Haber Detayı
25 Eylül 2017 - Pazartesi 09:31 Bu haber 1008 kez okundu
 
Akbaş cinayeti davası başladı
Haziran ayında D400 Karayolu üzerinde gerçekleşen silahlı çatışmada öldürülen Mehmet Akbaş’ın cinayet zanlılarının davası Manavgat 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı. Duruşmaya tutuklu sanık M.S. katılırken, başka bir suçtan dolayı tutuklu bulunan Y.T. ve firari Y.A. katılmadı.
ASAYİŞ Haberi
Akbaş cinayeti davası başladı

 

Haziran ayında D400 Karayolu üzerinde gerçekleşen silahlı çatışmada öldürülen Mehmet Akbaş’ın cinayet zanlılarının davası Manavgat 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı. Duruşmaya tutuklu sanık M.S. katılırken, başka bir suçtan dolayı tutuklu bulunan Y.T. ve firari Y.A. katılmadı.

Aksaz Mevkii’nde D400 Karayolu’nda geçen Haziran ayında meydana gelen ve Mehmet Akbaş’ın öldüğü, Y.T.’ın da yaralandığı silahlı çatışmanın zanlısı olarak Gaziantep’te yakalanan M.S., 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı. Duruşmaya tutuklu sanık M.S. katılırken, başka suçtan tutuklu müşteki sanık Y.T. ile firari sanık Y.A. yer almadı.

Mahkemede ifade veren sanık M.S., maktul Mehmet Akbaş ve Y.T.’yı tanımadığını, sanık Y.A.’yı ise inşaatlarda işçi olarak çalıştığı için bildiğini, Y.A.’nın olaydan birkaç gün önce kendi şantiyelerine geldiğini ve işyerinde kalmaya başladığını söyledi. Olaydan bir gün önce Mehmet Akbaş ve Y.T.’nın birkaç araba ve 8-9 kişiyle gelerek Y.A.’yı alarak bir yere gittiklerini aktaran M.S., bir süre sonra Y.A.’ı bıraktıklarını ve Y.A.’ın yüzünde yara bere izleri olduğunu, maktul ve Y.T.’ınY.’u bırakırken kendisine, ‘Seninle de görüşeceğiz’ dediğini, ne olduğunu sorduğunda Y.A.’ın kendisine, ‘Alacak verecek meselesi’ diye cevap verdiğini anlattı.

Olayın olduğu gün Y.A.’ın dükkana geldiğini ve Y.T. ile görüşmesi gerektiğini söylediğini aktaran M.S., ifadesinde şunları söyledi:

“Bende geleceğimi söyledim. Öğleden sonra bana ait araçla yola çıktık. Bu sırada Y. benden habersiz işyerimde olan benim silahımı da almış. Bizi önce Doğu garajına çağırdılar, ardından Bayır mevkiinde fakültenin oraya sonrasında Çeltikçi’ye çağırınca tenha yerlere çağırdıklarını fark ederek ben şüphelendim ve geri döndüm. Bir süre sonra maktül Mehmet Akbaş ve Y.T.’ın bizi takip ettiklerini fark ettim. Y. ve Mehmet otomobilleriyle bizim önümüzü kesti. Şoför mahallinde oturan Y., pencereden silahını çıkartarak, inmemizi söyledi. Araçtan inince Y.’u kendi araçlarına bindirdiler, bana da ‘Bizi takip et’ dediler.”

Onları takip ederek D-400 karayoluna çıktıklarını ve Alanya’ya doğru gittiklerini, bir süre sonra durduklarını Y.’un araçtan indiğini ve Y.T.’ın arkasından ateş ettiğini aktaran M.S.,Y.’un kendi otomobilin arkasına geçerek tabancayla karşılık verdiğini kendisinin bunları görünce aracından inip olay yerinden kaçtığını, otomobilinin ise olay yerinde kaldığını söyledi. Karayolu üzerindeki bir benzinliğe sığındığını ve benzinliktekilere jandarmayı aramalarını söylediğini dile getiren M.S., ardından evine gittiğini, yaklaşık 20 dakika sonra Y’un eve geldiğini ve Mehmet Akbaş’ın öldüğünü ve kendisine kaçmaları gerektiğini söylediğini aktardı. Kendisinin neden olduğunu sorduğunu belirten M.S.,Y.’un Mehmet Akbaş’la aralarında uyuşturucu meselesinden dolayı alacak verecek meselesi olduğunu ve Y.T.’ınmafyavari bir tip olduğunu söyledi. Ardından Y.la birlikte önce Gazipaşa’ya ardından Gaziantep’e gittiklerini kaydetti.

Duruşmada tanık olarak dinlenen M.S.’in kardeşi Y.S., kendisinin olaydan haberinin olmadığını, o gün rastgele abisini telefonla aradığını ve telefonu Y.A.’ın açarak kendisini bir benzinliğe çağırdığını ve abisinin otomobilin anahtarını vererek alıp gelmesini söylediğini, kendisinin de otomobili alıp geldikten sonra yolda Y.’u da alarak eve götürdüğünü söyledi. Y.A.’ın kendisine otomobili gösterip, ‘bunu köye götür sakla’ dediğini aktaran Y.S., ardından Y.A.’ın abisiyle birlikte Manavgat’tan gittiklerini anlattı.

Sanık M.S.’in avukatı da müvekkilini uyuşturucu ticaretiyle bir ilgisinin olmadığını ve karşıdakileri tanımadığını savunarak, olayda meşru müdafaa olduğunu ve Mehmet Akbaş’ın ölmesinin olası kastla gerçekleştiğini, sabıkasız olan müvekkilinin sabit ikametgahının olması nedeniyle tahliye edilmesini talep etti.

Verilen aranın ardından mahkeme heyeti dosyadaki eksiklerin giderilmesi ve M.S.’in tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Büşra GÜLER
Etiketler: Akbaş, cinayeti, davası, başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı