Turizmciler EDMA’dan memnun

 

Manavgat’ta turizm bölgelerinde huzur ve güvenliği sağlamak için son gelişmelerden faydalanarak atlı timin yanında motorize ve mypetli devriyeleri hizmete sunan jandarma birimlerinin son olarak kullanmaya başladığı Elektrikli Devriye Müdahale Araçları (EDMA) tatillerini geçiren yerli ve yabancı turistler kadar turizm işletmelerini de memnun etti.

HABER MERKEZİ

Turizmde belgeli 250 bin yatak kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük destinasyonu olarak gösterilen Manavgat’ta, tatilcilerin güvenliğini sağlamak için jandarma ekipleri teknolojinin bütün imkanlarından faydalanıyor. Jandarma ekipleri ekip otoları ve motosikletli devriyelerinin yanı sıra ormanlık ve araçların giremediği bölgelerde atlı turizm jandarmasıyla hizmet verirken geçtiğimiz yıl tek kişilik mypetleri, bu sene de 2 kişilik EDMA’ları hizmete aldı.

EDMALAR TAMAMEN ÇEVRECİ

Elektrikle çalışan ve fosil yakıtları kullanmadığı için tamamen çevreci olan EDMA’lar Türkiye’de ilk defa pilot bölge olan Manavgat’ta kullanılmaya başlandı. Golf araçlarının modifiye edilerek EDMA olarak kullanılan araçların sürücülerine Antalya İl Jandarma Alay Komutanlığı’nda sürüş teknikleri eğitimi verildi. Manavgat’ın Selimiye ve Kumköy jandarma karakollarına verilen birer EDMA özellikle motorlu araçların giremediği Antik Side, sahil yolunda vatandaşların ve tatilcilerin can ve mal güvenliğini sağlamak için kullanılıyor. EDMA’lardan elde edilecek sonuca göre Jandarma Genel Komutanlığı tarafından Türkiye’nin diğer yerlerinde de kullanıma sunulması öngörülüyor.

EN BÜYÜK AT SELENGE, SİDE’DE

Side bölgesinde ayrıca Nevşehir Jandarma At Köpek Eğitim Komutanlığı’ndan (JAKEM) gelen 3 atta asayiş ve devriye hizmetlerinde görev alıyor. Alman honnover cinsi Selenge adlı at, 1.83 santimetre boyuyla Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde bulunan en büyük at olma ünvanını koruyor. Atlı devriye timi, ormanlık alanlar, ST bölgeleri ve sahillerde görev yapıyor. Atlara tatilciler büyük ilgi gösteriyor.

TURİZMCİLER MEMNUN VE MUTLU

Manavgat Side Turizm Otelciler Birliği (MASTOB) Derneği Başkanı Cengiz Haydar Barut, turizm en belirleyici unsurlarından birinin güvenlik olduğunu belirterek; “Side Manavgat Türkiye’nin en büyük yatak kapasitesine sahip bölgesi. Her hafta, her 7-8 günde bir değişen şekilde 200 ile 250 bin misafir ağırlıyoruz. Bunları ağırlarken, diğer faktörler de çok önemli ama en önemli bölümlerinden birisi güvenlik. Jandarma ve polis, bölgemizin güvenliğini iyi bir şekilde sağlıyorlar. Son zamanlarda; jandarmanın, turizm bölgesine yakışan kıyafetleri, hem atlı jandarma timleri hemde golf araçlarının düzenlenmesiyle oluşan EDMA’larla bölgemiz güvenliği günümüz tatil trendleriyle uyumlu hale geldi. Buda bizleri çok mutlu ediyor” dedi.