Haber Detayı
09 Eylül 2019 - Pazartesi 11:56 Bu haber 2639 kez okundu
 
5 milyon lira cirosu olan mükellef 2020’de e-deftere geçecek
Manavgat Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (MASMO) tarafından düzenlenen ‘Mükellef Ödevleri, Mükellef Hakları ve İzaha Davet’ eğitim seminerinde konuşan MASMO Başkanı Nezih Özgenç, 2018 yılında 5 milyon lira ciro yapan mükelleflerin 2020 yılının başında e-deftere geçeceğini hatırlatarak, geçiş sürecinde sıkıntı yaşamamaları için gerekli hazırlıkları tamamlamalarını istedi.
EKONOMİ Haberi
5 milyon lira cirosu olan mükellef 2020’de e-deftere geçecek

Üyelerini günün şartlarına ve yeni mevzuatlara hazırlamak amacıyla eğitim seminerlerini sürdüren MASMO,  Vergi Müfettişleri Muhammet Akmeşe ve Tugay Koska’nın sunumları ile ‘Mükellef Ödevleri, Mükellef Hakları ve İzaha Davet’ isimli eğitim semineri düzenledi. Seminere Antalya Küçük ve Orta Ölçekli Mükellefler Grup Başkanı Ali Güldalı, Manavgat Vergi Dairesi Müdürü Servet Yılmaz, mali müşavirler ve aday meslek mensupları katıldı.

İbrahim Sözen Gençlik Merkezi’nde düzenlenen seminerin açılış konuşmasını yapan MASMO Başkanı Nezih Özgenç, öncelikle görevine yeni atanan Antalya Küçük ve Orta Ölçekli Mükellefler Grup Başkanı Ali Güldalı’yı kutlayarak, başarılar diledi. Oda hakkında üyelere bilgilendirmede bulunan Özgenç, oda binasında yapılan tadilat çalışmalarının devam ettiğini ifade ederek, “Mesleğimizi yakından ilgilendiren uzun süredir tartıştığımız mücbir sebep 5 gün olmak üzere taslak şeklinde bakanlıkça kabul edilmiş, önümüzdeki günlerde yasallaşacak. Yine TÜRMOB ve bizlerin sürekli olarak dile getirdiği e-defter beratlarının 3 aylık dönemler halinde kapatılması ve son üç ayın defteri Nisan sonunda kapatılacağı kesinleşmiş bulunmakta ve bakanlık tarafından tebliğ şeklinde yayınlanacak” dedi.

Bakanlıkça yayınlanan bir tebliğe göre artık e-fatura ve e-arşiv fatura kapsamında olan mükelleflerin BS formu vermeyeceğini ifade eden Özgenç, 2018 yılında cirosu 5 milyonu aşan mükelleflerin 2020 yılının başından itibaren e-deftere geçeceklerini söyledi.

Özgenç, düzenlenen eğitim seminerlerine devam edeceklerini ifade ederek, Ekonomist Ergin Şahin’in sunumlarıyla ‘Dalgalı Piyasalarda Geleceği Öngörme ve Şirket’ konulu eğitimimizi yakın bir tarihte gerçekleştireceğiz” dedi.

MALİ MÜŞAVİRLER, DEVLET İLE MÜKELLEF ARASINDA BAĞ KURUYOR

MASMO Başkanı Özgenç’in ardından konuşan Antalya Küçük ve Orta Ölçekli Mükellefler Grup Başkanı Sayın Ali Güldalı ise “Vergi Müfettişleri olarak bizlerin asli görevi vergi incelemesi, vergi incelemesinden maksat ise ödenmesi gereken vergilerin doğruluğunu araştırıp tespit etmek ve sağlamaktır.  Bizler Vergi müfettişleri olarak, beyan esasına dayanan vergi sistemimizde siz değerli meslek mensuplarının çok önemli vazifeler üstlendiğinin farkındayız. Devlet ile mükellef arasında kurmuş olduğunuz iletişim vazifenizi tüm gayretinizle sorumluluk bilinci içerisinde yerine getirdiğinizi biliyoruz. Bugün burada sizlerin talebi üzerine, vergi incelemesi surecinde mükellef hak ve ödevleri ile izaha davet müessesine ilişkin bilgilerin tazelenmesi, uygulamada yaşanan tereddütlerin giderilmesi adına değerli meslektaşlarım Muhammet AKMEŞE ve Tugay KOSKA tarafından hazırlanan sunumu gerçekleştirmek için bir aradayız. Bizler Vergi Denetim Kurulu Antalya Grup Başkanlığı olarak sizlerle iletişim halinde olmaya devam edeceğiz. Tüm katılımcılar için faydalı bir toplantı olmasını diliyorum. Toplantı sonunda görüş ve düşüncelerinizi paylaşmak, Vergi Denetim Kurulu Başkanlığımıza ve Bakanlığımıza aktarılmasını istediğiniz hususları dinlemek üzere bir arada olacağız” dedi.

Son olarak konuşan Manavgat Vergi Dairesi Müdürü Servet Yılmaz ise “Manavgat odamızın düzenlemiş olduğu eğitimler son dönemlerde uygulamalarda meydana gelen yeniliklerin tartışılması hem mesleğimize hem de meslektaşlarımıza büyük katkılar yapmaktadır” dedi.

Konuşmaların ardından Vergi Müfettişi Muhammet Akmeşe ‘Mükellef Hakları ve Mükellefin Ödevleri’, Vergi Müfettişi Tugay Koska ise ‘Ceza Hükümleri ve İzaha Davet Müessesesi’ konularında sunum gerçekleştirdi.

Eğitim seminerinin sonunda plaket töreni gerçekleştirildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 5, milyon, lira, cirosu, olan, mükellef, 2020’de, e-deftere, geçecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı