Haber Detayı
06 Eylül 2017 - Çarşamba 09:56 Bu haber 846 kez okundu
 
Baykal; “Filistin’e Musevi devleti monte edildi”
Manavgat’ta CHP İlçe örgütünün bayramlaşma törenin katılan CHP eski genel Başkanı Deniz Baykal, İslam coğrafyasında yaşanan dinler arası savaşın Filistin’e Musevi devletinin monte edilmesinden sonra başladığını söyledi.
YAŞAM Haberi
Baykal; “Filistin’e Musevi devleti monte edildi”

 

Manavgat’ta CHP İlçe örgütünün bayramlaşma törenin katılan CHP eski genel Başkanı Deniz Baykal, İslam coğrafyasında yaşanan dinler arası savaşın Filistin’e Musevi devletinin monte edilmesinden sonra başladığını söyledi.

CHP Manavgat İlçe Başkanlığı’ndaki Kurban Bayramı dolayısıyla bayramlaşma töreni düzenlendi. törene CHP eski genel başkanı Deniz Baykal, Antalya milletvekili Niyazi Nefi Kara, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, parti yöneticileri ve partililer katıldı. Bayramlaşma töreninde konuşan Baykal, kurban bayramında Müslümanların birlik ve beraberliğini sağlamaları gerektiğini ancak İslam coğrafyasının dinlerarası ve mezhep çatışmaları içinde olduğunu belirtti.

NEREDEYSE AY’A OTOBÜS BİLETİ SATILACAK AMA

Ortadoğu coğrafyasında tarihin ilk dönemlerinde ödünç alınan bir çatışmalar dünyasının başladığını anlatan Baykal, “Filistin’de yaşanan çatışma orada bir din mücadelesi haline getirildi. Filistin’de bir Musevi devletinin kurulması için öncülükler yapıldı. Bir devlet oraya monte edildi ama bir türlü asırlardır orada yaşayan insanlarıyla huzur ve barış içinde yaşamasının şartları sağlanamadı. Hala Filistin sorunu dinler arası bir kavganın çıkış noktası konumunu sürdürüyor. Kudüs bütün dinlerin çıktığı kutsal bir yer. Hıristiyanlık orada, Musevilik orada, İslamiyet orada. Her birisinin birbirine saygı göstererek, değer vererek; kilisenin, caminin, havranın bir arada olduğu bir düzen kurmak imkanı bulunamadı. İnsanlık aya gitti, ayın ötesine gezegenlere gidilecek, oralarda yaşam şartları aranacak, otobüs işletilecek neredeyse aya  biletler satılıyor ama Kudüs’te değişik inançlardan insanlar bir arada yaşayamıyor” dedi.

ARAKAN’DA FACİA YAŞANIYOR

Türkiye’de cumhuriyetin temellerinin siyasetin gözünü dine, dinin de siyasete dikmediği şekilde kurulduğunu ve yüzyıldır vatandaşların bu sayede huzur içinde yaşadığını anlatan Baykal, “İslamiyet uzun süredir huzura kavuşamadı. Filistin’de başladı. Irak Suriye, Mısır devam etti. Şimdi birde başımıza Arakan çıktı. Güneydoğu Asya’da, Myanmar’da Müslümanlar huzur içinde yaşayamaz hale geldi. Burada yeni bir olay var. Filistin’de Musevi İslam çatışması, burada da Budizm İslam çatışması var. Budist rahipleri oradaki İslam toplumunun içlerine sindiremiyor. Onları da Budist anlayışının içine çekemediler, onları göçe, terke mecbur etmeye çalışıyorlar. Binlerce insan ölmeye başladı. Göç ortaya çıktı, bir facia yaşanıyor orada” dedi. Baykal Arakan’da yaşanılanlara batı dünyasının tepki göstermeyeceğini, daha önce Bosna’da yaşanılanlara çok uzun bir süre ses çıkarmadıklarını anlattı.

“ANADOLU’DA GÜZEL BİR İSLAMİYET ANLAYIŞI VAR”

Yaşananları çok acı bir tablo olduğunu aktaran Baykal, Türk milletinin çok özel bir noktada durduğunu altını çizerek, “Biz ne İslamiyet’in içindeki bir çatışmanın parçası olduk. Mezhep çatışmasının parçası olmadı Anadolu İslamiyet’i. Kerbela olayı bizim İslamiyet’e girişimizden önce gerçekleşmiştir. Bizim o kavganın bir tarafı olmamız söz konusu değil. Anadolu’da güzel bir İslamiyet anlayışını şekillendirmeye çalıştık. Bu İslamiyet’in temellerinde Mevlana var, elbette Kur’an-ı Kerim var. Elbette yüce peygamberimizin yaşamı, anlayışı var. Elbette doğru bir İslamiyet yorumu var. Mevlana var, Hacı Bektaşi Veli var, Yunus Emre var” diye konuştu.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Büşra GÜLER
Etiketler: Baykal;, “Filistin’e, Musevi, devleti, monte, edildi”,
Yorumlar
Haber Yazılımı