Haber Detayı
14 Mart 2019 - Perşembe 22:12 Bu haber 7848 kez okundu
 
Azgan, “Çevrene katkın yoksa yaşamış sayılmazsın”
Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğünün, Türkiye genelinde kütüphanelerin önerileri doğrultusunda belirlediği yılın ‘Sıra Dışı Okur’u ikinci kez Manavgat İlçe Halk Kütüphanesi’nden çıktı. 2016 yılında yılın ‘Sıra Dışı Okur’u seçilen Havva Genç’in ardından 2018 yılı ‘Sıra Dışı Okur’u da terzi Yaşar Azgan seçildi. Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, Azgan’a göstermiş olduğu başarıdan dolayı başarı belgesi ve hediye verdi.
KÜLTÜR Haberi
Azgan, “Çevrene katkın yoksa yaşamış sayılmazsın”

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğünün yürüttüğü proje ile her yıl Türkiye genelinde Kütüphane Müdürlüklerinin önerdiği isimler arasından beş kişiyi belirleyerek ‘Sıra Dışı Okur’ seçtiğini belirten Manavgat İlçe Halk Kütüphanesi Müdürü Hidayet Oktay, “2018 yılı içinde yapmış olduğumuz başvurumuz dereceye layık görülmüştür. Bu kapsamda bakanlığımızdan gelen bir ekip Şubat ayı içeresinde sıra dışı okurumuzla okurumuz ile söyleşi yapıp belgeselini çekti. Bu belgesel film sayın bakanımızın da teşrif edeceği kütüphane haftasında sıra dışı okurumuz ile birlikte izlenecek aynı törende sıra dışı okurumuz ödülünü alacaktır” dedi.

TÜRKİYE’DE BİR İLK

2018 yılının ‘Sıra Dışı Okur’u seçilen 1943 Ahmetler doğumlu terzi Yaşar Azgan ile birlikte Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit’i makamında ziyaret eden İlçe Halk Kütüphanesi Müdürü Hidayet Oktay, Manavgat İlçe Halk Kütüphanesi’nin Türkiye’de aynı ödülü 2. kez kazanan tek kütüphane olduğunu söyledi.

Ailesinin ekonomik durumunun iyi olmamasından dolayı okulu bırakarak terzi çırağı olarak hayata atıldığını ifade eden Yaşar Azgan, 1960 yılından bu yana terzilik mesleğini yürüttüğünü ancak artık terziliğin de günümüz teknolojisine yenik düşen mesleklerden olduğunu belirterek, “Eskiden İstanbul’da Beyoğlu’nda terzilik yapardım. İşçiliğim iyiydi o nedenle de tercih edilen bir terziydim. Daha sonra Manavgat’a gelerek burada dükkanımı açtım. Ancak bugünlerde daha çok hazır giyimlerde düzeltmeler yapıyorum sökükler dikiyorum” dedi.

Askerdeyken yabancı dil öğrendiğini, terzi çıraklığı yaparken de aldığı harçlıklarla Türkçesini geliştirmek için dünya klasiklerini alıp okuduğunu belirten Azgan, “O gün bugündür kitap alır okurum, evimde ve terzi dükkanımda bine yakın kitabım vardır ve hepsini de okumuşumdur. Herkes 80 yaşına kadar yaşayabilir ancak çevrene, memleketine bir katkın yoksa o kadar yaşamışsın hiçbir şey ifade etmez, yaşamış sayılmazsın” dedi.

Çocukken okula 9-10 kilometre lastik ayakkabı ile yürüyerek gidip geldiğini anlatan Azgan, “Günümüz gençleri 5 dakikalık yolu arabayla, otobüsle gidip geliyor, ellerinde de bir akıllı telefon başlarını hiç kaldırmıyorlar. Kitap okuyor musun diye sorsan oyundan, sosyal medyadan fırsat bulamıyorlar. Ama onlara da bir şey söylemeye hakkımız yok, günümüz gençliği böyle” diye konuştu.

Yaşar Azgan’ın enerjisine ve konuşmasına hayran kaldığını belirten Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit ise ziyaretten ve Azgan’ı tanımaktan memnuniyet duyduğunu belirterek, “İlçe Kütüphane Müdürlüğü’müz Türkiye’de bir ilki başarmış ve ikinci kez bir okuru ‘Sıra Dışı Okur’ seçilmiştir. Bu hem bizim hem de ilçemiz için bir gurur kaynağıdır. Kitap okumak insanın ufkunu açan zahmetsiz bir etkinliktir. Günde 10-15 dakika zaman ayırarak kitap okuduğumuz zaman hem kelime dağarcığımız artar hem de güzel Türkçemizi daha doğru bir şekilde kullanmayı öğrenebiliriz. Elbette kitap okuma alışkanlığının kazanılması çocukluktan başlar. Bu nedenle ailelerimize çocuklarımız için örnek olmalarını istiyoruz. Onlar kitap okusun ki çocuklarımız da kitap okusunlar” dedi.

Ziyaretin sonunda Kaymakam Yiğit, Azgan’a başarı belgesi verdi ve çeşitli türlerde kitaplardan oluşan kitap seti hediye ederek ‘Sıra Dışı Okur’ seçilme başarısını kutladı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Azgan,, “Çevrene, katkın, yoksa, yaşamış, sayılmazsın”,
Yorumlar
Haber Yazılımı