Haber Detayı
26 Aralık 2019 - Perşembe 00:03 Bu haber 1848 kez okundu
 
Belenobası'nda yazarlara öğrenci ilgisi
Manavgat Halk Kütüphanesi'nin 'Yazarlarla Edebiyat Sohbetleri' projesi 2019- 2020 eğitim öğretim yılında da devam ediyor.
EĞİTİM Haberi
Belenobası'nda yazarlara öğrenci ilgisi

Belenobası köyü ilk ve orta okulu 2019- 2020 yılı eğitim öğretim yılının ilk edebiyat sohbetlerine ev sahipliği yaptı. Manavgat Halk Kütüphanesi Müdürü Hidayet Oktay ile Yazar Halil Yıldırım, öğrencilere kendi yazma deneyimlerini anlatıp, sıcak bir sohbet ortamı oluşturdular.

Öğrencilerden mutlaka ama mutlaka bir şeyler yazmalarını isteyen Oktay ve Yıldırım; bir insanın yazabilmesi için öncelikle iyi bir okur olması gerektiğini vurguladılar. Kendi yaşantılarından örneklerle söyleşiyi renklendiren yazarlar, söyleşinin arkasından öğrencilerin yoğun sorularına yanıtladılar. Öğrencilerin sormuş olduğu soruların farkındalığına dikkat çeken konuklar, Belenobası köyü öğrencilerinin okumaya ne kadar meraklı olduklarını dile getirerek söyleşiyi sonlandırdılar. 
Söyleşi sonrası kitaplarını imzalayan yazarlar, öğrencilerle uzun uzun sohbet etme olanağı yakaladılar. Kütüphane Müdürü Hidayet OKTAY, "Bu tür projelerle bizler öğrencilere dokunuyoruz. Onların hayal kurmalarını, kurmuş oldukları hayallerin peşinden gitmelerini sağlıyoruz. Merkezdeki okullardan çok merkeze uzak köy okullarına daha çok ağırlık vermek istiyoruz. Çünkü bu okullar merkezdeki bir çok olanaktan yararlanamamaktadırlar. Ama bunların yanında çok daha farklı zenginliklerin içinde eğitim öğretimlerini sürdürmektedirler. Özellikle ilgili öğretmenlerin elinde bu köy okullarının çocukları gelecekte çok daha iyi yerlerde olabilirler. Yeter ki kurmuş oldukları hayallerin peşinden gitmeye devam etsinler. Unutmayın her şey bir hayalle başlar. Özellikle edebiyatın büyü dünyasında gezinin ki hayalleriniz de yıldızlı olsun. Dünyanın en büyük zenginliği bilgi zenginliğidir. Bilginin de ham maddesi kitaplardır. Sizler bilgiye ulaşmak için çabalayın bizler sizlere bilgi kaynaklarını, yani kitapları ulaştıralım" dedi.
Oktay; "Bize bu olanağı sağlayan Belenobası ilk ve orta okul yönetimine, sıcak ilgili öğretmenlerine ve bilgiye ve öğrenmeye aç öğrencilerine çok teşekkür ederiz" ifadelerini kullandı.
 

Kaynak: (AT) - Alper TAMER Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Belenobası'nda, yazarlara, öğrenci, ilgisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı