Haber Detayı
27 Ağustos 2019 - Salı 11:01 Bu haber 4622 kez okundu
 
Aydın, “Takipçisi olacağız”
Manavgat Şelalesi’nden Gündoğdu’ya kadar olan ve 20 mahallenin içinde olduğu yaklaşık 5 bin hektarlık bölgeye Naras Barajı’ndan kapalı devre sulama sisteminin kurulması için harekete geçen Manavgat Ziraat Odası, oda binasında Ak Parti Antalya Milletvekili İbrahim Aydın ve Ak Parti Manavgat İlçe Başkanı Yusuf Halimoğlu’nun da katıldığı muhtarlar toplantısı düzenledi. Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin kapalı devre sulama sistemi ile birlikte çiftçinin yılda dönüm başına 50-60 lira tasarruf sağlayacağını belirtirken, toplantıda konuşan Aydın, “Manavgat turizm kenti olduğu kadar aynı zamanda tarım kentidir. Tarım için su gerek, çiftçilerimizin suya kavuşması için talep ettikleri kapalı devre sulama sistemi için elimizden gelen çalışmayı yürüteceğiz ve takipçisi olacağız” dedi.
GÜNDEM Haberi
Aydın, “Takipçisi olacağız”

Manavgat Şelalesi’nden Gündoğdu’ya kadar olan 5 bin hektarlık bölgenin modern sulama sistemine kavuşması amacıyla 20 mahallenin muhtarı Manavgat Ziraat Odası’nda bir araya gelerek, Manavgat Sağ Sahil Sulama Birliği’ne Naras Barajı’ndan sağlanan kapalı devre sulama sisteminin kapsamının genişletilmesi için imzalı dilekçe verdi.

Konu olan bölgede üretim yapan çiftçilerin mevcut klasik sulama sistemi ile modern tarım yöntemlerine uygun sulama yapamadıklarını ve büyük maliyetler ile motopomp ile sulama yapmak zorunda kaldıklarını ifade eden Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin, “Bu durum hem su kayıplarını artırıyor hem de tarımsal üretim maliyetlerimizi artırmaktadır. Ayrıca açık kanallardan gelen suyun hem basınç yönüyle hem de temiz olmamasından dolayı damlama sulama sistemi ile sulama yapılmamaktadır. Tüm bu nedenlerden dolayı Manavgat Naras Kapalı Sulama Sisteminin devamı olarak kapalı sistemle sulanmayan Manavgat Sağ Sahil Sulama şebekesinin yaklaşık 5 bin hektar kısmının da kapalı sulama sistemine dönüştürülmesini talep ediyoruz. Bugün düzenlediğimiz toplantıya Antalya Milletvekilimiz İbrahim Aydın da katıldı ve vekilimize konuyu anlattık. Gerçi geçen Şubat ayından bu yana vekilimize ısrarla konuyu aktardık, sağolsunlar kendileri de DSİ Bölge Müdürlüğü ile irtibata geçti ve takipçisi olacağını belirtti” dedi.

Kapalı devre sulama sistemi ile birlikte çiftçilerin sadece suya kavuşmakla kalmayıp dönüm başına ödedikleri yaklaşık 90 lirada gibi bir tutardan da yılda 60 lira kadar tasarruf sağlayabileceğini belirten Metin, “Burada sulama ücretlerinin 90 liradan kapalı devreye geçince 30-35 lira gibi rakamlara düşebileceğini ve çiftçiye yıllık dönüm başına 50-60 lira gibi fayda sağlayacağını ve konunun ne kadar önemli olduğunu izah ettik” dedi.

Bucakşıhlar, Dikmen, Yukarı Işıklar, Evren Yavşı, Dolbazlar, Sarılar, Şişeler, Yeniköy, Kalemler, Evrenseki, Çolaklı, Yavrudoğan, Hatıplar, Gültepe, Çayyazı, Ilıca, Sorgun, Kemer, Kısalar ve Gündoğdu Mahalleleri muhtarlarının imzaladığı dilekçeyi Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin, Manavgat Sağ Sahil Sulama Birliği Başkanı İsa Şenli’ye teslim etti.

Toplantıya katılan Ak Parti Antalya Milletvekili İbrahim Aydın, Manavgat’ın sadece bir turizm kenti olmadığını aynı zamanda da bir tarım kenti olduğunu vurgulayarak, “Tarım için su gerek, çiftçilerimizin suya kavuşması için talep ettikleri kapalı devre sulama sistemi için elimizden gelen çalışmayı yürüteceğiz ve takipçisi olacağız” dedi.

Yerel seçimlerde Manavgat Belediyesi ile Antalya Büyükşehir Belediyesi’ni kazanamadıklarını ancak 2023 yılına kadar iktidar olduklarını hatırlatan Aydın, muhtarlara seslenerek, “Biz buraya siyaset yapmak için gelmedik. Sorunlarınızı dinlemek, çözüm yollarını tespit etmek ve taleplerinizi almak için, size hizmet etmek için buradayız. Belediyeleri alamamış olabiliriz ancak 2023’e kadar iktidarız ve sizlere hizmet etmek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Bu nedenle gece gündüz demeden sorunlarınız için bize ulaşabilirsiniz” dedi.

Manavgat Sağ Sahil Sulama Birliği’ne teslim edilen dilekçe ile birlikte birlik başkanı İsa Şenli, hazırlanan raporu DSİ Bölge Müdürlüğüne sunacak. Daha sonra bu belgeler Genel Müdürlüğe intikal ettirilecek. Burada proje ve yatırım planlaması yapılarak bahsi geçen bölgede sulama sistemi kapalı devre sulama sistemine dönüştürülecek.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Aydın,, “Takipçisi, olacağız”,
Yorumlar
Haber Yazılımı