Haber Detayı
29 Eylül 2019 - Pazar 18:12 Bu haber 1799 kez okundu
 
Biyolojik mücadelede büyük başarı
Antalya Valisi Münir Karaloğlu önderliğinde İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen yönetiminde yürütülen 'Gelin Kardeş Olalım Proje'si kapsamında Antalya İl Müdürlüğü ile kardeş olan İzmir Selçuk ilçesinde düzenlenen Tarla Günü ile geçtiğimiz aylarda turunçgil unlu biti zararlısına karşı biyolojik mücadele için salınan predatör böceklerin sağladığı olumlu sonuçlar düzenlenen tarla günü ile yerinde görüldü.
EKONOMİ Haberi
Biyolojik mücadelede büyük başarı

Tarla gününe Selçuk Kaymakamı Ekrem İnci, Antalya İl tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen, İzmir İl tarım ve Orman Müdürü Musa Bakan, KTV Şube Müdürü İbrahim Irmak, Selçuk İlçe Müdürü Mustafa Acargil, İzmir Bitkisel Üretim Şube Müdürü Mustafa Gücük, çok sayıda kurum müdürü ve çiftçilerin katılımıyla gerçekleşti. Yöresel zeybek oyunuyla başlayan Tarla günü etkinliği katılımcıların konuşmaları ve proje hakkında bilgilendirme çalışmalarıyla ve saha incelemesiyle devam etti.
24-26 Nisan 2019 tarihleri arasında proje kapsamında Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden 3 teknik Personel ve Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden 5 Teknik personel den oluşan ekip tarafından İzmir Selçuk ilçesine teknik inceleme ziyareti gerçekleştirilmişti. Bu ziyaretler sonunda 30 Mayıs 2019 tarihinde Antalya'dan giden teknik personel tarafından toplam 18 dekar Portakal bahçesinde masrafları Antalya'ya ait olmak üzere TurunçgilUnlubitine karşı biyolojik mücadele demonstrasyonu kuruldu. Bahçeye predatör ve parazitoit olmak üzere Cryptolaemusmotrouzieri (predatör= avcı böcek) ve Leptomastixdactylopii (parazitoit böcek) salındı.
Tarla gününde konuşan turunçgil bahçesinin sahibi Atilla YALMAN “Gelin Kardeş Olalım Projesi” sayesinde bahçesinde uygulanan biyolojik mücadelenin faydalarına bizzat şahit olduğunu, zararlılara karşı kimyasal kullanılmadan yapılan mücadelenin ekonomik olarak da kendisine büyük fayda sağladığını ve sağlıklı üretim yapmanın da biyolojik mücadeleden geçtiğini bu sayede ürünlerin daha kolay pazarlanabildiğine değindi. Kimyasal kullanmadan 120 ton portakal ürettiğini, diğer faydalı böceklerin de bu sayede çoğaldığını, işçilik ve ilaçlama için harcadığı en az 13-14 bin liranın da cebinde kaldığını söyledi. Kendisinin ve çevredeki insanların sağlığının da olumlu yönde etkilendiğini, traktör ile ilaçlama yapmak için bahçeye girmeye gerek kalmadığını ve ağaçların dallarına da zarar verilmediğine dikkat çekti. Projenin mimarları olan başta Antalya Valisi Sayın Münir Karaloğlu ve Antalya İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen ile projeye dahil olmasını sağlayan Selçuk Kaymakamı Ekrem İnci ile Selçuk İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Acargil'e teşekkürlerini iletti. Daha sonra söz alan Selçuk İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Acargil proje sayesinde başlatılan biyolojik mücadelenin sonuçlarının çok olumlu olduğunu ve kimyasal kullanmadan da zararlılara karşı etkin bir mücadele yapılabileceğini gösterdiğini söyledi. Projede emeği geçen herkese teşekkürlerini belirtti. 
İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Musa Bakan proje sayesinde kurulan kardeşlik köprüsü ile karşılıklı etkileşim olmasının ülke tarımı için önemli olduğunu belirtti.
Tarla gününde katılımcılara hitap eden Antalya İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen “Tarım vazgeçilmezimiz ve tarımda sağlıklı üretim ile maksimum verim de hedefimizdir. İki önemli değerimizden biri toprağımız diğeri de suyumuzdur. İki önemli kaynağımız da paramız ve zamanımızdır. Biyolojik mücadele de gelecek kuşakların da sağlıklı gıdaya ulaşmaları için de en önemli unsurudur. Genç bir çiftçimizin bahçesinde bu projenin yürütülmesi de beni ayrıca mutlu ediyor. Üretimimizdeki verimi ve kaliteyi artırmayı hedefleyen bir projedir biyolojik mücadele. Bu projenin asıl amacı Antalya'nın yaş sebze meyve üretimindeki tecrübesinin kardeş ilçelerimize aktarılmasıdır. İmece usulü ile gerçekleştirdiğimiz Gelin Kardeş Olalım projesinin böyle güzel sonuçlar vermesinden ve bugün burada sizlerle burada olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Bu proje klasik kardeşlik projelerinden çok daha ileriye dönük somut adımların atıldığı ve sonuçların alındığı bir projedir. Bu projede emeği geçen çalışma arkadaşlarıma ve paydaşlara teşekkür ediyorum. Projenin ileride Bakanlık projesi olmasını ve tüm ülkeyi kapsamasını umuyorum. Yine ilçede yeni bir ürün olarak Avokada bahçesi tesis ettik. Fşidanların durumu gayet iyi. İnşallah bu demonstrasyonumuz da başarılı olacak ve Selçuk için yeni bir ürünü ürün desenine katarak çiftçilerimizin gelirinin artmasını hedefliyoruz” dedi.      
Katılımcılara hitap eden Selçuk Kaymakamı Ekrem İnci Projeye dahil olmaktan ve böyle güzel sonuçlara şahit olmaktan büyük mutluluk duyduğunu ve tarımda sağlık üretimin geleceğinin biyolojik mücadeleden geçtiğini söyledi. Projede emeği geçen herkese teşekkür etti. 
Sonrasında turunçgil bahçesini gezen heyet biyolojik mücadelenin başarısına şahit oldular. Program bahçede toplu hatıra fotoğrafı çekimi ile son buldu.
Selçuk ilçesinde en çok yetiştirilen ürünler olan Nar ve Mandarinde en önemli ana zararlı olan Turunçgili Unlu Bitine karşı biyolojik mücadele yöntemi ile kimyasalsız ürün üretilmesi ardından ilçede biyolojik mücadelenin yaygınlaşması ve tüm Ege bölgesine yaygınlaşması hedefleniyor.
Proje kapsamında Selçuk'ta ilk kez Avokado bahçesi kuruldu ve şadok türünden fidan dikimi gerçekleştirildi. Yine Antalya'dan Selçuk'a okul öğrencisi miniklere sebzeleri tanıtmak ve sevdirmek için 500 adet sebze fidesi götürüldü.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Biyolojik, mücadelede, büyük, başarı,
Yorumlar
Haber Yazılımı