile birlikte destek veren Seyri Sefa Cafe sahibi ve çalışanlarına da teşekkür eden Ayşegül Şeddeli, yürüyüş sırasında kendilerine katılan vatandaşların da farkındalık oluşturma çabalarına destek verdiğini söyledi.