Haber Detayı
20 Haziran 2020 - Cumartesi 12:51 Bu haber 3733 kez okundu
 
Araç ilanı ile kaparo alıyorlardı
Antalya Emniyet Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri internet sitelerine araç ilanı verip kaparo bedeli almak suretiyle yapılan dolandırıcılık olayları ile ilgili operasyon düzenledi.
ASAYİŞ Haberi
Araç ilanı ile kaparo alıyorlardı

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri tarafından internet sitelerine araç ilanı verip kaparo bedeli almak suretiyle dolandırıcılık yapan şüpheliler tutuklandı.
Antalya Emniye Müdürlüğünden yapılan açıklamada; "İlimiz genelinde ve değişik il ve ilçelerde internet üzerinden değişik internet sitelerine, değişik marka ve modellerde satılık araç ilanları verildiği, özellikle yabancı şahıslar adına açılmış olan GSM hatlarının ilanlarda irtibat telefonu olarak verildiği,  müştekiler tarafından yatırılan kaparo bedellerinin değişik ATM’lerden çekildiği,  şahısların kimliğini gizlemek ve yakalanmamak için farklı isimleri kullandıkları, kendi aralarında görev bölümü yaparak dolandırıcılık olaylarının bir organizasyon içerisinde gerçekleştirdikleri, şüphelilerin elde ettikleri kazançları kendi aralarında yüzdelik dilimlerle paylaştıkları, dolandırıcılık olaylarını gerçekleştirmek için birlikte hareket ettikleri, bu işi meslek haline getirdikleri anlaşılmıştır.
16 Haziran günü İlimiz ve diğer illerde 13 ayrı müştekiyi toplamda yaklaşık 160.900.00 TL dolandıran şüphelilerin yakalanabilmesi için Antalya ve Ankara İllerinde Asayiş Şube Müdürlüğü görevlilerince yapılan  eş zamanlı operasyonda; şüpheliler (K.K.E.) ve (M.A.) Antalya İlinde, (A.Ç.) sahte kimliğini kullanan şüpheli (T.K.) Ankara Gölbaşında yakalanmış olup, diğer şüpheli (Y.A.) aynı yöntemle karıştığı dolandırıcılık olaylarından Antalya Cezaevinde tutuklu bulunmaktadır.
Şüphelilerin ikametlerinde, iş yerlerinde ve üzerlerinde yapılan aramalarda;1.570 , 8.250 TL., bilgisayarlar, cep telefonları, çok sayıda Yabancı Uyruklu şahıslar adına açılmış sim kartlar, bankamatik kartları, banka hesap hareketlerinin bulunduğu dekontlar, sahte kimlik ile ilanlarını verdikleri araçların bilgilerinin olduğu belgeler ve not kağıtları elde edilmiştir.
Şüpheliler hakkında yapılan incelemede (T.K.)’nın (34) ayrı suç kaydının olduğu, (18) ayrı dolandırıcılık suçundan arandığı, toplamda 16 yıl 3 ay 8 gün kesinleşmiş hapis cezası, 12.360 TL. adli para cezasının olduğu tespit edilmiş, diğer şüpheliler (K.K.E), (M.A) ve (Y.A.)’nın da aynı yöntemle işlenen dolandırıcılık olaylarından çok sayıda suç kayıtlarının olduğu tespit edilmiştir" denildi.
Şüpheliler 17 Haziran günü Antalya C. Başsavcılığı’nca haklarında yapılan adli işlemlerin ardından sevk edildikleri Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandılar.
Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Araç, ilanı, ile, kaparo, alıyorlardı,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı