Side’de Roma imparatoru Gallienus’un mektubu bulundu


Side mahallesinde Roma İmparatoru Gallienus’un MS 267 yılında Side’ye gönderdiği mektubun taşa yazılmış hali bir işyerinin inşaat kazısı sırasında ortaya çıktı.
 

İşyeri sahibi Haluk Şen, Side’de 2013 yılında uygulamaya konulan koruma amaçlı revize uygulama imar planı çerçevesinde koruma kurulundan onay alarak Side Müzesi nezaretinde başlattığı inşaat çalışması esnasında binanın temelinde ortaya çıkan tarihi eserleri cam koruganla sergiliyor.

Türkiye’nin en önemli antik kentleri ve turizm merkezleri arasında yer alan Side’de 1940’lı yıllardan bu tarafa kazılar yapılmasına rağmen halen toprak altında değişik tarihi eserler bulunuyor. 1’nci dereceden antik SİT alanı olduğu için bir imar planı olmayan Side, içinde yaşayanların ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri ve kaçak yapılaşmayı önlemeleri amacıyla 2013 yılında 3’ncü derecede kentsel SİT alanına çevrilerek koruma amaçlı imar planı hazırlandı. Yeni imar planına uygun olarak Side’de kaçak yapı ve eklentilerin yıkılarak Manavgat Belediyesi tarafından hazırlanan antik Side kentsel tasarım projesi tarihi dokuya uygun olarak yeniden yapılacak. Geçen yıl başlayan çalışmalarda Manavgat Belediyesi bir çok sokak ve meydanı tarihi dokuya uygun bir şekilde yenilerken, 15 işyeri sahibi de mevcut yapılarını yıkarak binalarını koruma amaçlı revize imar planına uygun olarak yeniden inşa etti.

ARKEOLOJİK SONDAJDA MEKTUP ORTAYA ÇIKTI

Manavgat Belediyesi’yle birlikte bazı işyeri sahipleri de mevcut yapılarını yıkarak tarihi ve kültürel dokuya uygun, Kültürel Varlıkları Koruma Kurulu’ndan izin alarak Side Müzesi ve kazı başkanlığı görevlilerin nezaretinde yeni bina inşa etti. Side’de bu anlamda ilk yapıyı inşa eden Haluk Şen, çalışmalara başlarken yapılan arkeolojik sondaj kazılarında zeminin 1 metre altında bir evin girişi olduğu düşünülen buluntular ortaya çıktı. Bizans’ın son dönemlerine ait buluntular arasında yer döşemesi olarak kullanılan MS 266 veya 267 yıllarında yazılan Roma İmparatoru Galienus’un Side’ye gönderdiği ve taş üzerine yazılan yapılacak yardım ve buğdayda vergi indirimi konusundaki mektup bulundu. Roma imparatorunun mektubu Side Müze’sine götürülürken, Haluk Şen, giriş avlusunu temizletip, taş mektup yerine birebir imitasyonu yaptırarak üzerine cam koruganla korumaya aldı ve sergilemeye başladı. RoyalCasttlePub’a gelen yerli ve yabancı turistler, tabandaki cam koruganın altında bulunan tarihi eserleri inceleyip eğlencelerine devam ediyor.

Side Müzesi’ne kaldırılan Roma İmparatoru Galienus’a ait orijinal mektubun bakımının yapılarak teşhirde sergilemek üzere hazırlıkların sürdüğü belirtildi.

KORUMA AMAÇLI İMAR PLANI PROSEDÜRÜ

Yeni plana uygun olarak yapılan ilk bina olan RoyalCastlePub adlı işyerinin sahibi Haluk Şen, Side’nin yeniden imarıyla aslına uygun, geleneksel yapıya uygun mimarinin oluşarak hem buradaki insanlara bir yaşam hakkı verdiğini hemde buradaki tarihi dokunun korunmasını sağladığını belirtti. Kendisi ve 3 akrabasının Side’de binalarını yıkan ilk yatırımcılar olduğunu anlatan Şen, prosedürün işleyişini şöyle anlattı:

“Buralarda yapılaşma yaparken, önce parselinizdeki bütün kaçak yapıları bütün uygunsuz yapıları kaldırıyorsunuz, Side müzesi yahut kazı başkanlığının gözetiminde arkeolojik sondaj kazıları yapıyorsunuz. Burada çıkan buluntuları raporlayıp, burada yapacağınız inşaatı buna göre yönlendiriyorsunuz”

