Haber Detayı
28 Haziran 2020 - Pazar 16:32 Bu haber 4181 kez okundu
 
Bahşi'den TOKİ'ye verilen araziye eleştiri
İYİ Parti Antalya Milletvekili Feridun BAHŞİ, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına Tarım ve Orman Bakanı Bekir PAKDEMİRLİ ‘nin cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.
SİYASET Haberi
Bahşi'den TOKİ'ye verilen araziye eleştiri

Milletvekili Bahşi önergesinde Antalya ili, Aksu ilçesi, Çalkaya mahallesinde bulunan ve Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’ne ait olan arazinin bir bölümünün TOKİ’ye verilmesini eleştirdi.
Antalya Milletvekili Feridun BAHŞİ Turizm Bakanına şu soruları yöneltti;
Antalya ili, Aksu ilçesi, Çalkaya mahallesinde 1991 ada 1 parselde bulunan ve Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’ne ait olan 538 dekar araziyle beraber içerisindeki yapılaşma, lojman, ekili-dikili arazisi 2013 mayıs ayı itibariyle Antalya Tohum Sertifikasyon Test Müdürlüğüne tahsisi yapılmıştır.
Antalya Tohum Sertifikasyon Test Müdürlüğü olarak yapacağı çalışmalarda ihtiyaç olacağı düşüncesiyle adı geçen ada parselde bulunan 170 dekar araziyi hazineden tahsis etmek amacıyla müracaatta bulunmuştur.
Ancak bu 1991/ 1 ada -parsel deki 170,434 dekar alanın TOKİ ye verildiği ve taleplerinin reddedildiği bildirilmiştir.
Buna göre;
1-Antalyada hazinenin birçok TOKİ için arazisi varken birinci sınıf tarım arazisine bina yapılacak olmasının anlamı nedir?
2-Bu ve benzeri tarım arazilerinin geri dönüşü olmayan uygulamalarla heba edilmesini doğru buluyor musunuz?
3-Ekilebilir tarım alanlarının daralmasıyla, gıda temini noktasında endişe duymaya başladığımız bu zamanda böyle uygulamalardan vazgeçilmesi için bir çalışmanız var mıdır?
Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Bahşi'den, TOKİ'ye, verilen, araziye, eleştiri,
Yorumlar
Haber Yazılımı