Haber Detayı
30 Mayıs 2018 - Çarşamba 09:47 Bu haber 2220 kez okundu
 
ASAT Antalya’yı yatırımlarla taçlandırdı
Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Genel Kurulu’nda konuşan Başkan Menderes Türel, ASAT’ın bir yandan yatırım yaptığını, diğer yandan borcunu ödediğini belirterek, aynı zamanda Antalya’nın suyu en ucuz kullanan şehir olduğunu ve alt yapı sorununun tamamen çözmüş bir şehrin yatırımlarla taçlandığını söyledi. Türel, ASAT’ın özkaynak yatırımının yüzde 99’a ulaştığını belirtti.
YAŞAM Haberi
ASAT Antalya’yı yatırımlarla taçlandırdı

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Genel Kurulu’nda konuşan Başkan Menderes Türel,  ASAT’ın bir yandan yatırım yaptığını, diğer yandan borcunu ödediğini belirterek, aynı zamanda Antalya’nın suyu en ucuz kullanan şehir olduğunu ve alt yapı sorununun tamamen çözmüş bir şehrin yatırımlarla taçlandığını söyledi. Türel, ASAT’ın özkaynak yatırımının yüzde 99’a ulaştığını belirtti.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Genel Kurulu gerçekleşti. Bütçe kesin hesabıyla ilgili görüşlerini aktaran ve meclis üyelerinin görüşlerine yanıt veren Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, ASAT’ın yeni çıkan Büyükşehir Yasasıyla birlikte müthiş bir büyüme içerisine giren kurum olduğuna dikkat çekti.

HİZMET ALANI GENİŞLEDİ

Antalya’da 2013 senesinde 2033 metrekareye hizmet verilirken, bir anda 20 bin 723 kilometrekareye çıkan hizmet alanına sahip olunduğuna dikkat çeken Başkan Türel, “Nüfus 1 milyon 160 binden 2 milyon 222 bine çıkmış. Hizmet verilen mahalle sayısı 226’dan 912’ye çıkmış. Abone sayımız da 512 binden 1 milyona yakın bir noktaya gelmiş. Ve bugün itibariyle 1 milyon 214 bine de ulaşan bir abone sayısını konuşur hale gelmişiz. Ve ASAT tüm bu ağır yüke rağmen abone devirlerinden tutun yapılması gereken yatırımlara kadar bu büyüyen ihtiyaca en güzel şekilde cevap vermiş ve tam anlamıyla bir yatırımcı kuruluş olarak görevini ifa etmiştir” şeklinde konuştu.

BORÇLANMA KONUSUNA AÇIKLIK GETİRDİ

Yapan Başkan Türel, meclis üyesi Reşat Oktay’ın borçlanma ile ilgili yatırımların ne düzeyde olduğu yönündeki sorusu üzerine şu açıklamayı yaptı: “Tabi ki borçlarla yapılan yatırımların ne düzeyde olduğunu çok iyi bilmemiz ve değerlendirmemiz lazım. Çünkü ASAT’ın şöyle bir yatırım rakamlarına baktığımızda 2013 senesinde tabi o zaman coğrafyası 5 ilçeden ibaret. Ancak 76 milyon liralık bir yatırım bütçesi var. 2014 yılında ASAT 125 milyon liralık bir yatırım yapmış. Bunu 2015 yılında 256 milyon TL’ye çıkarmış. 2016 yılında 325 milyon ve 2017 yılında da 367 milyon liralık bir yatırım gerçekleştirmiş. 2018’de ki bütçedeki planlamamızda yaklaşık 700 milyon liralık bir yatırım bütçesine ve yüzde 50 yatırım oranında üstüne çıkmış. Tabi bu yatırımlar ne kadar özkaynakla ne kadar krediyle yapılmıştır. Bunu çok iyi anlamamız lazım. ASAT 2013 yılında 76 milyon liralık yatırım yapıyorken bu 76 milyon liralık yatırımın 20 milyon lirasını kendi öz kaynağından karşılamış. Yüzde 73’ünü yani 76 milyon lirasını krediyle karşılamış. Yüzde 27 öz kaynağıyla yatırım yapan ASAT ne hale gelmiş.”

ENDİŞELER YERSİZDİR

Başkan Türel, sözlerine şöyle devam etti: “2014 yılında ASAT biraz daha özkaynak oranını çoğaltmış toplamda 125 milyon yatırım yapmış. Bunun yüzde 60’ı yani 75 milyon lirası özkaynakla, yüzde 40’ı da krediyle olmuş. 2015 yılına geldiğimizde bu oran tamamen yine terse dönmüş. 2015 yılında yapılan 256 milyon liralık yatırımın yüzde 86’sı özkaynakla yapılmış. Yani 221 milyon TL’lik özkaynakla yapılmış yüzde 14’ü de krediyle yapılmış. 2016 yılına geldiğimizde özkaynak oranı yatırımın içerisinde 86’dan 93’e çıkmış. Ve yüzde 7’lik bir krediyle de yatırım yapmış. Gelelim 2017 yılına 367 milyon lira yatırım yapmış ASAT.

ASAT bu 367 milyon liralık yatırımın tam yüze 99’unu kendi öz kaynağıyla yapmış. Yüzde birini kredi ile yapmış. 2013 senesinde yatırımın yüzde 73’ünü krediyle yapan bir ASAT bunu yüzde bire düşürmüş. Özkaynağıyla yüzde 27 yatırım yapan şimdi yatırımının yüzde 99’unu kendi kaynaklarıyla yapıyor. Bu rakamlara bakınca acaba çok mu borçlanıyoruz acaba çok mu kredi alıyoruz endişeleri tamamen yersizdir. Tabi ki rakamlar büyüyor.”

