Haber Detayı
26 Mart 2017 - Pazar 21:43 Bu haber 1167 kez okundu
 
Bisiklet Günleri sona erdi
24-26 Mart tarihleri arasında Manavgat Belediyesi ve Türkiye Bisiklet Federasyonu'nun ortaklaşa düzenlediği, Manavgat Kaymakamlığı'nın desteklediği ‘5. Uluslararası Manavgat Bisiklet Günleri’, Manavgat Dağ Bisikleti Maratonu ve MTB Gran Fondo yarışlarının tamamlanması ile sona erdi.
SPOR Haberi
Bisiklet Günleri sona erdi

24-26 Mart 2017 tarihleri arasında düzenlenen ‘5. Uluslararası Manavgat Bisiklet Günleri’ sona erdi. Manavgat Belediyesi ve Türkiye Bisiklet Federasyonu'nun ortaklaşa düzenlediği ve Manavgat Kaymakamlığı'nın desteklediği bisiklet günlerinin son gününde Manavgat Dağ Bisikleti Maratonu ve MTB Gran Fondo yarışları gerçekleştirildi.

Toplamda 130 sporcunun kayıt yaptırdığı Manavgat Dağ Bisikleti Maratonu ve MTB Gran Fondo yarışları’na; 4 Alman, 5 Rus, 4 Norveçli ve 1 de Belçikalı olmak üzere toplam 14 yabancı da katıldı.

85 kilometrelik Dağ Bisikleti Maratonu ve 75 kilometrelik Uzun Parkur Gran Fondo yarışının startı saat 13.00’de Manavgat Kaymakamı Nazmi Günlü, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı’nın bayrağı birlikte kaldırmalarıyla başladı. Start noktasında Manavgat Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Süleyman Karakaya, İlçe Milli Eğitim Müdürü Muammer Sarıdemir, MASTOB Başkanı Cengiz Haydar Barut ve Belediye Başkan Yardımcıları da hazır bulundu.

Uluslar arası Dağ Bisikleti Maratonu’nda 42 km’lik MTB Gran Fondo kısa etabının startı ise Oymapınar Mahallesi’ndeki start noktasından verilirken, gençleri bisiklet sporuna özendirmek amacıyla organize edilen, “Yarının Bisikletçileri Okullar Arası Yarışı’nın startı ise yine Atatürk Kültür Merkezi önünden Saat 14.00’de verildi. Yarışçılar Naras Barajı, Seleuekia Antik Kenti ve Oymapınar güzergahlarından geçerek, birbiriyle kıran kırana yarıştı.

Yarışmada dereceye girenler için akşam saat 17.30’da ödül töreni düzenlendi. Sırasıyla konuşmalarını yapan Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Antalya Milletvekili Osman Çetin Budak, bu yıl 5.’si düzenlenen MTB Dağ Bisikleti Maratonu’nun bundan sonra da devam etmesi için çalışacaklarını, yarışmanın uluslar arası bir konuma getirilerek Manavgat’ın adının bu spor dalında önemli bir yere getirilmesini sağlayacaklarını söylediler. Ayrıca artık bisiklet binmenin sadece bir spor değil gündelik yaşamın da bir parçası olması gerektiği üzerinde durdular.

Konuşmaların ardından geçilen ödül töreninde; başarılı olan yerli ve yabancı bisikletçilere ödüllerini CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı, CHP İlçe Başkanı Aliye Coşar, İlçe Milli Eğitim Müdürü Muammer Sarıdemir, İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Süleyman Karakaya ve Manavgat Belediye Başkan Yardımcısı Aydın Öz verdi.

86 km’lik Uluslararası Dağ Bisikleti Maratonu’nda erkeklerde 1.’inci Abdulkadir Kelleci, 2’inci Serdar Anıl Depe, 3’üncü Benjamin Joerges olurken, kadınlarda ise Ayşe Çakır 1’inci, Esra Kürkçü 2’inci, Damla Bayraktar 3’üncü oldu.

Gran Fondo 76 km’lik uzun etabında erkeklerde 19-34 yaş grubunda Deniz Kılıç 1’inci, Mustafa Şirin 2‘inci, Osman Koç 3’üncü oldu. 35-44 yaş grubunda Turgay 1’inci, Oğuz Özçelik 2’inci, Engin Karabacakoğlu 3’üncülüğü elde etti. 45-54 yaş grubunda Bora Tiryaki 1’inci Levent Sünger 2’inci, Tarkan Erbil 3’üncü oldu. 55+ yaş grubunda ise Johan Huyghe 1'inci, Hasan Ünal 2'nci ve Alparslan Bayıroğlu 3'üncü oldu.

Gran Fondo 42 km’lik kısa etabında 19-34 yaş grubu erkeklerde Akın Kılıç1’inci, İbrahim Turkan 2’inci, Steinar Pedersen 3’üncü oldu. 35-44 yaş grubunda Yunus Yetkin 1’ini, Mevlüt Kabadayı 2’inci, Albert Molit Domaas 3’üncü oldu. 45-54 yaş grubu erkeklerde ise Faramarz Can Cevatzade 1’inci, Mehmet Seylan 2’inci, Tommy Stine 3’üncü oldu. 55 yaş üstü erkeklerde Mehmet Akif Baykan 1’inci Freedy Johansen 2’inci Trod Knudsen 3’üncü oldu. 35 yaş üstü kadınlarda Hanaa Salman 1’inciliği elde etti.

“Yarının Bisikletçileri Yarışması’nda bisikletleriyle yarışan gençler de ödüllerini aldı. 12-13 yaş grubunda Gökay Mengüş 1’inci, Furkan Tüter ikinci, Ramazan Öğrekçi 3’ncü olurken, 14-15 yaş grubunda İbrahim Ethem Demir 1’inci, Mert Akyıldız 2’inci, Berkay Kaçar 3’üncülüğü elde etti.

MANAVGATI ALMAN FEDERASYON BAŞKANI KEŞFETTİ

Manavgat’ı dağ bisikleti için ilk keşfeden kişinin 2002 yılında dönemin Alman Bisiklet Federasyon Başkanı olduğunu ifade eden Türkiye Bisiklet Federasyonu eski Başkanı ve MTB Gran Fondo Yarış Komite Başkanı Ünal Tolun, “2002 senesinde Türkiye’de dağ bisikleti konusunda ne yapalım diye düşünürken Alman Bisiklet Federasyonu yetkilileri Türkiye’ye geldi. Tüm Akdeniz’i gezdik beraber. Alman Federasyon Başkanı Manavgat’ı dağ bisikleti için ideal bir yer olarak gördü. Manavgat için neredeyse Avrupa’nın en önemli dağ bisikleti merkezi olabilir dedi. Dağları, gölleri ve nehirleri çok beğendi” dedi.

Kaynak: (ÖK) - Ömer Karça Editör: Ömer KARÇA
Etiketler: Bisiklet, Günleri, sona, erdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı