Haber Detayı
11 Ekim 2019 - Cuma 12:29 Bu haber 2617 kez okundu
 
Büyükşehir Belediyesi, temiz deniz için çalışıyor
Deniz Kirliliğine Acil Müdahale Tatbikatı ‘ Antalya Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde, petrol türevi deniz kirliliğine karşı acil müdahale tatbikatı gerçekleştirildi.
YAŞAM Haberi
Büyükşehir Belediyesi, temiz deniz için çalışıyor

Antalya Limanı’nda gerçekleştirilen tatbikat başarıyla tamamlanırken, olası kazalar öncesinde ilgili kurumların hazırlıkları test edildi. Antalya sahil şeridinde olası bir petrol ve türevinin oluşturacağı deniz kirliliği riskine karşı, kirliliğin çevreye zarar vermeden en etkili şekilde bertaraf edilebilmesi için Büyükşehir Belediyesi’nin katılımıyla Acil Durum Senaryosu gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediyesi, ASBAŞ, Shell ve ÇEKİSAN kıyı tesisleri işbirliğiyle düzenlenen deniz kirliliği acil müdahale tatbikatı Antalya Limanı şamandıra sahası yakınlarında yapıldı.

SENARYO BAŞARIYLA UYGULANDI
Senaryo gereği denize petrol veya ürünleri sızıntısı oluştuğu ihbarı üzerine ilgili birimler harekete geçti. Denizdeki kirlilik fark edilir edilmez, tatbikata dahil edilen Most Denizciliğe ait iki tekne ile Büyükşehir Belediyesi’ne ait bir tekne ile sızıntı bölgesinde bariyer oluşturuldu ve gerekli çalışmalar yürütüldü. Tatbikatla olası bir kazada ilgili kurumların hazırlıkları ve donanımları test edildi.

KOORDİNELİ ÇALIŞMA HAYATİ ÖNEM TAŞIR
Tatbikat sonrasında Antalya Liman Başkanlığı ve Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi yetkililerinin de katılımlarıyla gerçekleştirilen değerlendirme toplantısında;
söz konusu kıyı tesislerinin olası bir gemi kazasına müdahale esnasında imkân ve kabiliyetlerinin oldukça geniş olduğu belirtilerek, sahip olunan bu imkânların daha verimli kullanılması yönünde bilgi paylaşımı yapıldı.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Büyükşehir, Belediyesi,, temiz, deniz, için, çalışıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı