Haber Detayı
23 Aralık 2017 - Cumartesi 08:36 Bu haber 2238 kez okundu
 
Antalya’da muhacir iskânı konuşuldu
Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Kent Müzesi Tarih Söyleşilerinde, ‘İmparatorluğun Son Döneminde Antalya’da Muhacir İskânı’ konuşuldu.
YAŞAM Haberi
 Antalya’da muhacir iskânı konuşuldu

 

Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Kent Müzesi Tarih Söyleşilerinde, ‘İmparatorluğun Son Döneminde Antalya’da Muhacir İskânı’ konuşuldu.

Büyükşehir Belediyesi Kent Tarihi ve Tanıtımı Dairesi Başkanlığı’na bağlı olarak faaliyetlerini yürüten Antalya Kent Müzesi’nin düzenlediği Kent Müze Tarih Söyleşilerinin Aralık ayı konuğu Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Erdal Taşbaş oldu. Karaalioğlu Parkı Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde gerçekleşen söyleşiye çok sayıda Kent Müzesi gönüllüsü katıldı.

İSKÂNDA YAŞANANLAR ANLATILDI

‘İmparatorluğun Son Döneminde Antalya’da Muhacir İskânı’ başlıklı söyleşisinde Erdal Taşbaş, 19. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’nun kaybettiği topraklardan Antalya’ya yapılan göçlere değindi. Kafkasya’dan, Girit’ten ve Balkanlar’dan gelen göçmenlerin nasıl iskân edildiklerini ve iskân sürecinde yaşanan sorunları anlatan Taşbaş, Antalya merkez ve ilçelerinde yapılan iskân faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

GELDİKLERİ COĞRAFYAYA GÖRE YERLEŞİM

Erdal Taşbaş’ın konuşmasında en dikkat çekici konu başlığı ise Antalya’ya yerleştirilen muhacirlerin gelmiş oldukları coğrafyanın özelliklerine göre sahil veya dağlık bölgelere yerleştirildikleri; bunun aksi uygulamaların ise her zaman sıkıntıya neden olduğuydu. Taşbaş, iskân sürecinde muhacirlerin taleplerinden, yerel yönetimin muhacirleri iskân ederken çektiği zorluklardan da bahsetti.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: , Antalya’da, muhacir, iskânı, konuşuldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı