Haber Detayı
30 Ağustos 2017 - Çarşamba 08:18 Bu haber 1114 kez okundu
 
Bayramda 13 bin polis görev yapacak
Antalya’da, Kurban Bayramı tatili nedeniyle asayiş ve trafik tedbirleri en üst düzeyde alındı. Antalya genelinde 12 bin 926 polis memuru görev alırken, denetimler sıklaştı.
YAŞAM Haberi
Bayramda 13 bin polis görev yapacak

 

Antalya’da, Kurban Bayramı tatili nedeniyle asayiş ve trafik tedbirleri en üst düzeyde alındı. Antalya genelinde 12 bin 926 polis memuru görev alırken, denetimler sıklaştı.

26 Ağustos’ta başlayan Kurban Bayramı tatili nedeniyle herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için Antalya Emniyeti en üst seviyede tedbirleri aldı. Vatandaşa da uyarıda bulunan Emniyet Müdürlüğü, herhangi bir durumda 112 Acil numarasını arayarak bilgi verilmesini istedi.

Antalya İl Emniyet Müdürlüğünden konu hakkında yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

“Antalya İl Geneli Polis Sorumluluk Bölgesinde Kurban Bayramının huzur ve güven içerisinde idrak edilmesini sağlamak üzere 26 Ağustos 2017 Cumartesi günü sabahından itibaren Asayiş ve Trafik Tedbirleri kapsamında alınan güvenlik önlemleri tüm Emniyet Teşkilatına tamim edildi. En ince ayrıntısına kadar alınan önlemler bir plan dahilinde uygulamaya konulacak olup, bu tedbirler 05 Eylül 2017 Salı günü akşamına kadar devam ettirilecektir.

Vatandaşlarımızın Kurban Bayramını huzur ve güven içerisinde geçirebilmeleri için, 26 Ağustos -06 Eylül 2017 tarihleri arasında il geneli polis sorumluluk bölgesinde genel güvenlik, asayiş ve trafik güvenliğinin temini amacıyla planlanan teddbirlerde;

-İl merkezindeki genel asayiş ve güvenlik  tedbirlerinde (7.813),

-Trafik tedbirlerinde (1.725) olmak üzere toplam (9.538) personel görevlendirilmiş,

-Dış İlçelerimizin genel asayiş ve güvenlik tedbirlerinde (2.931),

-Trafik tedbirlerinde (457) olmak üzere toplam (3.388) personel görevlendirilmiştir. 

İlimizin en önemli turizm kenti oluşu ve bayram tatili de olması nedeniyle ülkemizin değişik kentlerinden karayolu, havayolu ve deniz yolu ile ilimize çok sayıda vatandaşımız ile yabancı turistlerin geleceği göz önünde bulundurularak, Kurban Bayramı süresince il merkezi ve ilçelerimizdeki  ana arterler ve bağlantı yolları ile araç ve insan yoğunluğu yaşanan bölge, alan ve güzergahlarda, mezarlıklarda, camilerde, kurban satışı ve kesimi yapılan pazarlarda ve  yerlerde, alışveriş (AVM) merkezlerinde, eğlence yerlerinde, gar ve terminallerde, limanlarda,  lunaparklarda vb.yerlerde kapkaç, hırsızlık, yankesicilik gibi suçların işlenmesinin önlenmesi  ve ayrıca trafik kazalarına meydan verilmemesi amacıyla;

-Şehirlerarası otobüs terminali, metro istasyonları,  hava ve deniz limanları ile şehir içi toplu taşıma araçları ve duraklarında oluşabilecek yoğunluklar dikkate alınarak mevcut  sivil ve resmi motorize ekipler ile yaya devriye görevlilerimizin sayıları artırılarak iki katına çıkarılmış,

-Değişik suçlardan aranan kişilerin yakalanması ve vatandaşların huzur ve sükununu bozacak davranışların men edilmesi için, umuma açık istirahat ve eğlence yerlerinde vatandaşlarımızı rahatsız etmeyecek şekilde yoğun kontrol ve denetlemeler planlanmış ve uygulanmaya başlanmş,

-Dolandırıcılık olaylarına ve Terör örgülerinin Kurban Bayramını fırsat bilerek kendilerine gelir elde etmek için kurban derilerini toplamalarına karşı kurban satış/kesim yerlerinde önlemler alınmış,

-Arefe gününden itibaren bayram süresince mezarlık ziyaretlerinde bulunacak olan vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için mezarlık alanlarında yeterli sayıda resmi ve sivil personel görevlendirmeleri yapılmış,

Mezarlıklara araçları ile gelen vatandaşlarımızın araç içerisinde, kıymetli eşya ve evrak bulundurmamalarını, değerli eşyalarını araç dışından görünür şekilde bir yerlerde bırakmamalarını özellikle hatırlatırız.

-Bayram sabahı bayram namazı nedeniyle tüm Camilerimizin çevrelerinde ek tedbirler planlanmış,

-Şehir içi ve şehirlerarası yollarda; trafik kazalarının önlenebilmesi ve vatandaşlarımızın bayram ziyaretlerini huzur içinde yapabilmeleri ve trafiğin tanzimi/denetimi için mevcut resmi denetim ekiplerinin sayısı asgari her 30 km.’ye bir ekip olacak şekilde iki katına çıkarılmıştır.

Şehirlerarası yolcu ve yük taşıyan araçlar üzerinde kontrollerimiz bayram süresince yoğun bir şekilde sürdürülecek, güvenli seyahat için yeterli şartları karşılamayan ve eksik evrakları olan araçların seyahatlerine izin verilmeyecektir.

Şehirlerarası ve şehiriçi bağlantılı karayollarımızdaki araç trafik yoğunluğunun yüksek olacağı öngörülen 26 ve 27 Ağustos ile 03, 04 ve 05 Eylül tarihlerinde trafik denetimleri hem havadan ve hem de karadan olacak şekilde en üst düzeyde yürütülecektir.

Bayram tatili boyunca karayolu trafiğinde seyredecek başta araç sürücüleri olmak üzere tüm yol kullanıcılarının trafik kurallarına (hız sınırlarını aşmama, uykusuz-yorgun araç kullanmama, alkollüyken araç kullanmama, kasksız araç kullanmama, trafik işaret ikaz ve uyarılarına riayet etme vb.) azami özen göstermelerini önemle rica ediyoruz.

Antalya Emniyet Müdürlüğü olarak; hizmetin daima en iyisine layık olan vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğini sağlamak amacıyla, 24 saat boyunca görev başında olacağımız 10 günlük Kurban Bayramı ve tatili süresince, vatandaşlarımızın  karşılaşacakları her türlü asayiş, güvenlik, terör ve trafik olaylarıyla/sorunlarıyla ilgili ihbar, şikâyet ve yardım taleplerini aşağıdaki iletişim adreslerinden Antalya İl Emniyet Müdürlüğüne iletmelerini rica ediyor, ülke olarak  bayram tadında kazasız belasız bir bayram geçirilmesini temenni ediyoruz”

 

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Büşra GÜLER
Etiketler: Bayramda, 13, bin, polis, görev, yapacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı