Haber Detayı
28 Eylül 2020 - Pazartesi 16:06 Bu haber 5576 kez okundu
 
Avrupa Spor Haftası etkinlikleri sürüyor
Manavgat Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü tarafından 23-30 Eylül tarihleri arasında planlanmış olan Avrupa Spor Haftası etkinlikleri devam ediyor.
SPOR Haberi
Avrupa Spor Haftası etkinlikleri sürüyor

Çarşamba günü sona erecek olan etkinlikler Zeynel Şenol Köprüsü yanında bulunan çimenlik açık alanda Covid-19 sağlık tedbirleri ve sosyal mesafe kurallarına uygun olarak fonksiyonel antrenman, bocce, okçuluk, badminton ve voleybol etkinlikleri olarak programlandı.

Planlanan programın ilki, 23 Eylül Çarşamba günü Zeynel Şenol Köprüsü yanındaki açık çimenlik alanda; fonksiyonel antrenman, bocce, okçuluk, badminton ve voleybol faaliyetleriyle gerçekleştirildi. 
Bugün Atatürk Kültür Merkezi yanında bulunan açık alanda badminton turnuvası, basketbol şut yarışması, bocce turnuvası ve okçuluk etkinlikleri ile başlayan programda 30 Eylül Çarşamba günü de Manavgat Gevher Nesibe Özel Eğitim Uygulama Okulundan öğrenciler ile Mehmet Akif Ersoy spor salonu içerisinde masa tenisi, basketbol şut yarışması, çeşitli eğitsel oyun etkinlikleri yer alacak. 
Manavgat İlçe Spor Müdürü Süleyman Karakaya yapmış olduğu açıklamada; 
"Manavgat Gençlik ve Spor Kulübü sporcuları ve antrenörlerimiz ile alan içerisindeki çeşitli etkinliklere katılım sağlayarak, etkili ve sağlıklı bir haftaya başlangıç yapma şansı yakaladık. Manavgat Gençlik ve Spor Kulübü bünyesinde yer alan badminton, okçuluk, voleybol, basketbol branş antrenmanları Mehmet Akif Ersoy kapalı spor salonu ve Manavgat Gençlik Merkezi kapalı spor salonunda devam etmektedir.  
Dönem içerisinde yer alan Covid-19 salgın sürecinin getirdiği olumsuzluklardan uzaklaşmak için Avrupa Spor Haftası Etkinlikleri hem zihinsel hem de fiziksel olarak etkili, sağlıklı bir hafta geçirilmesine katkı sağlayacaktır. Yapılan çalışmalar, fiziksel aktivitenin, bağışıklık hücrelerinde artış ile bağışıklık sistemini iyileştirebileceğini göstermiştir. Bu bağlamda, ilçemize gerçekleşen böyle etkinliklere katılım sağlamak hem zihinsel hem de fiziksel anlamda katkı sağlayacaktır. Sağlıkla ve sporla kalın." dedi.

Manavgat İlçe Spor Müdürlüğü Spor Eğitim Uzmanı Tuana ÖKTEM GENÇTÜRK de Avrupa Spor Haftası konusunda yaptığı açıklamada;
"Avrupa Spor Haftası, her yıl geleneksel olarak düzenlenen, çok sayıda farklı spor aktiviteleriyle her yaştan ve statüden bireyi bir araya getirerek hareket bilincini arttıran önemli bir projedir. 2015 yılında Avrupa Spor Haftası, hareketsizlik krizinin kötüleşmesine çözüm olarak oluşturuldu. Asıl amacı; aktif bir yaşam tarzının herkes için ne kadar önemli olduğu konusunda farkındalık yaratmaktır. 2015'teki beş milyon katılımcı ve 7.000 etkinlikten oluşan 2018 baskısı, 48.500 etkinlikte 12 milyon katılımcıya şaşırtıcı bir şekilde ulaştı. Her yıl 23-30 Eylül tarihleri arasında gerçekleşen Hafta, dünya çapında milyonlarca insanın daha iyi ve daha sağlıklı yaşam tarzları inşa etmesine yardımcı oluyor. Sosyal medya hesapları üzerinden #BEACTIVE ismi ile takip edebilirsiniz.  
Bu proje ile; 
• Sağlıklı yaşam ve spor yapma alışkanlığı kazandırmak, 
• Spor kültürünün tabana yayılarak demokratikleşmesini sağlamak, 
• Dijital medyayı etkin kullanarak spor branşlarının bilinirliğini arttırmak, 
• Spor, fiziksel faaliyetler gibi konular hakkında bilgi ve farkındalığı artırmak, 
• Bireylerin spor branşlarına daha bilinçli katılımını sağlamak, 
• Sağlıklı Beslenme bilincinin oluşmasını sağlamak, 
• Ülkemizin spor, sağlık ve kültür turizmine katkıda bulunulması hedeflenmektedir. 
Fonksiyonel Antrenman Nedir?  
Fonksiyonel, bir nesnenin varoluş amacını gerçekleştirebilmesi, bir canlının ise yaşamını sürdürebilmesi için yapması gerekenleri yapabilir durumda olması demektir. 
İnsan vücudunun fonksiyonel olması ise vücudun doğada varlığını sürdürebilir olması demektir. Yani canlının yaşamını devam ettirebilmesi için bazı cisimleri itebilmesi, kaldırabilmesi; kendi ağırlığını yüksekteki bir noktaya çekebilmesi, bir cismi çok uzağa fırlatabilmesi, gerektiğinde hız değiştirerek koşabilmesi, sıçrayabilmesi, çökebilmesi ve tırmanabilmesi demektir. 
Fonksiyonel antrenmanlar, vücudun işlevsellik kazanmasını amaçlayan hareketlerden oluşan bir antrenman disiplinidir. Bu antrenmanlar, tüm vücudu çalıştıracak hareketleri kapsayan ve bunları değişik amaçlarla peş peşe yaptıran, değişik yoğunluktaki ve süredeki antrenmanlardır. Bir antrenman, fırlatma, itme, çekme, çömelme, zıplama, ivmelenme hareketlerini değişik sıralarda, tekrar ve zorluklarda bir araya getirir. 
Zorluk seviyesi kademeli olarak arttırılan bu antrenman programı sayesinde kişi, daha hızlı, daha esnek, daha dengeli ve daha dayanıklı hale gelir. Kaslar arasındaki uyum artar ve hareketler daha koordine şekilde yapılabilir ve bunlar sayesinde spor yaralanması riski azalır. 
Bu antrenmanlar, kişinin spor geçmişi, anlık kondisyonu, esneklik ve kas gücü göz önünde bulundurularak özelleştirilebilir. Her hareketin, farklı zorluk düzeylerinde birkaç kombinasyonu vardır. Fizik tedavi seanslarında dahi fonksiyonel antrenmanlar yapılmaktadır. Önemli olan kişinin o anki sağlık durumunun ve kondisyonunun iyi bilinmesi ve programın bir uzman eşliğinde bu faktörler gözetilerek dikkatlice hazırlanmasıdır. Bu öneriler dikkate alındığı müddetçe her düzeydeki ve her yaştaki insan fonksiyonel antrenman yapabilir.  
Sizlere yazının sonunda vereceğimiz antrenman programı ile fonksiyonel antrenmanı deneyimleyebilirsiniz. Hareketlerin nasıl olduğuna dair internetten ismi ile aratarak fikir sahibi olabilirsiniz. Her hareketi 30 saniye boyunca yapın ve diğer harekete geçmeden önce 10 saniye dinlenin. Beş hareketi de tamamladıktan sonra bir dakika mola verin. Toplamda 3 tur tekrarlayın. 
1.Lunge  
2. Lying Leg Raises 
3.Modified Pushup 
4.Modified V-UP 
5. Burpee " şeklinde bilgi verdi.

Kaynak: (SS) - Sinan SU Editör:
Etiketler: Avrupa, Spor, Haftası, etkinlikleri, sürüyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı