Haber Detayı
10 Ekim 2020 - Cumartesi 10:23 Bu haber 4605 kez okundu
 
Azerbaycan’a insani yardım konvoyu yola çıktı
Türk Kızılay, Azerbaycan’ın Karabağ bölgesindeki çatışmalardan etkilenen bölge halkına çadır, battaniye, mutfak seti ve yataktan oluşan 4 TIR’lık acil insani yardım malzemesi gönderdi.
GÜNDEM Haberi
Azerbaycan’a insani yardım konvoyu yola çıktı

Azerbaycan sınırları içinde bulunmasına rağmen Ermenistan’ın işgal ettiği Dağlık Karabağ’da ilk olarak Ermenistan’ın başlattığı saldırılar, Azerbaycanlı bölge halkını mağdur etti. Azerbaycan Kızılayı da çatışma bölgesinde mağdur olan vatandaşlarının temel ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için Türk Kızılay’a yardım çağrısı yaptı. Yardım çağrısı üzerine Türk Kızılay tarafından 250 çadır, 3000 battaniye, 288 mutfak seti ve 500 yataktan oluşan insani yardım malzemeleri hazırlandı. Ankara’dan uğurlanan 4 TIR dolusu insani yardım malzemesi Kızılay afet uzmanları eşliğinde bölgeye ulaşacak.

 
Elimizde ne varsa kendileri ile paylaşmak için hazırız
İhtiyaç olması durumunda yeni yardım konvoylarının yola çıkarılacağını aktaran Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, "İnsanların can korkusuyla evlerinin bodrumlarına saklandığı, evlerini terk ettiği haberleri bizlere ulaştırıldı. Kızılay cemiyeti ile görüştüğümüzde pandemi ile oluşabilecek nüfus hareketlerine hazır olmak için yardım talep ettiler. Elimizde ne varsa kendileri ile paylaşmak için hazır olduğumuzu söyledik. Talepleri doğrultusunda 250 adet çadır, 288 adet mutfak seti, 500 yatak,3 bin battaniye toplam 1.2 milyon liralık insani yardım. Geçen sene sonunda dağlık Karabağ, bölgesine yaptığımız ziyaretlerde tespitlerimizi yapmıştık. Türk Kızılay olarak her türkü insani krizde yanlarında olduk, olmaya devam edeceğiz. Sivil bölgelerin etkilendiğini bütün dünya görüyor, çatışmaların bir an önce sonlanmasını, bölgede Azerbaycan bayrağının tekrar dalgalanmasını, sivillerin bu süreçten zarar görmemesini istiyoruz. Bu konvoy ilk konvoyunuz ama bundan sonra ihtiyaç olması durumunda elimizdeki imkanları seferber edeceğiz. Azerbaycan güçlüdür toplumu dayanışmayı bilir. Gıda yardımı talebinde bulunmadılar şu an için." dedi.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Ömer KARÇA
Etiketler: Azerbaycan’a, insani, yardım, konvoyu, yola, çıktı,
Yorumlar
Haber Yazılımı