ROMA İMPARATORU GALİENUS’UN MEKTUBU ORTAYA ÇIKTI

Kendi binalarının yapımı için sondaj kazıları sırasında bazı tarihi eserler bulduklarını söyleyen Halık Şen, “ Bizde bu prosedürü gerçekleştirirken kendi arazimiz üzerinde sondaj kazılarında arazimizin bir köşesinde camla sergilediğimiz geç Bizans dönemine ait bir yapının giriş avlusu diye tahmin ettiğimiz bir yer bulduk. Yalnız burada şöyle ilginç bir şey oldu, daha sonra fark ettik burada yere döşenen taşlardan bir tanesi diğerlerinden farklıydı. İncelendiği zaman bir imparator mektubu olduğunu anladık. Bu, Roma dönemine ait bir yazıtın, bir yerden kesilip burada yer döşemesi kullanılması şeklinde olmuş.”

SİDE’DE BULUNAN İLK İMPARATOR MEKTUBU

Bulunan eserin Side açısından çok önemli olduğunu kaydeden Haluk Şen, “İmparator Galienus’un dönemin Side’sindeki ekonomik zorluklara destek olmak amacıyla bazı vergilerin alınmadığı tahıl yardımı yapıldığından bahsedilen bir yazıt. Bu Side’de 1946/1947’den beri süren kazılarda çıkan ilk imparator mektubu olması açısından çok önemli bizim için. Değerli bir yazıt ama geç dönemlerde burada yer döşemesi olarak kullanılmış. Bu yazıt’ın orijinalini müzeye kaldırdık. Biz, turistlere göstermek amacıyla birebir kopyasını yaptık ve yerine koyduk” diye konuştu.

“SİDE DÜNYADA SAYILI YERLERDEN BİRİ OLUR”

Mektubun yazıldığı dönemde Side’de yaşayanların imparatorun mektubundan çok memnun oldukları için mektubu taş üzerine yazarak tarihe bırakmak istediklerini aktaran Haluk Şen, halen yıkılması gereken 200’e yakın parsel olduğunu ve bunların da yeni imar planına uygun bir şekilde yapılmalarının ardından Side’nin hem antik kentler hemde turizm açısından dünyada sayılı yerlerden biri olacağına inandığını anlattı.

“ÖNCE ŞAŞIRIYOR, ARDINDAN TEBRİK EDİYORLAR”

İnşaatın temel çalışmasında ortaya çıkan yaklaşık 1 metre derinliğinde bulunan tarihi eserleri olduğu şekliyle bir cam koruganla muhafaza ettiklerini ve gelen turistlerin çok şaşırdığını aktaran Şen, bu çalışma nedeniyle yetkililerden de çok sayıda tebrik aldıklarını söyledi. Haluk Şen, işyerlerini en son geçtiğimiz günlerde Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman’ın ziyaret ettiğini ve tarihi eserlerin korunarak bu şekilde muhafaza edilmesinden dolayı memnuniyetini belirttiğini kaydetti. İşyeri sahibi Haluk Şen, mektubu önce Almanya’da Almanca’ya; ardından da Uludağ Üniversitesi, Arkeoloji bölümünden Elif Burcu Özkan’ın Almanca’danTürkçe’ye çevirdiğini belirtti.
MEKTUBUN TÜRKÇESİ:

Uğurlu olsun!

15 yıldır halk vekilliği yetkesine sahip, 7 kere konsül olmuş, İmparator PubliusLicinniusGallienus dindar ve mutlu Augustus, yüce başrahip, Germanicusmaximus (Almanların en yüce gazisi), Persicusmaximus (Perslerin en yüce gazisi),  Side yöneticilerini, meclisini ve halkını selamlıyor.

Ülkenizin kendi kendine yeterli olduğuna kesinlikle inandığım için bu kötü durumun ortaya çıkışıyla ilgili olarak ülke dışından bir yardıma ihtiyacınızın olabileceğini hiç düşünmedim.

İhtiyacınızı karşılamaya yönelik bir çözüm buldum ve kentin kullanımı için gönderilen buğdayın vergi ödemelerinden muaf tutulmanızı emrettim.

Çünkü eğer buğdayı dışarıdan makul fiyata temin ederseniz, bundan elde edeceğiniz kazanç size tahsis edilen ürününki kadar kısa sürede olmayacaktır.

Eğer tüccarlarla uzlaşmaya varabilirseniz, tahıl taşıyan gemilerin karaya daha rahat yanaşacağına inanıyorum.

Vergi ödemelerinden muaf olmanızın ve [kentinizin] güvenilir olmasının ... [olacağını düşünüyorum.]