Haber Detayı
20 Şubat 2020 - Perşembe 21:38 Bu haber 1055 kez okundu
 
Akademili kadınlara teknik eğitim
Tarımın en önemli unsurlarından olan çiftçi kadınların potansiyelinin ve tarımsal üretimdeki etkinliklerinin artırılması, toplumsal statülerinin geliştirilmesi için Türkiye'de bir ilk olarak Antalya'da kurulan Kadın Çiftçi Akademisi'nde 15. ders Döşemealtı ilçesinin kadın çiftçilerinin yoğun katılımıyla Döşemealtı Belediyesi Toplantı Salonunda gerçekleşti.
EĞİTİM Haberi
Akademili kadınlara teknik eğitim

Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı, Akdeniz Üniversitesi, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Antalya Şube Başkanlığı, TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu ve Döşemealtı Belediyesi işbirliği ile kurulan akademi kapsamında 15.ders çok sayıda kadın çiftçinin

katılımıyla Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesinden Prof. Dr. Orhan Özçatalbaş tarafından anlatılan "Tarımda Girişimcilik, Yeni İş Fikirlerinin Uygulanması ve Sorun Çözme Teknikleri" başlıklı eğitimi ile gerçekleşti. Eğitimde girişimciliğin önemi, süreç içerisinde sabırlı olma, yeni iş fikirlerinin nasıl uygulanması gerektiği, sorunları belirleme ile uygun çözümlerin etkin bir şekilde uygulanması vb. önemli noktalara değindi.
2020 yılı Nisan ayına kadar sürecek eğitimlerde kadın çiftçilere; toprak verimliliği ve bitki besleme, iyi tarım uygulamaları, gelir- gider ve maliyet hesapları, kooperatifçilik, tropik meyve yetiştiriciliği, bitki üretiminde atık yönetimi ve kompost yapımı, arıcılık, süt ve süt ürünleri, gıda ürünleri hazırlama ve hijyen,
sosyal tarım, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kişisel gelişim gibi konular eğitimler verilecek. Eğitimlerin sonunda kadın çiftçilere "Katılım Sertifikası" verilecek ve Döşemealtı Belediyesi tarafından yapılacak satış yeri veya pazar yerlerinde ürettikleri ürünleri pazarlama olanağı sunulacak. Projenin sonunda kadın çiftçilerin ekonomiye ve toplumsal hayata daha güçlü bir biçimde katılım sağlamaları bekleniyor.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Akademili, kadınlara, teknik, eğitim,
Yorumlar
Haber Yazılımı