Haber Detayı
22 Eylül 2017 - Cuma 09:45 Bu haber 688 kez okundu
 
Ahilik Haftası kutlandı
18-24 Eylül tarihleri arasında kutlanan Ahilik Haftası nedeniyle Manavgat Esnaf ve Sanatkarlar Odası (MESO) tarafından bir dizi etkinlik gerçekleştirildi. Önce Manavgat Irmağı’nda üyelerine bot turu düzenleyen MESO, aynı gün akşamında Cumhuriyet Meydanı’nın yanında bulunan el sanatları çarşısında kutlama programı gerçekleştirdi. Kutlamaya katılan Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit, Ahilin içinde yer alan manevi kişiliklerin, arayış içinde olan halka birlik ve beraberlik içinde yol gösterdiğini söyledi.
YAŞAM Haberi
Ahilik Haftası kutlandı

 

18-24 Eylül tarihleri arasında kutlanan Ahilik Haftası nedeniyle Manavgat Esnaf ve Sanatkarlar Odası (MESO) tarafından bir dizi etkinlik gerçekleştirildi. Önce Manavgat Irmağı’nda üyelerine bot turu düzenleyen MESO, aynı gün akşamında Cumhuriyet Meydanı’nın yanında bulunan el sanatları çarşısında kutlama programı gerçekleştirdi. Kutlamaya katılan Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit, Ahilin içinde yer alan manevi kişiliklerin, arayış içinde olan halka birlik ve beraberlik içinde yol gösterdiğini söyledi.

21. Ahilik Haftası Manavgat’ta MESO tarafından düzenlenen etkinliklerle kutlandı. MESO üyeleri için düzenlenen bot turunun ardından Cumhuriyet Meydanı yanında bulunan el sanatları çarşısında kutlama programı düzenlendi. Programa Ak Parti Antalya Milletvekili İbrahim Aydın, Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Ak Parti Antalya İl Başkanı Rıza Sümer, Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Adlıhan Dere, siyasi parti ilçe başkanları, sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticileri, kamu kurum ve kuruluşlarının müdür ve amirleri ile esnaflar ve vatandaşlar katıldı.

Ahilik Haftası kutlama programının açılış konuşmasını yapan MESO Başkanı Hasan Çelik, “Hak ile sabır dileyip bize gelen bizdendir. Akıl ve ahlak ile çalışıp bizi geçen bizdendir” Sözünü hatırlatarak, “Güzel ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin, yardımseverliğin kısacası bütün güzel meziyetlerin birleştiği sosyo-ekonomik düzenin kurucuları ahilerin ahilik haftasını kutluyorum” dedi.

Ahiliğin kurucusu kabul edilen Ahi Devran ve Ahilik üzerine bilgiler aktaran Çelik, “İşlerimize saygılı olmak, yaptığımız işleri düzgün yapmak zorundayız. İyi bir insan olmak zorundayız, iyi bir insan iyi bir esnaf, iyi bir zanaatkar, iyi bir usta, iyi bir aile reisi, iyi bir baba, iyi bir yönetici, iyi bir komşu ve iyi bir vatandaş olmalıyız” diye konuştu.

Türkiye’nin her bir tarafından ateş çemberi ile sarıldığını vurgulayan Çelik, “Bizler birbirimize vatandaşlık ve kardeşlik bağlarıyla, sevgi, saygı içinde birbirimizin görüş ve düşüncelerine tahammül ederek, birlik ve beraberliğimizi pekiştirmek durumundayız” diyerek sözlerini tamamladı.

MESO Başkanı Hasan Çelik’in ardından Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Adlıhan Dere konuşmasını gerçekleştirdi. Ahiliğin kardeşlik, birlik ve beraberlik gibi değerleri özünde toplayan  ticari ahlakları buluşturan dünyada eşi benzeri olmayan bir kültür ve medeniyet hazinesi olduğunu ifade eden Dere, “Bu modern dünyada ticaret ahlakını, müşteri memnuniyetini kalite standardı olarak farz edilen bir çok kavram ahilik teşkilatı çatısı altında asırlar öncesinde Anadolu topraklarında hayata geçirilmiştir” dedi.

