Yeni bir heykel gün yüzüne çıktı

Side antik kentinde gerçekleştirilen kazılarda, milattan önce 3. yüzyıla ait olduğu değerlendirilen, Side Yaşlılar Meclisi Başkanı Sophron'un heykeli bulundu. Kazı başkanı Prof. Dr. Hüseyin Sabri Alanyalı, bulunan heykelin müzede yapılacak düzenlemeden sonra sergileneceğini söyledi.

Side'de 2017 yılı kazılarında, milattan önce 3. yüzyıla ait olduğu değerlendirilen, dönemin Side Yaşlılar Meclisi Başkanı Sophron'un olduğu bilgisi verilen heykeli bulundu.

Side Kazı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Sabri Alanyalı, 2017 yılında Side’de yapılan kazılarda 8 tane heykel bulunduğunu hatırlatarak, “Bu heykellerden bir tanesi yazıtıyla öne çıkıyor. Çünkü ArphonSofron olarak betimlendirilmesi ve kutsal Gerusia’nınArphon’u olması ve yaşlılar meclisi tarafından da onurlandırılması yazıtta belirtilmekte. Bu kapsamda heykel 8 tanesinin içinde öne çıkmakta ve Side meclisinin başkanı olması da önemli bir noktaya dikkati çekmekte” dedi.

Yapılan kazıda heykelin başının bulunamadığını belirten Prof. Dr. Alanyalı, “Burası daha önceden kazı yapılmış alan olduğu için, 1948 yılında yapılan kazılarda ve daha sonra tekrar eden kazılarda belki başı bulunmuş olabileceğinden dolayı Side müzesi koleksiyonunda belki daha sonra ortaya çıkabilir. Bu heykeller müzemize kazandırıldı, restorasyonları bittikten sonra ileride yeni yapılan müzede de heykel grubu olarak sergilenecek.  Hala daha eserler üzerinde çalışma yapılmakta” diye konuştu.

Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi ve Side Kazı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Sabri Alanyalı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şu andaki müze koşullarında belki sergilemeye yetecek bir alan olmadığı için müzenin küçük olmasından dolayı öncelikle koruma altına alınacak ama daha sonra yapılacak düzenlemeyle müzemizde sergilenecek.