Haber Detayı
22 Ocak 2020 - Çarşamba 21:40 Bu haber 4205 kez okundu
 
Büyükşehir'den bilim söyleşileri
Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Karatay Medresesi’nde düzenlediği ‘Medeniyet Dili Türkçe’ konulu söyleşiye katılan Doç. Dr. Mehmet Fatih Doğrucan, Türkçe’nin tüm dünyada geçerli bir dil olma potansiyeline sahip olduğunu belirterek, “Bir dilin yaygınlaşması için en büyük görev sanatçılara düşer” dedi.
EĞİTİM Haberi
Büyükşehir'den bilim söyleşileri

Büyükşehir Belediyesi Kent Tarihi ve Tanıtım Dairesi Başkanlığı, bilim, sanat, edebiyat ve felsefe söyleşileri ile Antalyalıları bilim insanlarıyla buluşturmaya devam ediyor. Bu kapsamda Kaleiçi’ndeki Karatay Medresesi’nde söyleşi programı düzenlendi. Karatay Medresesi’nde her ay iki bilim insanını Antalyalılarla buluşturacak söyleşi dizisinin ilk konuğu Akdeniz Üniversitesi’nden Doç. Dr. Mehmet Fatih Doğrucan oldu. Doğrucan, ‘Medeniyet Dili Olarak Türkçe’ konulu bir söyleşi gerçekleştirdi.

BİR DİLİN YAYGINLAŞMASI SANATLA OLUR
Türkçede en önemli belirleyicinin, fiil olduğunu ifade eden Doç. Dr. Mehmet Fatih Doğrucan,  “Fiil yapısı değişmedikten sonra bin yıl önce konuşulan Türkçeyi anlayabildiğimiz gibi bin yıl sonra konuşulacak olanı da anlayabiliriz. Bu yapısından dolayı bilimde, felsefede ve sanatta Türkçe tüm dünyada geçerli bir dil olma potansiyeline sahiptir. Bunu sağlamak için de çok çalışmamız gerekir. Bir dilin yaygınlaşması için en büyük görev bilim insanlarından ziyade sanatçılara düşer. Çünkü çok daha geniş kitlelere hitap edebilirler. Bugün İngilizcenin tüm dünyada konuşulmasının nedeni dillerini en çok kültür sanat yoluyla başka toplumlara entegre etmeleridir” diye konuştu.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Büyükşehir'den, bilim, söyleşileri,
Yorumlar
Haber Yazılımı