Ahilik kültüründe esnafın elini, kapısını ve sofrasını açık tutmayı öğütlediğini belirten Dere, “Ahilik kültürü milli birlik ve beraberliğimizin coğrafyamızda her zaman en büyük teminatlarından birisi olmuştur. Anadolu’nun vatandaşlaşmasında Osmanlı devletini kuruluşunda bu teşkilat çok büyük rol almıştır. İnsanlık dünyasının ihtiyaç duyduğu evrensel değere sahip olan ahiliğin kutlama unsurları bugünde insanoğlunun bütün kesimlerini içine alan onlara yol gösteren bir hayat tarzı olmuştur. Bu bakımdan ecdadımız tarafından kurulan ve milletimiz tarafından kabul görülen ahilik kurumunun ve değerlerinin tüm yönleriyle araştırılması ortaya koyulması uygulanabilir değerler malzemesi olarak sunulması büyük bir önem taşımaktadır” diye konuştu.

Türkiye’nin yarınlarına umutla baktıklarını ifade eden Dere, “Anadolu’nun yerli ve milli hareketi olan esnaf ve sanatkarlar odalar birliği olarak büyük Anadolu hakkını sahiplendik. Anadolu’nun gönül ve ruh ikliminde yeni Türkiye’nin inşaatı için tüm esnaf ve sanatkarlarımızla omuz omuza vererek büyük güçlü Türkiye’nin yarınlarına umutla bakıyoruz. Yüzyıllar boyunca ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan birlik ve beraberliğimize önemli katkılar sağlayan ahilik teşkilatının dünya kültürüne ve ticaret niteliğine ülkemizin giyim markası olarak sunmayı amaç ediyoruz. Anadolu’nun mimarlarından Ahi Evran Veliyi rahmetle ve minnetle anıyoruz. 2017 ahilik gününde birlik beraberliğe, kardeşliğimize, ülkemize bütün insanlarımıza güzellik getirmesini diliyorum” diye konuştu.

MANAVGAT’TA 20 BİN EMEKÇİ VAR

Toplumda; dürüst, mert, çalışkan, paylaşan ve örnek teşkil eden insanların ahi olarak karşılığını bulduğunu belirten Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, “Selçukludan, Osmanlıdan bize gelen bir gelenek olan ahinin karşılığı da sahiplenmek, mesleğinizi iyi icra etmek, mesleğinizi örnek teşkil edecek şekilde icra etmek, yardımsever olmak, paylaşmak ve yine dürüstlük timsali olan mesleğinizi gurur duyacak bir şekilde yapmadır” dedi.

Manavgat’ta ahilik geleneğini yaşatan esnaf yapılanması bulunduğunu ve bundan mutluluk duyduğunu ifade eden Sözen, “İliklerine kadar ahilik kültürünü hisseden Manavgat’ta 20 bin civarında esnaf dostumuz var. Bütün zorluklara rağmen ticari sürecin turizmimize getirdiği  sıkıntılara rağmen asla bu kültürden yaşam tarzından taviz vermeden mesleklerini en iyi şekilde namuslu bir şekilde icra etme mücadelesi gösteren 20 bin gerçek emekçi, onlarla Manavgat’ı paylaşmaktan duyduğumuz mutluluk bize yetiyor. Bu kültürde bizlere örnek teşkil eden gerçek Manavgat ailesini ordusunu yaratan Manavgat ticari hayatına Manavgat iktisadi hayatına çok büyük değerler katan beraberce Manavgat’ı hak ettiği noktaya taşımakta gayret ettiğimiz esnaf arkadaşlarımızın işleri kendilerinin hak ettikleri ölçekte olur” diye konuştu.

