Künye   Giriş Sayfası yap    Nehir   Sık Kullanılanlara Ekle    Reklam

www.nehir.net
SON DAKİKA ANASAYFA GALERİ KÖŞE YAZILARI  İLETİŞİM

Av. Metin Açıkgöz; “Hukuk Dışı Baskılar Bizi Kaygılandırıyor”
Anadolu Sürücü Kursu 100 Tam Puanı Ödüllendirdi

Prof. Dr. Akpınar “Hz. Muhammed İnsanlık İçin En Güzel Rehberdir”

Haber 06.04.2013 0:04:21 da eklendi.

Gaziantep Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Akpınar Manavgat İmam Hatip Lisesi Konferans salonunda ´Peygamber Efendimizin İnsana Verdiği Değer´ konulu Konferans verdi.
       

Gaziantep Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Akpınar Manavgat İmam Hatip Lisesi Konferans salonunda ´Peygamber Efendimizin İnsana Verdiği Değer´ konulu Konferans verdi.
Peygamberimiz çok yönlü bir insan olduğuna dikkat çeken Akpınar “O her konuda herkes için her zaman örnektir. karşılaştığı maddi problemleri aşsa bile manevi problemlerle boğuşan günümüz insanının Peygamberimiz (S.A.V)´dan alacağı çok önemli mesajlar var. Peygamberimiz; Allahtan aldığı mesajı önce kendi hayatında yaşayan ve her konuda herkese en güzel örnekleri sunan bir kimsedir. Bu yüzden onu doğru anlamaya, onun mesajlarını günümüze taşımaya, günümüzde yaşamaya hepimizin ihtiyacı vardır” dedi.

Gaziantep Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Akpınar’ın konuşmacı olarak katıldığı Manavgat İmam Hatip Lisesi Konferans salonundaki ´Peygamber Efendimizin İnsana Verdiği Değer´ konulu konferansta Manavgat Müftüsü Hasan Hayri Yaşar, MHP İlçe Başkanı Halil Gubaş, Saadet Partisi İlçe Başkanı İbrahim Maslak, Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda davetli hazır bulundu. Konferansın ardından Gaziantep Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Akpınar´a İmam Hatip Lisesi Müdürü Nadir Arslan tarafından Şükran plaketi verilirken Manavgat Müftüsü Hasan Hayri Yaşar ve Eski Müftü Mehmet Ali Öz çiçek takdim ettiler. Programın ardından Prof. Dr. Ali Akpınar konferans salonu çıkışında davetliler için kitaplarını imzaladı.
Konferans ile ilgili kısa bir açıklama yapan Gaziantep Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Akpınar; Nisan ayının Kutlu Doğum Haftasını içerisinde barındıran mübarek bir ay olduğuna dikkat çekerek “Aslında Nisan ayının baharla beraber yeni bir diriliş olduğunu hepimiz görüyoruz, izliyoruz. Bu vesile ile Peygamber efendimiz (S.A.V) değişik yönleri ile anlatmak ve aktarmak için buraya gelmiş bulunuyoruz. Bizim İlahiyat Dekanı olarak asli görevimiz halkımızın doğru din anlayışı ile buluşmasını sağlamak. Bunun içinde müsait olursak programlarımız imkan verdiği ölçüde kardeşlerimiz çağırdıkları zaman gidiyoruz. Ülkenin değişik bölgelerinde benim konferanslarım oluyor. Buraya da bu vesile ile gelmiş bulunuyorum. Tabii konu peygamberimiz olunca, Peygamberimiz çok yönlü bir insan, onun örnekliği bitmez. O her konuda herkes için her zaman örnektir. Ve örnekliği de diri bir şekilde yaşanmaktadır. Özellikle günümüz insanı bir takım problemlerle maddi problemleri aşsa bile manevi problemlerle boğuşan günümüz insanının Peygamberimiz (S.A.V)´dan alacağı çok önemli mesajlar var. Bizde bu mesajları halkımızın anlayacağı şekilde sunmaya aktarmaya çalışıyoruz. Peygamberimize insanlığın ihtiyacı var çünkü; diğer toplum önderlerinden farklı olarak doğrudan ilahi desteğe sahip olan bir kimsedir. Yani Yüce Allah ile iletişim kuran ama bizim gibi bir insan. Allahtan aldığı mesajı önce kendi hayatında yaşayan ve her konuda her kese en güzel örnekleri sunan bir kimsedir. Bu yüzden onu doğru anlamaya, onun mesajlarını günümüze taşımaya, günümüzde yaşamaya hepimizin ihtiyacı vardır. Bu güzellikleri kardeşlerimizle paylaşmak için buradayız” dedi.
Talebelik yıllarında Manavgat’a gelerek Manavgat Şelalesini gezdiğini belirterek “Bu günde gezdim tabii gerçekten her bölgede yaşamanın bir bedeli var. Ama bu bölgede yaşayan kardeşlerimizin bu bedeli fazlasıyla ödemeleri gerekiyor. O bedelde Yüce Allahın bunca lütfetmiş olduğu nimetlere karşı şükretmeleri, şükreden insanlar olmaları. Bu da sadece dille Elhamdülillah çok şükür yarabbi demekle olmaz, bununla kalmamalı. Bu şükrümüzü biz Rabbimizin ölçülerine uygun bir hayat yaşayarak ki o hayat hepimizin hayrına yararına olacak bir hayattır. Bizim dinimiz yaşandığı zaman yerde ki karıncadan, yerden biten ottan, bütün kainat, bütün çevre, hayvanlara varıncaya kadar her şeyin yararına olan bir dindir. Bu büyük nimete bu büyük cennete, bu cennetin dünyada ki versiyonlarına en güzel karşılığı insanlar olarak verebiliriz diye düşünüyorum” dedi.

