Haber Detayı
18 Nisan 2019 - Perşembe 13:46 Bu haber 1874 kez okundu
 
BBP’den Sözen’e destek
Büyük Birlik Partisi (BBP) Manavgat İlçe Başkanı Mesut Kalkan, Manavgat halkına ait Sorgun Ormanları’nın yok edilmesine izin vermeyeceklerini dile getirerek, yaptığı basın açıklaması ile Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen’e destek verdi.
YAŞAM Haberi
BBP’den Sözen’e destek

 

Büyük Birlik Partisi (BBP) Manavgat İlçe Başkanı Mesut Kalkan, Manavgat halkına ait Sorgun Ormanları’nın yok edilmesine izin vermeyeceklerini dile getirerek, yaptığı basın açıklaması ile Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen’e destek verdi.

Turizm ve Kültür Bakanlığı’nın tahsisleri sonucunda Sorgun Ormanları’nda yapımına başlanan ve başlayacak olan tesisleşmenin Manavgat halkının taleplerini görmezden geldiğini iddia eden BBP Manavgat İlçe Başkanı Mesut Kalkan, yaptığı basın açıklaması ile Manavgat’ın akciğeri konumunda olan Sorgun Ormanları hususunda Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen’in mücadelesinin yanında olduklarını ve destekleyeceklerini söyledi.

Kalkan yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Manavgat’ın değerlerine sahip çıkmak boynumuzun borcudur. Millet iradesi ile 3. dönem belediye başkanı seçilerek başkanlık koltuğuna oturan Sayın Şükrü Sözen’in sorgun ormanları ile ilgili verdiği haklı mücadelenin yanındayız ve destekçisiyiz.

Sayın Şükrü Sözen’in mazbatasını aldıktan hemen sonra basınla gerçekleştirdiği ilk toplantısında Sorgun Ormanlarını gündeme getirerek; Manavgat Belediyesinin kurumsal olarak yok sayılmasını dile getirmesini BBP Manavgat İlçe Teşkilatı olarak esefle karşılıyor ve bakanlık yetkililerini bu tutumlarından dolayı kınıyoruz.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Manavgat Belediyesi’nin yetki ve sorumluluğuna bırakması gerekilen Sorgun Ormanlarında ki parselleri rant uğruna özel şirketlere tahsis etmesini de Manavgat halkına yapılan bir saygısızlık olarak görüyoruz. Bundan dolayıdır ki, Sayın Şükrü Sözen’in; “Bakanlığın almış olduğu bu karar açıkça ortadayken bazı kesimlerin Manavgat Belediyesini suçlamaları gerçeği yansıtmıyor.” sözlerinin arkasında olduğumuzun bilinmesini istiyoruz.

Sorgun Ormanları Manavgat halkının ortak değeridir ve Manavgat halkının kullanımında olmalıdır. Siyasi düşüncesi ne olursa olsun Manavgat’ın ortak değerlerine sahip çıkma adına sivil toplum kuruluşlarını, odaları ve dernekleri Sorgun Ormanlarına sahip çıkmaya davet ediyoruz.

Side Turizm Alanı Sorgun Bölgesi imar planı revizyonu kapsamında Sorgun Çamlığı ticari alan iken ve ticari alanlar tahsise verilemezken Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından anılan bölge günübirlik alana dönüştürülerek tahsisin önü açılarak ihalesi yapılmış

1 nolu parsel 20 bin 285 metrekare Kartal Yiğit İnşaat şirketi tarafından günübirlik tesis olarak ihalesi alınmış. Buradaki ağaç sayısı 298 adet yetişkin çam ağacı. Buradan kaldırılacak ağaç adedi 212 adet ,

2 nolu parsel Tümbüller Turizm Ticaret A.Ş’ye ait. Orası da günübirlik alan olarak ihale edilmiş. Buranın metrajı 13 bin 23 metrekare. Burada 124 ağaç var, bunun 49 tanesi kaldırılacak.

3 nolu parsel DATMAR Turizm A.Ş burayı spor tesisi alanı golf sahası olarak alıyor. 33 bin 540 metrekare. Buradaki mevcut ağaç sayısı 697 adet, kaldırılacak ağaç 649 adet. Buralar 20 yıl süreyle ilgili firmalara verilmiştir.

Manavgat’ın akciğerleri talan ediliyor. O yüzden tüm Manavgatlı duyarlı vatandaşlarımızı bu direnişi hayata geçirmeye davet ediyorum. Tüm Manavgatlılar bu alana sahip çıkmak zorunda. Eğer Manavgatlılar  buraya sahip çıkmazsa, nasıl bir insan vücudunda akciğerleri aldığınız zaman her şey bitiyorsa, burası alındığı zaman Manavgat’ın oksijeni, suyu, doğası sona erecek. Bu sadece Sorgun’un, Manavgat’ta yaşayanların değil, aslında önce Antalya’nın ve tüm duyarlı yurttaşlarımızın, tükenmekte olan ormanlarımızın korunması için hepimizin görevidir.

Turizm Bakanlığı'nın bütçesine destek olmak için ne bulurlarsa satmaya çalışıyorlar. Satacak yer kalmayınca ne yapacaklar? Sahiller otellerle halka kapatıldı, kalan ormanlık alan da halktan koparılmak isteniyor. Temelde turizmin çeşitlenmesine karşı değiliz ancak orman alanına golf sahası yapılmasını istemiyoruz.

Doğa mücadelesi sadece bir siyasi partinin verdiği mücadele değil. Bu doğa katliamına, ağaç katliamına, su kaynaklarımıza yönelik bu amansız saldırıya karşı ‘Dur’ deme yürekliliğini gösterebilmek başlıca hedeftir. Çünkü doğanın siyasi partisi yoktur ama bu mücadelenin yürekli mücadelecileri vardır. Yöre halkının direnişi, duyarlılığı her siyasi parti duyarlılığından daha da önemlidir. Halkımızın direnişinin karşısında, halka rağmen, halka inat hayata geçirilebilecek hiçbir proje yoktur. Yeter ki halkımız dirensin, birlikte olsun.

Hiçbir iş, aş, gelecek vaadi bu ülkemizin, ağaçlarımızın, doğamızın ve yaşanacak bir Manavgat hayalimizin bahanesi ve gerekçesi olamaz. Yeter ki sizler bu vaatler nedeniyle birlik ve beraberliğinizi bozmayın, ben kesinlikle başaracağımıza inanıyorum. Büyük Birlik Partisi Manavgat ilçe teşkilatı bu direnişte, bu mücadelede her zaman halkımızla yan yana, omuz omuza olacaktır.

Bu imar planı revizyonuna izin verenler, buna göz yumanlar, siz ömrü hayatınızda böyle bir ağaç diktiniz mi? 200 yılda meydana gelen bu ağaçları bu şekilde katlederken vicdanlarınız hiç sızlamayacak mı? Aynı nitelikte daha çorak, ormanı ve doğası bu şekilde tahrip edilmeyecek alanlar varken inadına burada golf sahası açmanın akasındaki gerçek nedir? Sizden bir tek şey istiyoruz. Ülkemizin bu doğal güzelliklerine, yaşam alanlarına, oksijenine, ikliminin giderek kuraklaştığı bu ülkede yağışların can damarı olan ormanlarımıza lütfen artık kıymayın. Hiçbir rant, menfaat, çıkar bu ormanlardan, ülkemizin geleceğinden, doğasından ve yaşam alanlarımızdan daha değerli değildir. Duyarlı olun. Vicdanlarınıza sesleniyorum. Lütfen bu kıyıma artık ‘Dur’ deyin. Bu ağaç ve doğa katliamının müsebbipleri gelsinler bu manzarayı görsünler, eğer vicdanları sızlamadıysa o zaman ben insanlıklarından da şüphe edeceğim. Biran önce bu kıyım dursun. Bu ağaç ve doğa katliamı durdurulsun”

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: BBP’den, Sözen’e, destek,
Yorumlar
Haber Yazılımı