Künye   Giriş Sayfası yap    Nehir   Sık Kullanılanlara Ekle    Reklam

www.nehir.net
SON DAKİKA ANASAYFA GALERİ KÖŞE YAZILARI  İLETİŞİM

ALTIN ÇOCUKLAR ALTINLA ÖDÜLLENDİRİLDİLER
Çolak Eczanesi açıldı

UĞUR TV DE TERCİH ROBOTU
Haber 2008-07-22 11:05:29 da eklendi.

?Doğru tercih yapmak adaylara bir yıl, doğru bölümde okumak dört yıl, doğru meslek ise 40 yıl kazandırır"
       

Çocukların istemediği bölümlerde okutulmaması gerektiğini vurgulayan Manavgat Uğur dershanesi kurucusu Turgut Aydın "Doğru tercih yapmak adaylara bir yıl, doğru bölümde okumak dört yıl, doğru meslek ise 40 yıl kazandırır. Bu sebeple aileler, tercih konusunda baskı yapmasın." dedi.
Bazı öğrencilerin, sadece üniversiteyi kazandı desinler diye istemedikleri alanlarda okuduğuna dikkat çeken Aydın, bu durumun da birçok olumsuzluklara yol açtığını söyledi.
Uğur dershaneleri olarak geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da öğrencilere tercih konusunda her türlü yardım ve desteği verdiklerine değinen Aydın "Tercihlerde dikkat edilmesi gereken ortak kuralların yanı sıra alanlara göre de doğru tercih değişiyor. ÖSS adaylarının tercih yapacakları alanlara göre dikkat etmeleri gerekenler şöyle:
SAY-1 puanıyla öğrenci alan toplam kontenjan 19 bin. Bu alandan barajı geçen öğrenci sayısı 779 bin.ancak bu rakamın içinde ikinci bölüm puanı hesaplanmış adaylar da bulunuyor. Dolayısıyla tercih yaparken bu belirsizliği dikkate alarak tercih yapılmalı.
Aynı durum hem EA-1 hem de SÖZ-1 puanları içinde geçerli. Bu puan türlerinde tercih yapacak adayların, meslek lisesi öğrencilerinin ek puanla yerleşme avantajını gözden kaçırmamaları gerekiyor.
SAY-2 puan türünde toplam kontenjan 110 bin iken puanı hesaplanan aday sayısı 457 bin oldu. Ancak okulunda fen alanından mezun olan öğrenci sayısı yalnızca 254 bin. Bu da SAY- 2 puan türünde yerleşmenin oldukça rahat olduğunu gösteriyor.
EA -2 puan türünde kontenjan artışı olması bir avantaj. Bu alanda barajı geçen öğrenci sayısı 758 bin. Ancak bu adayların 346 bini Türkçe-Matematik mezunu. Sayısal alan öğrencilerinin büyük çoğunluğunun EA-2 puanı oluştu. Tercihlerinde ortak alanlara yöneleceklerdir. Bu da EA öğrencilerinin ortak alan dışında yer alan kendi alanlarında tercih yapmasının daha avantaj sağlayacağını gösteriyor.
Kontenjan artışı en az SÖZ-2 puan türünde oldu. SÖZ-2puanı hesaplanan aday sayısı 634 bin iken bu adayların sadece 186 bini okulunda Sosyal Bilimler alanı mezunu. Sözel öğrencilerinin tercihlerinde ortak alanların yanı sıra EA öğrencilerinin tercih edemeyeceği bölümleri de yazmaları faydalı olacaktır.
Uğur Dershaneleri Tercih Robotu bu yıl tercih yapmak isteyen tüm öğrencilerin hizmetine sunulmuştur. Uğur Dershanesi ÖSS tercih robotunu www.ugur.tv interaktif öğrenme adresinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca dershanemize gelerek tercih döneminde Rehberlik Birimimizden tercihlerinizle ilgili danışmanlık alabilirsiniz" dedi.Haber 113647 kez okundu

Twitter'da Paylaş

Son 3 Yorum
yazan: hasan artan
  MERHABA BEN HÂLÂ CEVABIMI ALAMADIM.......

yazan: veysi tarhan
  ben veysi tarhan silopide yaşıyorum bana ders çalışma hakkında biraz bilgi verebilirmisiniz şimdiden teşekkür ederim...........................

yazan: hasan artan
  selam ben silopide okuyorum doğru çalışma hakkında biraz bilgi verebilir misiniz? şimdiden teşekkür ederim. hoşçakalın

Tüm yorumlari oku Yorum Yaz


En çok okunan haberler
•Recep Barut’tan şampiyona destek
•Yrd. Doç. Dr. Abdullah Mutlu Manavgat’ı Yönetmeye Talip
•Başkan Barut Sorunları Dinliyor
•UĞUR TV DE TERCİH ROBOTU
•Evrenseki Beachpark Misafirlerini Bekliyor
•Recep Barut Köy Ziyaretlerine Başladı
•Barut ‘Regaip Kandili Ramazan’ın habercisidir’
•Virajı alamayınca kanala düştü
•Barut “Ramazan Bayramı İnsanlığı Barış, Kardeşlik Ve Huzur Getirsin”

Haberleri sitene ekle

 

 


Sayfa 0,09 Saniyede yüklendi.

copyright © www.nehir.net
Bu sitedeki haberlerin ve resimlerin kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır
Sayfa en iyi 1024 * 768 ekran çözünürlüğünde görüntülenebilir