Manavgat Belediyesi olarak esnaflar için en iyisini yapmaya çalıştıklarının altını çizen Sözen, “Bizlerde Manavgat Belediyesi olarak en iyisini hak ettiğimiz düşüncesiyle esnafımızın Manavgat’ta ki ticari hayatına projelerimizle sizlerle beraber artı değer katmaya çalışıyoruz. Etkinliklerimiz çeşitli festivallerimiz, sokak festivallerimiz, kentin düzenlenmesi, turizmden gerçek anlamda pay alabilmek için turizm noktalarını kentle birleştirmek adına yürüyüş yolları gibi birçok faaliyetimiz esnafın iyileşmesi işlerinin iyileşmesi için yürürlüğe kondu. Her birimiz ailelerimizle yuvalarımızla ekonomik hayatımızla çok daha iyi ailelerinizin de hak ettiği ticari süreci yaşarız bu sıkıntılı süreci el birliğiyle Manavgat kardeşliğiyle, direnişimizle, dayanışmamızla inşallah el birliğiyle aşarız diye umudumu ifade etmek istiyorum. Ben bu gibi faaliyetlerin hayırlı olmasını bizleri bir araya getirmesinde son derece önemli olduğunu ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

MANEVİ BÜYÜKLER YOL GÖSTERDİ

Ahiliğin 13. yüzyıl Türk tarihi açısından önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit ise konuşmasında, Ahilik kültürünün birleştirici bir rol oynadığını söyledi. Kaymakam Yiğit konuşmasında, “Bu yüzyılda da Mevlana hazretleri aynı zamanda Hacı Bektaşi ve Ahi Devran hazretleri yaşamış bu dönem Türk tarihinin manevi duygularını canlandıran ve tarihi köklerini bir anlamda imar eden yüzyıl tarihe geçmiş bunu kaydetmekte yarar var. Hepsinin ortak yönleri bilgileri çağırmak, kritik dönem biliyorsunuz İslam tarihi açısından Moğol istilasının hücumundan büyük bir göç yaşanmış ve bunun sonucunda insanlar arayış içinde olmuş bu arada manevi büyükler yol gösterici olarak insanımıza yol göstermişler ve tarihe geçmişler. Hepsinin ortak yönü doğruları çağırmak kardeşliği çağırmak bilgileri çağırmak ve bunu oluşturmak belki halka hizmet unsurunu o dönemde canlandırmak olmuş. Aradan 700 yıl geçmiş şuan belki modern anlamda kamu yöneticiliğinin söylediği vatandaş odaklı yönetim vb. tanımlar aslında o tarihte ortaya çıkmış dolayısıyla hakka hizmet ve halka hizmet unsuru hala geçerliliğini koruyor” dedi.

Anadolu’nun Türkleşmesinde ve Kurtuluş Savaşında esnafların büyük işler başardığına vurgu yapan Ak Parti Antalya Milletvekili İbrahim Aydın, esnafların aynı mücadeleyi 15 Temmuz’da da gerçekleştirdiğini belirterek, “15 Temmuz hain darbe girişimini ahi kardeşlerimiz püskürtmüştür. Özellikle 27 gün meydanda nöbet tutan ahi babası birlik başkanımıza da teşekkür ediyorum. Siz esnafların sayesinde bu ülke ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti dimdik ayakta duruyor ve durmaya devam edecek. Önemli olan her ahi gibi ahilik değerine sahip çıkıp birlik beraberlik ve kardeşlik içersinde hem Manavgat’ımız örnektir hem Antalya’mız hem ülkemiz ve tüm Türkiye Cumhuriyetiyle beraber ayakta dimdik durmamız lazım ki bu coğrafyada yaşayabilelim” diye konuştu.

Konuşmaların ardından plaket töreni düzenlenirken, kutlama programında sırasıyla halk oyunları gösterisi ile konser icra edildi. Son olarak davetlilere Ahilik Pilavı ikram edilerek program sonlandırıldı.

Kaynak: (ÖK) - Ömer Karça Editör: Büşra GÜLER
Etiketler: Ahilik, Haftası, kutlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı