Uyku bozuklukları cinsel yaşama zarar veriyor

 

Geçtiğimiz hafta Manavgat’ta gerçekleştirilen 12’nci Ulusal Uyku Tıbbı ve Teknologları Kongresi’ndeuyku bozukluklarının hayata etkisi konulu bir konferans veren Ahi Evran Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yardımcı Doçent Doktor Mehmet Metin, “Uyku bozuklukları bayanlarda cinsel isteksizliğe, erkeklerde iktidarsızlığa neden olabilir” dedi.

Uyku rahatsızlıklarının toplumun en az yüzde 10-15’nde uykuya dalma, uykuyu sürdürme, uyku sırasında nefesin kesilmesi şeklinde görüldüğünü belirten yardımcı doçent doktor Mehmet Metin, “Bu insanlar gün içerisinde normal yaşantılarını sürdürme sıkıntı yaşarlar. Devamlı bir uyku ihtiyaçları vardır veya uyku apnesi dediğimiz uyku bozuklukları vardır. Bu hastalarımız geceleri uyurken çok fazla nefes durmasıyla karşı karşıya kalırlar. Buda sağlıklı uyku alamamalarına, vücudun yeterli oksijen alamamasına sebep olur. Gün içerisinde devamlı bir uyku halindedirler, devamlı uyku ihtiyacı halindedirler, dikkat dağınıklığı konsantrasyon eksikliği, normal yaşama adaptasyonda sıkıntı yaşayabilir” dedi. Yrd.Doç.Dr. Mehmet Metin, bu durumun iş gücü kaybına neden olabileceği gibi hastalarda sosyal aktivitelere katılmada eksiklik, adaptasyon problemleri ve sistemik hastalara da yol açabileceğini söyledi.

Horlamanın da bir uyku rahatsızlığı olduğunu anlatan Metin, “Bu hastalarımızın büyük bir çoğunluğu gece yatarken horlamaktadır. Uyurken horlamaktadır. Bu eşlerini olumsuz etkilemektedir. BU hastalarda özellikle bayanlarda uyku apnesi dediğimiz rahatsızlıklar görülüyorsa, bayanlarda cinsel isteksizliğe neden olabilir, erkeklerde uyku apneleri iktidarsızlığa neden olabilir, cinsel isteksizliğe neden olabilir. Bu da evlilik yaşantılarını olumsuz yönde etkileyebilir” diye konuştu.

Horlamanın değişik sebepleri olduğunu anlatan Metin sözlerini şöyle sürdürdü;

“Horlama gece kişiyi etkilediği gibi kişinin yanında eşini de olumsuz etkileyecektir. Aşırı horlayan bir kişinin yanında eşi uyumak istemeyecektir. Horlama şikayeti için genelde hastalar kendileri başvurmaz, genellikle eşleriyle beraber gelirler. Eşler bundan şikayetçidir. Bu da yataklarını ayırmalarına sebep olmaktadır. Horlayan hastalar geceleri aşırı horladıklarından dolayı yatakları ayırıyorlar, yatakları ayırdıkları için eşlerinden biraz uzaklaşıyorlar. Bu da iki tarafın birbirinden uzaklaşması bir cinsel isteksizliğe, aile içinde huzursuzluğa neden olabiliyor. Horlayan hastalarda özellikle sigara ve alkolü kesinlikle tavsiye etmiyoruz.  Sigara alkol kullanımı horlamayı iyice tetiklemektedir. Horlayan hastalarımızda uyku apnesi de görülebilmektedir, bu da cinsel isteksizliğe ve cinsel fonksiyon bozukluklarına yol açabilmektedir”

Tedavi edilemeyen uyku rahatsızlıklarında saatte 30 veya  daha fazla en az 10 saniye nefes kesilmesi şeklinde rahatsızlığı olan hastalara sağlık kuruluşları tarafından yüzde 35 oranında özür raporunun verilebildiğini ve başka hastalıkları da olduğu zaman malulen emekli olabildiklerini belirten Yardımcı Doçent Doktor Mehmet Metin, “Hasta uyurken uygulanan pozitif basınçlı hava veren PAB dediğimiz cihazlar vardır. Bu cihazları kullanmalarına rağmen uykuda nefes durmalarının sayısı saatte 15 ve üzeriyse sağlık kuruluşları tarafından bu tür hastalar için ‘askerliğe elverişli değildir’ raporu verilmektedir. Askerlik herkes için vatan görevidir ama bu tür kişilere nöbet tutturamayacaksınız, kritik görev veremeyeceksiniz. Bu yüzden askerliğe elverişli değildirler” dedi.

Ailelerin özellikle annelerin çocuklarında geniz eti olup olmadığı konusunda zaman zaman şüphe duyduklarını anlatan Metin, çocuklarda uyku problemi olup olmadığının anlamak için yapılması gerekenleri şöyle anlattı:

“Gece takiplerinde çocuğun nefes kesilmesini gözlemlerlerse veya gün içerisinde çocuğun devamlı bir uykululuk hali varsa çocuk oturduğu yerde uyuya kalıyorsa, devamlı uyuma ihtiyacı duyuyorsa veya daha küçük çocuklarda devamlı bir huzursuzluk hali içindeyse uyuduktan sonra çocuk rahatlıyorsa ve normal yaşıtlarına göre daha uzun süreler uyuyorsa o zaman bir uyku probleminden şüphelenebilirler”