Künye   Giriş Sayfası yap    Nehir   Sık Kullanılanlara Ekle    Reklam

www.nehir.net
SON DAKİKA ANASAYFA GALERİ KÖŞE YAZILARI  İLETİŞİM

Kız Teknik ve Meslek´te Turizm Haftası kutlandı
KÖYLERE HİZMET YAĞDI

Elektrikli Bisiklet Sahiplerine Kötü Haber
Haber 20.04.2011 12:24:40 da eklendi.

Türkiye genelinde olduğu gibi Manavgat´ta da sayıları son zamanlarda artan elektrikli bisikletler için yasal düzenlemeler yapıldı. Elektrikli Bisikletleri karayollarında kullanabilmek için de ´A1´ sınıfı ehliyet sahibi olma şartı getirildi.
       

Türkiye genelinde olduğu gibi Manavgat´ta da sayıları son zamanlarda artan elektrikli bisikletler için yasal düzenlemeler yapıldı. Elektrikli Bisikletleri karayollarında kullanabilmek için de ´A1´ sınıfı ehliyet sahibi olma şartı getirildi.
Son zamanlarda elektrikli bisikletlerin trafik kazalarına karışma oranlarının arttığını belirten Manavgat İlçe Emniyet Müdürü Alper Tunga Gündoğmuş, “İçişleri Bakanlığı, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı temsilcilerinin katılımıyla yapılan toplantıda alınan kararlar uygulanacaktır. Vatandaşlarımızın bu konuda hassasiyet göstermesini rica ediyoruz” diye konuştu.
Manavgat İlçe Emniyet Müdürü Alper Tunga Gündoğmuş yaptığı basın açıklamasında, elektrikli bisikletler için uygulanacak kararları ise şöyle sıraladı;
1-Elektrikli bisikletlerin karayolunda kullanıldığının tespiti halinde, sürücülerin ”Al” sınıfı sürücü belgesi sahibi olmaları gerektiği, olmadığının anlaşılması durumunda Karayolları Trafik Kanunu´nun 36 ncı maddesi hükümleri gereğince yasal işlem yapılacağı, sürücünün araç sahibi olmaması durumunda araç sahibine de cezai işlemin uygulanacağı ancak. 15 yaşını doldurmamış çocukların bu araçları karayolunda kullandığının tespiti halinde 5326 sayılı Kabahatler Kanunu”nun 11”inci maddesi ile 5252 sayılı Türk Ceza Kanunu´nun Yürürlük ve Uygulama Şekli Hakkında Kanunu´nun 7´nci maddesi hükümleri doğrultusunda işlem yapılacaktır.
2-Sürücülerin koruma başlığı ve gözlüğü (kask) kullanmadığının tespit edilmesi durumunda. Karayolları Trafik Kanunun 78inci maddesine göre cezai işlem uygulanacaktır.
3-Sürücünün araç sahibinin olmadığının anlaşılması halinde aracın teslimi, fatura sahibi veya noterde düzenlenen vekaletname sahibi ile trafik kuruluşları tarafından düzenlenen muvafakatname sahibine yapılacaktır.
4-Ayrı bir bisiklet yolu olması halinde; bisiklet, elektrikli bisiklet ve motorlu bisikletlerin karayolunda kullanılması yasaktır. Ayrı bisiklet yolu olmasına rağmen bu araçların taşıt yolunda kullanıldığının, yayaların kullanmasına ayrılmış yerlerde kullanıldığının ve ikiden fazlasının taşıt yolunun bir şeridinde yan vana kullanıldığının tespiti halinde Karayolları Trafik Kanunun 66´nci maddesi uyarınca cezai işlem uygulanacaktır.
5-Bu tür araçları kullanan ve 15 yaşını doldurduğu anlaşılan kişilerin 2C18 sayılı Karayolları Trafik Kanunumda belirtilen genel kuralları ihlal ettiğinin anlaşılması halinde ise, ihlal edilen kural gereğince cezai işlem uygulanacaktır.Haber 1254 kez okundu

Twitter'da Paylaş

Son 3 Yorum
yazan: tuncay
  merhaba ben tuncay benim de elektrikli bisikletim var ben bursa karaca bey de yaşıyorum burda burdabisiklet yolu yok bugün beni trafik polisi çevirdibunun la şehir içinde gezmek yasak dedi
ben kimligi ver ceza kesecem dedi bende ehliyeti verdim ozaman buna cezakes dedim ehliyeti görünce ehliyetin de varmş dedi ama yinede burda gezmek yasak dedi ben de nerede gezecem peki dedim bana bisiklet yolunda gezecen dedi bisiklet yolu nerde dedim cevab vermedi neyse senin ehliyetinde varmış buseferlik git

Tüm yorumlari oku Yorum Yaz


En çok okunan haberler
•Recep Barut’tan şampiyona destek
•Yrd. Doç. Dr. Abdullah Mutlu Manavgat’ı Yönetmeye Talip
•Başkan Barut Sorunları Dinliyor
•UĞUR TV DE TERCİH ROBOTU
•Evrenseki Beachpark Misafirlerini Bekliyor
•Recep Barut Köy Ziyaretlerine Başladı
•Barut ‘Regaip Kandili Ramazan’ın habercisidir’
•Virajı alamayınca kanala düştü
•Barut “Ramazan Bayramı İnsanlığı Barış, Kardeşlik Ve Huzur Getirsin”

Haberleri sitene ekle

 

 


Sayfa 0,08 Saniyede yüklendi.

copyright © www.nehir.net
Bu sitedeki haberlerin ve resimlerin kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır
Sayfa en iyi 1024 * 768 ekran çözünürlüğünde görüntülenebilir