Prof. Dr. Ali AKPINAR Kimdir?
1963 yılında Konya´da doğdu.
İlk, orta ve lise öğrenimini Konya´da tamamladı.
1984 de Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesini bitirdi.
1988 de S. Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsünde Tefsir ana Bilim Dalında Yüksek Lisans, 1993 de Doktorasını tamamladı.
Yüksek Lisansta Kur´ân´ın Tefsirine Olan İhtiyaç, Doktorada Said b. Cübeyr ve Tefsîr İlmindeki Yeri adlı tezleri hazırladı.
1983-1995 yıllarında Diyanet İşleri Başkanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde çeşitli görevlerde çalıştı.
1989-1993 yılları arasında Avusturya´da bulundu.
1995 tarihinde İnönü Üniversitesi Darende İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bilimleri Bölümü-Tefsîr Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi oldu.
1996 da Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesine geçti. 11.07.97-09-05-2003 tarihleri arasında Dekan Yardımcısı, 14022005 13022008 tarihleri arasında Temel İslam Bilimleri Bölümü Başkanı olarak görev yaptı.
22. 11. 1999 da Doçent, 2005 de Profesör olan Akpınar, 2009 Nisan’ında Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesine geçti.
2011 yılında ise Gaziantep Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanlığına atandı.
Kur´ân´ın anlaşılması ve yorumu, halkımızın Kur´ân anlayışı, Kur´ân tercüme teknikleri, Kültür Dünyamızdaki Kur´ân motifleri gibi konular üzerinde çalışmalar yapan Prof. Dr. Akpınar´ın 60´ın üzerinde ulusal ve uluslar arası makalesi, 20 adet yayınlanmış kitabı bulunmaktadır.Haber 383 kez okundu

Twitter'da Paylaş
Bu habere Ilk yorumu yazin

En çok okunan haberler
•Recep Barut’tan şampiyona destek
•Yrd. Doç. Dr. Abdullah Mutlu Manavgat’ı Yönetmeye Talip
•Başkan Barut Sorunları Dinliyor
•UĞUR TV DE TERCİH ROBOTU
•Evrenseki Beachpark Misafirlerini Bekliyor
•Recep Barut Köy Ziyaretlerine Başladı
•Barut ‘Regaip Kandili Ramazan’ın habercisidir’
•Virajı alamayınca kanala düştü
•Barut “Ramazan Bayramı İnsanlığı Barış, Kardeşlik Ve Huzur Getirsin”

Haberleri sitene ekle

 

 


Sayfa 0,08 Saniyede yüklendi.

copyright © www.nehir.net
Bu sitedeki haberlerin ve resimlerin kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır
Sayfa en iyi 1024 * 768 ekran çözünürlüğünde görüntülenebilir