Haber Detayı
18 Haziran 2020 - Perşembe 17:31 Bu haber 2640 kez okundu
 
Bilimsel Tercüme
Adından da anlaşılacağı gibi bilimsel yazıları tercüme eden bir çeviri türüdür. Akademik çevirilerin en doğru şekilde yapılması önemlidir.
EĞİTİM Haberi
Bilimsel Tercüme

 

Adından da anlaşılacağı gibi bilimsel yazıları tercüme eden bir çeviri türüdür. Akademik çevirilerin en doğru şekilde yapılması önemlidir. Bu nedenle bu işi profesyonel olarak yapan kişilere ihtiyaç vardır. Her türlü bilimsel makaleler, doktora tezleri, lisans, yüksek lisans ile ilgili bilimsel yazılar bu alanda incelenir. Yabancı dillerden çevrilmesi gereken bilimsel içerikler tecrübeli kişiler tarafından çevrilmektedir.

Bilimsel tercüme sanıldığının aksine zor bir işlemdir. Eş anlamlı sözcüklerin ayrımının iyi yapılması gerekmektedir. Bu zaman alıcı ve bilgi birikimi isteyen bir iştir. Farklı alanlarda uzman tercümanlar ile çalışılmaktadır. Tıp alanı ile ticari konulardaki bilimsel makaleler gibi yazılar, alanının uzmanı tercümanlarca tercüme edilmektedir. Amaç, tercüme işinin tam doğru olarak yapılmasıdır.

Bilimsel Tercüme Türleri

Akademik ve bilimsel çeviriler bilimsel nitelik taşıyan ve yabancı dillerden çevrilen yazılardır. Alanında uzman tercümanlarca yapılan çeviriler; tez ve araştırma türünde çeviriler, akademik sunum türleri, akademik anket ve deneyler, eğitimle ilgili araçlar, çeşitli projeler, rasyonel bilimler, pozitif bilimler, normatif bilimler olarak türlere ayrılmaktadır. Hepsinin ayrı bir uzmanlık alanı vardır.

Bilimsel tercüme hangi alanda olursa olsun, mutlaka en doğru şekilde yapılmalıdır. Dünyanın çeşitli ülkelerinden elde edilen bilimsel bilgilerin dilimize en doğru şekilde aktarılabilmesi ve faydalı olabilmesi için profesyonel olarak bu işi yapan tercüme bürolarıyla çalışılmalıdır. Uluslararası bilimsel gelişmeleri takip eden ve bunlara ulaşmak isteyenler için doğru tercüme edilmiş yazılar çok kıymetlidir.

Bilimsel Tercüme Yapılırken İzlenen Yol

Bilimsel metin, tercüme bürosuna ulaştıktan sonra ilk olarak uzmanlarca özenle incelenir. Hangi formatta hazırlanıp teslim edileceği belirlenir, fiyat bilgisi müşteriye bildirildikten sonra konunun uzmanı tercümanlarca çeviri işlemi yapılır. Bitmiş hali son kez uzman tarafından incelendikten sonra teslim edilmeye hazırdır. http://www.btbtercume.com/tr/bilimsel-tercume alanında en iyilerden olarak hizmet vermektedir.

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bilimsel, Tercüme,
Yorumlar
Haber Yazılımı