ASAT’INÖZKAYNAK YATIRIMI YÜZDE 99

Büyükşehir Yasası ile birlikte ASAT’ın yüz ölçümü ve abone sayısının da büyüdüğüne dikkat çeken Başkan Türel, bu büyümeye rağmen ASAT’ınözkaynak yatırımını yüzde 99’a ulaştığını belirtti. Yatırımlar için kredi bulmanın da kolay olmadığını vurgulayan Türel, “Dünya Bankası kredisini şu anda imzalayan tek belediye Antalya Büyükşehir Belediyesi. 58 milyonluk kredi sözleşmesini 6 Haziran’da Çevre ve Şehircilik Bakanımız ile Dünya Bankası ve İller Bankası yetkilileri birlikte imzalayacaklar” dedi. 

4 YILDA 4,5 MİLYON METRE KANALİZASYON HATTI

ASAT’ın  2014-2017 yılları arasındaki yatırım çalışmaları hakkında da bilgi veren Türel, “ASAT 5 merkez ilçede 488.000 metre, 14 ilçede ise 4.006.000 metre olmak üzere toplamda 4.494.000metre içme suyu hattı döşedi. Yani 4500 km. neredeyse Hindistan’ın yarısına varacağımız bir uzaklıktan bahsediyoruz. Yine kanalizasyonda 5 merkez ilçede 298.000 metre, ilçelerde 769.000 metre olmak üzere toplamda 1.067.515 metre kanalizasyon hattı döşemiş” açıklamasını yaptı.

97 BİN METRE TARIMSAL SULAMA HATTI

ASAT’ın tarımsal sulama yatırımları yaptığını da söyleyen Başkan Türel, Büyükşehir Belediyesi Yasası ile ilçelerde de bu hizmetin yapılabilir hale geldiğini belirtti. Tarımsal sulama çalışmalarının çiftçiler tarafından takdirle karşılandığını ifade eden Başkan Türel, 97 bin 657 metre de tarımsal sulama hattı gerçekleştirildiğini belirtti.

ALT YAPI İHTİYACA CEVAP VERİR HALE GELDİ

ASAT’ın 32 arıtma tesisiyle 640 km’lik sahil bandında 1 milimetrelik kirli suyu denize göndermediğini vurgulayan Başkan Türel, “Denizimiz en büyük sermayemiz, gözümüz gibi korumadığımız takdirde bindiğimiz dalı keser ve turizmde çok ciddi sorunlar yaşarız ki bunları geçmişte yaşadık. Ben birçok yabancı kanalın deniz kirliliği ile ilgili arıtma sorunuyla ilgili Türkiye aleyhinde çekimler yapıp yurt dışında yayınlar yaptığına şahidim. Hamdolsun şimdi bunlar artık tarihe karıştı ve Antalya alt yapısını tamamen çözmüş, küçük eksiklikleri ile birlikte bundan sonra ihtiyaca cevap veren bir şehir haline gelmiş” dedi.

ANTALYA SUYU EN UCUZ KULLANAN ŞEHİRLERDEN

Türel, Antalya’nın hem meskenlerde hem de ticarethanelerde vatandaşa en uygun su tarifesini kullandıran 3 şehirden biri olduğunu açıkladı. Türel, “Bizim dönemimiz dışındaki dönemlerde Antalya suyu en pahalı kullanan şehir konumundayken şimdi en ucuz kullanan şehir noktasına gelip, ASAT yatırımlarla bunu taçlandırmışsa, öbür taraftan borcunu da zamanında ödeyen bir belediye haline gelmişse bu gerçekten alkışlanacak bir tablodur. Arkadaşlarımızı kutluyoruz, tebrik diyoruz” ifadelerini kullandı.

ÖĞRENCİLER ÖDÜLLENDİRİLDİ

Öde yandan Genel Kurul öncesinde ASAT tarafından düzenlenen “Su Hayattır Projesi Afiş Yarışması”nda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Ödül töreninden önce meclis üyelerine proje ile ilgili animasyon filmi izletildi ve ardından proje hakkında bilgi verildi. Daha sonra yarışmada 1. Olan Aksu Ortaokulu öğrencisi Kayra Ada Albağ’a ödülünü Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel verdi. Alaeddin Keykubat Ortaokulu öğrencisi Ezgi Rana Bozgurt 2. Kazım Şenöz Ortaokulu öğrencisi Muhammed Aras ise 3. Oldu. Yarışmada Arif Cebeci Ortaokulu öğrencisi Nisanur Balta, Manavgat Atatürk Ortaokulu öğrencisi Eizevetaİvanova mansiyon alırken, ASAT Özel Ödülü Ali Rıza Altıntaş Ortaokulu öğrencisi Meryem Sürmeli’ye verildi. 

BAŞKAN TÜREL KUTLADI

Başkan Türel, ödül alan öğrencileri kutlayarak, ASAT olarak kanalizasyon, arıtma, yağmursuyu, içme suyu temini gibi alt yapı projelerinin asli görevleri olduğunu söyledi. Özellikle su işletimi ve yönetimi eğitiminin son derece önemli olduğunu belirten Başkan Türel, sosyal farkındalık oluşturmak ve gerek su tasarrufu gerekse çevre duyarlılığının geliştirilmesi adına projenin başarılı olduğunu açıkladı. Meclis üyeleri de proje nedeniyle ASAT’ı kutladı.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: ASAT, Antalya’yı, yatırımlarla, taçlandırdı,
Yorumlar
Haber Yazılımı