Haber Detayı
19 Mart 2017 - Pazar 15:53 Bu haber 876 kez okundu
 
30 milyonluk projenin temeli atıldı
Manavgat’ın marka değerini yükseltecek ve yeni simgesi olmaya namzet Türkbeleni Projesi’nin temeli, cumartesi günü Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in de katılımıyla atıldı. 30 milyon liraya mal olacak projenin 2018 yılının Eylül ayına kadar bitirilmesi planlanıyor. Törende konuşan Türel, Büyükşehir Yasası’nın Antalya’nın tüm ilçelerini ihya ettiğini belirterek, Türkbeleni Projesi’nin maliyetinin, Antalya’nın bir ilçesinin ortalama bütçesine denk geldiğini söyledi. Türel ayrıca, hiçbir belediye başkanının altyapıya girmek istemeyeceğini belirttiği konuşmasında, altyapı çalışmaları dolayısı ile sıkıntı yaşayan Manavgat halkından bir kez daha özür diledi.
GÜNDEM Haberi
30 milyonluk projenin temeli atıldı

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in seçim vaatleri arasında yer alan, ancak altyapı çalışmaları nedeniyle bir süre ertelenen Türkbeleni Projesi’nin temeli cumartesi günü düzenlenen tören ile atıldı. Törene; Ak Parti Antalya Milletvekili İbrahim Aydın, Manavgat Kaymakamı Nazmi Günlü, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, siyasi parti ilçe başkanları ve temsilcileri, STK’ların başkan ve yöneticileri ile vatandaşlar katıldı. Açılış töreni sırasında bir grup Anadolu Gençlik Dergisi Manavgat Temsilciliği üyesi ise Türkbeleni Projesi kapsamında, Türkbeleni’ne cami yapılmasını istediklerini belirten bir pankart açtı.

Açılış töreninde ilk konuşmayı Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen gerçekleştirdi. Konuşmasına 18 Mart Şehitleri Anma Günü dolayısı ile tüm şehitleri rahmetle anarak başlayan Sözen, ülkenin içinde olduğu süreçte birlik ve beraberlik ruhuna ihtiyaç olduğunu, bu nedenle hangi gruba veya siyasi partiye bağlı olursa olsun beraberlik içinde hareket edilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Sözen, Manavgat adına yapılacak her türlü hizmeti desteklediklerini de belirttiği konuşmasında, Manavgat’a kazandırılan Türkbeleni Projesi için Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve müteahhit firmaya teşekkür etti.

Sözen’in ardından konuşmasını gerçekleştiren Manavgat Kaymakamı Nazmi Günlü, Türkbeleni’nde 2013 yılında çıkan yangında tahrip olan ormanlık alanın yeniden halka bir kent parkı olarak kazandırılmasının Manavgat’ın değerine bir artı katacağına inandığını belirterek, projenin Manavgat’a hayırlı olmasını diledi.

26 Temmuz 2013 yılında İzmir’de Orman Genel Müdürlüğü görevini yürütürken, Türkbeleni’nde 75 dekar ormanlık alanın yandığını ve o süreçte kendisini arayanların ağlayarak bu durumu kendisine bildirdiğini ifade eden AK Parti Antalya Milletvekili İbrahim Aydın, çocukluklarının Türkbeleni’nde geçtiğini ve Manavgatlılar için Türkbeleni’nin ne öneme geldiğini kendisinin de çok iyi bildiğini söyledi. AK Parti hükümeti döneminde Manavgat’a büyük yatırımlar yapıldığının altını çizen Aydın, yatırımların devam edeceğini de sözlerine ekledi.

3 YILDA 320 MİLYON LİRA YATIRIM

2014 yılından önce merkez, ilçeleri ve köyleriyle tüm Antalya’ya yılda ancak 10 milyon lira yatırım yapıldığını ifade eden Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Büyükşehir Yasası ile birlikte son 3 yılda sadece Manavgat’a 320 milyon liralık yatırım yapıldığını söyledi.

Büyükşehir Yasası’na o gün karşı çıkanların bugün bu hizmetleri yapabilecek durumda olmadığını vurgulayan Türel, sadece Türkbeleni Projesi’nin maliyeti olan 30 milyon liranın, Antalya’nın bir ilçesinin ortalama bütçesine denk geldiğini belirterek, Büyükşehir Yasası ile ilçelere büyük yatırımların yapılabildiğini söyledi.

Bir belediye başkanı için altyapı çalışmalarının her zaman sıkıntı olduğunu, hiçbir belediye başkanının altyapı çalışmalarına girmek istemeyeceğini vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Türel, Manavgat’ta 120 kilometrelik içmesuyu hattı, 86 kilometre de kanal ve arıtma hizmetleri için toplam 142 milyon lira harcadıklarını belirterek, Manavgat’ın alt yapı sorununu çözdüklerini söyledi. Türel, geçen hafta yağan şiddetli yağmurlarda altyapı çalışmalarının Manavgat’ta sonucunun görüldüğünü belirterek, Manavgat’ta daha önce yaşanan sel felaketlerinin tekrarlanmayacağını söyledi.

Altyapı çalışmaları ve Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlemesi yapılan İbrahim Sözen, Antalya, Hastane ve Hasan Fehmi Boztepe Caddelerinde çalışmaların sona geldiğini ifade ederek, Zübeyde Hanım Caddesi ve Demokrasi Bulvarında ise çalışmaların 16 Nisan’da yapılacak referandumdan sonra başlayacağını kaydetti. Yine Antalya ve Zübeyde Hanım Caddelerinde yapılan üst geçitlerin ise yakın zaman içinde tamamlanacağını ifade eden Türel, altyapı çalışmaları ve cadde düzenlemelerinde müteahhit firmalar nedeniyle işlerin geciktiğini, ihale kanunu nedeniyle kendilerinin tercihi dışında ihale şartnamesini gerçekleştiren ve ihaleyi kazanan firmaların işi yüklendiğini ve bu nedenle de istemedikleri halde sıkıntıların yaşandığını belirterek, Manavgat halkına çalışmalar nedeniyle yaşattıkları sıkıntılar adına özür diledi.

Birçok projelerinde olduğu gibi Türkbeleni Projesi için de bazı çevreci grupların karşı geldiğini, doğayı tahrip ettiklerini iddia ettiklerini belirten Türel, yangın sonrası tahrip olan Türkbeleni’nde gerçekleştirilecek proje ile doğanın korunacağını ve Manavgat halkı için bir yaşam alanı oluşturacaklarını söyledi. Proje tamamlanınca karşı çıkan çevrecilerin de kendisine teşekkür ederek ödül vereceklerini iddia eden Türel, kendisi için Manavgat halkının yüzünde tebessüm olmasının, kendisine verilecek olan tüm ödüllerden daha büyük bir ödül olacağını söyledi.

Manavgat’ta çevre yolu üzerine yapılacak olan köprülü kavşaklara da değinen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, köprülü kavşakların yapımına da başta karşı çıkıldığını hatırlatarak, kavşakların projesinin Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlandığını, Karayolları tarafından da inşa edildiğini belirterek, büyük işlerin ancak kurumlar arası koordinasyon ile yapılabileceğini, başta Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu olmak üzere, AK Parti Antalya Milletvekillerinin destekleri ile birlikte bir çok kurum ile ortak çalışma imkanı bulduklarını söyledi. Şimdi ise kavşaklara karşı çıkanların, kavşaklar yapıldığı için Karayolları’na teşekkür eden tabelaları yollara koyduklarını vurgulayan Türel, kendisine teşekkür edilmesini beklemediğini ancak yapılan hizmeti sonunda anladıklarını ifade etti.

MESELEMİZ MEMLEKET, KARARIMIZ EVET

Türkiye genelinde olduğu gibi Antalya ve Manavgat’ta da büyük hizmetlerin yapılabilmesi için ülkede istikrarın şart olduğunu vurgulayan Türel, koalisyon dönemlerinde milletin fakirleştiğini ancak tek parti hükümetleri döneminde ise hizmet edildiğini belirterek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan döneminde Türkiye’nin çok daha hızlı bir şekilde kalkındığını ve güçlü bir Türkiye olma yolunda gittiğini söyledi. Yurt dışında başta Almanya ve Hollanda’da gazetelerde Türkiye ve Erdoğan aleyhinde manşetler atıldığına dikkat çeken Türel, dışarıda güçlü bir Türkiye istenmediğini bu nedenle hayır kampanyasına destek verdiklerini belirterek, dış odaklara ellerini Türkiye’den, Türk insanının üzerinden çekmelerini istedi.

Türkiye’nin demokratik bir ülke olduğunu isteyenin evet isteyenin ise hayır oyunu kullanabileceğini söyleyen Türel, özellikle milliyetçi ve ülkücü camiaya seslenerek, “Hayır diyen herkese kötüsün, teröristsin diyemeyiz ancak teröristlerin de hayır dediğini unutma” dedi. Güçlü Türkiye için güçlü bir liderlik olması gerektiğini ifade eden Türel, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaşadığı bir anısını da anlattı. Türel, Çin yapılan bir fuardan Türkiye’ye yeni döndüğünde, havayolu ile Antalya’ya gelmek üzere İstanbul’a aktarma yapmak için indiklerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisini telefondan aradığını gördüğünü, gece saat 01.30’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı aradığında, onun da yurt dışından yeni geldiği halde gecenin o saatinde kendisine Manavgat’ın arıtmalarını sorarak bir an önce tamamlanmasını istediğini söylediğini belirtti. Türkiye’nin karış karış her yeri ile bizzat ilgilenen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın asla bir diktatör olamayacağını vurgulayan Türel, onu diktatörlükle suçlayanların Türkiye’nin gelişmesini istemeyen kişilerin olduğunu savundu. 16 Nisan’da yapılacak referandumda herkesin iyice düşünmesini isteyen Türel, “Meselemiz memleket, kararımız evet” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Konuşmaların ardından platforma davet edilen protokol üyeleri, hep birlikte cihazın butonuna basarak ilk çimento harcını temele döktü ve toplu fotoğraf çekimi gerçekleştirildi.

TÜRKBELENİ PROJESİ’NDE NELER VAR

350 dönümlük Türk Beleni Mesire Alanı Projesi’nde çeşmeler, çocuk oyun alanları, yürüyüş patikaları, koşu parkurları, doğal gezinti köprüleri, büfeler, spor tesisleri, ibadethane, flora ve fauna tanıtım alanı, yapay gölet, gençlik merkezi, seyir terası, adrenalin parkı, amfi tiyatrosu, spor ve sergi alanları, meydanlar, oto parklar ve sosyal tesisler bulunacak.

Kaynak: (ÖK) - Ömer Karça Editör: Ömer KARÇA
Etiketler: 30, milyonluk, projenin, temeli, atıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı