Haber Detayı
17 Mart 2017 - Cuma 22:24 Bu haber 836 kez okundu
 
Çavuşoğlu: “Hedefimiz 2 milyon yeni istihdam”
‘Manavgat’ta İş Var’ sloganı ile bu yıl ikincisi düzenlenen istihdam fuarının açılışını Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Antalya Valisi Münir Karaloğlu yaptı. 7 kurumun işbirliğinde açılan istihdam fuarında; işverenlerle, iş arayanların bir araya getirilmesi amaçlanıyor. Fuarın açılış töreninde konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye genelinde 2 milyon yeni istihdam oluşturmayı hedeflediklerini ifade ederken, turizmcilerin kendisine ilettikleri talepler için Çalışma Bakanı ile görüşeceğini söyledi. Antalya Valisi Münir Karaloğlu ise istihdamda başlatılan milli seferberlikte bugüne kadar 30 bin yeni istihdamın gerçekleştirildiğini belirterek, bu rakamı en kısa sürede 150 bine çıkarmak istediklerini söyledi.
GÜNDEM Haberi
Çavuşoğlu: “Hedefimiz 2 milyon yeni istihdam”

Manavgat Kaymakamlığı, Manavgat Belediyesi,  Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO), Manavgat MATSO Turizm Fakültesi,  Manavgat Meslek Yüksek Okulu (MYO), Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), İnsan Kaynakları Yöneticileri (İNKAY) ve Manavgat Sanayici ve İş Adamları Derneği (MASİAD) işbirliği ile bu ikincisi düzenlenen ‘Manavgat’ta İş Var’ isimli istihdam fuarının açılışına; Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, AK Parti Antalya Milletvekilleri Mustafa Köse, İbrahim Aydın, AK Parti eski milletvekili Sadık Badak, Manavgat Kaymakamı Nazmi Günlü, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Siyasi Parti il ve ilçe başkanları ile yöneticileri, SGK İl Müdürü Nejat Deniz, İş-Kur Antalya İl Müdürü Veli Tekkanat, Sivil Toplum Kuruluşları başkan ve yöneticileri, kamu kurum ve kuruluşlarının amir, müdür ve idarecileri, turizmciler ve işadamları ile çok sayıda davetli katıldı.

Manavgat’ta İş Var İstihdam Fuarı’nın açılış konuşmasını yapan Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Başkanı Ahmet Boztaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çalışma hayatında ilan ettiği milli seferberlik nedeniyle bu yıl ikincisi düzenlenen istihdam fuarının çok özel bir anlamı olduğunu belirterek, “Çünkü Sayın Cumhurbaşkanımız bu seferberlik ile bizlere dedi ki; 2017 yılı içerisinde alacak olduğunuz her personeli hangi sektörde olursa olsun kaç kişi olursa olsun SGK primlerinin tamamını ve gelir vergisinin tamamını ben ödeyeceğim. Dolayısıyla bu bizim için çok önemliydi. Ayrıca bizim öteden beri bakanlarımızdan istediğimiz, milletvekillerimize söylediğimiz, TOBB’a yazdığımız bizim ölü sezon diye tabir ettiğimiz otellerimizin kapalı olduğu dönemlerde ki SGK primlerimizin sezon içerisine yayılması noktasındaki taleplerimiz de karşılık buldu, ben sayın bakanım sayın milletvekillerimi nezdinde hükümetimizin bu konudaki çalışmaları için, iş dünyası, Manavgatlı işadamları adına çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Hükümetin uygulamaya koyduğu teşviklerin ardından sıranın artık kendilerine geldiğini ifade eden Boztaş, “Hükümetimiz bu konuyla ilgili teşviki bize verdi sıra bizde. Bizde artık 2015 yılındaki, yüksek sezonda Manavgat’ın 90 bin olan istihdamını inşallah 2017 yılında 90 bine getirmeye çalışacağız. Gayretlerimiz hep bu yönde. Valimizin talimatlarıyla, sayın müdürlerimizin katılımlarıyla ve Kaymakamımızın başkanlığında budan 10 gün önce bu konularla teknik konularla ilgili bir toplantıyı işadamlarımızla yaptık. Şimdi dolayısıyla şimdi bu istihdam fuarı, çalışma hayatındaki milli seferberliğin ilan edildiği günlere denk gelmesi çok önem arz ediyor. Şimdi Manavgat’ın 2015 yüksek sezonunda 90 bin istihdamı vardı. Ama bu 2016 yılında 70 bin civarına düştü. İşte şimdi dışarıda stant açan 84 tane firma Manavgat’ın yaklaşık 60 bin istihdamını sağlayan firmalar burada. Ben burada stant açan firmalara, bende varım, bende gayret göstereceğim diyen firmalara çok teşekkür ederim” diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na Manavgat’a gerçekleştirdiği hizmetler içinde teşekkür eden MATSO Başkanı Boztaş, “Sayın bakanım biz sizden ne istiyorsak yapıyorsunuz. Manavgat’ın bir üniversite hayali var, buna katkı koyuyorsunuz. Açılışta da söyledim, siz müdahale etmemiş olsaydınız, fakülte binamız olacaktı ama içinde öğrencimiz olmayacaktı. Siz son anda müdahale ettiniz ve kadroların atanmasını sağladınız ve şimdi öğrencilerimiz eğitim öğretime devam ediyor. Yine müdahale ettiniz turizm fakültesine, inşallah gelecek hafta YÖK karar alacak, yeni bölümler açılacak ve yeni bir fakülte açılmasına katkı koyuyorsunuz, çok teşekkür ediyorum bu yaptığınız katkılara”

Bakan Çavuşoğlu’ndan iş dünyası olarak iki taleplerinin daha olduğunu dile getiren Boztaş, “Birisi biliyorsunuz bizim ekonomimiz turizme dayalı olarak gelişiyor, bütün istihdamımızın yüzde 80’ni neredeyse turizme dayalı. Turizm sezonunun sonunda Ekim, Kasım aylarında içimiz sızlayarak otellerimizi kapattığımız zaman bu personellerimizi çıkartıyoruz. Çıkarttığımız zaman diyoruz ki onlara, sizleri Mart, Nisan ayında oteli geri açtığımız zaman tekrar işe alacağız. Yani biz buna askıya alma diyoruz. Bu askıya aldığımız personelleri biz tekrar işe almak istiyoruz, bunlar şimdi bu muafiyetten kapsam dışı tutuluyor, bu konudaki desteklerinizi istirham ediyorum sayın bakanım.

Biz artık Manavgat’ta fuarları organize edecek potansiyele ulaştık. Sadece Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası yılda 2 tane fuar organize ediyor. Ama buna fuar diyemiyoruz, ikili iş görüşmeleri diyoruz, mini fuar diyoruz. Burada fuarcılığın duayeni Sayın sadık Badak’da var. Ama biz artık burada, sağolsun Belediye Başkanımız burayı bize kazandırdı, buranın fuaye salonunda her yıl Ocak ayında Ne Varsa Manavgat’ta var adıyla ticaret fuarı yapıyoruz. Her yıl Mart ayında bu gördüğünüz paydaşlarımızla birlikte istihdam fuarı da yapmaya başladık. Bizim bir fuar alanına ihtiyacımız var. Sizlerin de desteği ile bir fuar alanımız olursa ben size söz veriyorum, MATSO olarak en az beş tane fuarı organize edeceğiz. Şimdi iki tanesi var, üç tane daha organize edeceğiz. 85 tane firmayı biz kura ile belirlemek zorunda kalıyoruz, yerimiz dar” diye konuştu.

MATSO Başkanı Ahmet Boztaş’ın ardından konuşmasını yapan Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen ise ülkenin içinde bulunduğu süreçte ulusal birlikteliği ön planda tutmanın gerektiğine işaret ederek, “Ülkenin dinamikleri bir arada olduğu sürece bu süreçleri de her zaman olduğu gibi aşacağımız inancı bende her zaman tam. Bunun içinde herkes kendi bölgesinde sorumluluğu üstlendiği takdirde bu süreçler daha kolay aşılır. Şu anda içinde bulunduğumuz etkinlikte bunlardan bir tanesi. İkincisini MATSO düzenliyor, bizlerde yararlı olacağı düşüncesiyle katkı veriyoruz. İşverenlerle çalışan dostlarımızı bir araya getirmek ve içinde bulunduğumuz bu sıkıntıyı bir nebze olsun katkı yapmak. Güzel bir proje inşallah hayırlı uğurlu olur” diye konuştu.

Manavgat’a yaptıkları katkılardan dolayı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Antalya Valisi Münir Karaloğlu’na teşekkür eden Sözen, “Her zaman Manavgat’ta, yanımızda olduğunuz htiren, her türlü sıkıntımızda bize sahip çıkan sayın bakanımıza herkesin huzurunda bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. İkincisi yine bizler için kazanç olarak gördüğümüz bir belediyeci gözüyle değerlendirdiğimiz zaman belediyecilik geçmişinin de Antalya’ya büyük kazanç getirdiğine inandığımız sayın valimize teşekkür etmek istiyorum. Çünkü dünyaya mal olan Side’mizde belli şeylerin Side’nin oturması gerektiği mecraya oturması anlamında bizlere çok büyük destek veriyor onun maddi ve manevi olarak yanımızda olması hasebiyle, Side’de güzel şeyler olacak sayesinde huzurunuzda kendisine de yürekten teşekkür ediyorum. Yine bu süreçlerin sağlıklı hayata geçmesi için gerçek anlamda bir devlet adamı duruşu gösteren sayın kaymakamımızın da bize çok büyük artı değerleri var, kendilerine de teşekkür ederim” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TOBB’un Ankara’da düzenlemiş olduğu ekonomik şurada milli seferberliği başlattığını hatırlatan Antalya Valisi Münir Karaloğlu ise konuşmasında şunları söyledi:

“Manavgat’ta iş var sloganıyla ikincisi düzenlenen Manavgat İstihdam Fuarı’nın açılışında sizlerle birlikte beraber olmaktan büyük bir mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum. Sayın Cumhurbaşkanım TOBB’un düzenlemiş olduğu Ankara’da ki ekonomi şurasında çalışma hayatında milli bir seferberlik başlattı. O gün televizyonlar aracılığıyla 81 il valisine talimat veriyorum, her il valilerinin başkanlığında toplanacak ve bu seferberliğe hangi katkıyı vereceğini il bazında da bu seferberliğe katkı verecekler diye talimatı oldu. Biz o talimattan sonra Antalya’da Ticaret ve Sanayi Odalarımız, Borsalarımız özellikle turizm sektörümüzün sivil toplumuyla geniş kapsamlı bir toplantı yaptık. Bu sağlanan teşvikler gösterilen kolaylıklar, geçen sene hatırlarsanız Dışişleri ve Turizm Bakanlarımızın katılımlarıyla turizm sektörüyle yaptığımız toplantıda turizm sektöründeki sorunlardan bir tanesi de buydu. Sektör elindeki kalifiyeli elemanı kaybetmek istemiyordu SGK primlerinde acaba yardımcı olabilir misiniz diye çok mahcup bir biçimde bunları söylüyordu. Ama hükümetimiz sağolsun, öyle bir teşvik açıklandı ki, hepimizin beklentisi üzerinde, iş dünyamızın beklentisi üzerinde bir teşvik açıklandı. Artık 2017’de, 2016 yılının sonundaki istihdamının üzerine her yeni aldığı elemanının asgari ücret üzerinden SGK primi ve vergi stopajı yani eleman başına 773 lirayı işçi ve işveren adına devlet karşılayacak.

Ancak istihdam çalışmalarının şu ana kadar o talebimizi çok karşılanmadığını görüyoruz. Dün rakamlara baktık, rakamlar çok istediğimiz noktada değil. 30 bin civarında yeni bir istihdam olmuş Antalya’da. Koymuş olduğumuz bu 150 bin istihdam rakamına hızlı bir şekilde ulaşmak istiyoruz. Manavgat’ta iş var, Antalya’da iş var, Türkiye’de iş var. Türkiye’nin geçmiş olduğu bu son süreçte daha çok çalışmaya, daha çok üretmeye daha çok insana iş ve aş yaratmaya ve daha güçlü olmaya mecbur olduğumuzu iliklerimize kadar hissediyoruz. İşte Manavgat üzerine düşeni yapıyor. Manavgat Ticaret ve Sanayi Odamız, Kaymakamlığımız, Belediyemiz ve diğer paydaşlarıyla Manavgat’ta İş Var sloganıyla bu güzel etkinliği düzenlediler. Ben düzenleyici bütün kurumlara katılan bütün firmalara ilin valisi olarak teşekkür ediyorum. Etkinliğimizin çalışma hayatında hayırlara vesile olmasını temenni ederek sevgi ve saygılarımı sunuyorum”

Büyük etkinliklerin ancak birlik ve beraberlik içerisinde olunduğu zaman gerçekleştirilebileceğini söyleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Bir taraftan devlet özel sektörü teşvik edecek, özel sektörün daha fazla istihdam sağlaması için yardım edecek, bir taraftan da devlet kendi ihtiyacı kadar istihdam sağlayacak. Ama istihdam konusunda en önemli eksikliklerimizden bir tanesi de, bana göre bu ikincisi düzenlenen fuar. Yani çalışmak isteyenlerle işverenleri bir araya getiren etkinlikler. Bu yönde büyük eksikliğimiz var. Bu sebepten dolayı birçok vatandaşımız özel sektörde dahi iş bulmak için mutlaka siyasetçilere gelir. Bize geliyorlar, devlette çalışma imkanları, şartları belli. Ama bir bakandan, milletvekilinden yardım istiyorlar, niye. Diğer taraftan da dolaştığımız zaman iş dünyasında, turizmcisinden ticaret yapana kadar, sanayicisine kadar eleman bulamıyoruz diye şikayetleri var. Bir taraftan dinlediğiniz zaman gerçekten çok işsizlik var, işverenleri dinlediğiniz zaman da onlarda çalışan bulamıyorlar. O zaman ne yapacaksınız düzenli bir şekilde bu tür etkinliklerle çalışmak isteyenlerle işverenleri bir araya getireceğiz. Esasen bu tür etkinlikler başka gelişmelerin de habercisi olacaktır. Bundan sonraki süreçte işverenle çalışmak isteyeni buluşturan işletmeler de kurulacak. Şimdi nasıl ev almak isteyenle satmak isteyen ya da kiralamak isteyenle kiraya verenler arasında emlakçılar gibi sektörler varsa, başka ülkelerde de iş dünyasını ve çalışmak isteyenleri bir araya getiren şirketler de kuruluyor. Bu çok faydalı, istihdam içinde faydalı, üretim için de faydalıdır. İşverenler açısından kalifiyeli eleman bulma bakımından son derece faydalıdır. İçinden geçtiğimiz süreçte hükümet olarak, özel sektörümüzü ve esnafımızı, vatandaşımızı desteklemek için her türlü gayreti gösteriyoruz. Varsa borçlarını taksitlendiriyoruz. Çiftçinin yanında olmamız lazım, indirimler yapıyoruz, zirai indirimleri yapıyoruz. Yüzde 25 vergi indirimleri, kdv indirimleri yapıyoruz. Şu anda da işverenlerin yükünü paylaşmak için de her yeni istihdamı vergi, stopaj gibi tüm masraflarını devlet karşılıyor. Bu aşağı yukarı 770 TL tutuyor kişi başına. Bizim hedefimiz 2 milyon yeni istihdam” diye konuştu.

Turizm çalışanlarının askıya alma konusunda ki talepleri Çalışma Bakanına ileteceğini kaydeden Bakan Çavuşoğlu, “Turizmde kış aylarında, tabi oteller kapalı olduğu için ya da turist sayısı, geceleme sayısı az olduğu için ister istemez maliyet yüksek olduğu için askıya alma durumu var. Esasen şu anda yaptığımız çalışma bunu destekler nitelikte. Yani kış aylarında da istihdamı sağlamak için. Bahsedilen, bu askıya alınan arkadaşlarımızın isteklerinin karşılanması için ben Çalışma Bakanı ve ilgili arkadaşlarımızla görüşeceğim. Turizmcilerimizin bu ricasını ileteceğim. Esasen diğer uygulamalarımızın bazılarında turizm sektörü dahil değil. Geçen hafta on gün kadar önce Alanya’da ALTİD Başkanı bize söyledi ve biz de Ankara’ya ilettik, bir tane sorun çözüldü. Bu tür toplantıların böyle faydaları da oluyor. Arkadaşlarımız bize sorunlarını iletiyor biz de hemen Ankara’dan takibini yapıyoruz, sorunları çözüyoruz” dedi.

Manavgat’a yapılan hizmetleri de anlatan Çavuşoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “Manavgat’ta çok güzel şeyler oluyor. Manavgat çok değişiyor, güzelleşiyor ama Manavgat gerçekten her anlamda ileriye doğru gidiyor. Bunu görmekten de çok büyük mutluluk duyuyorum. Bugün Manavgat’a gelirken köprülü kavşakların yapıldığını gördük. Sadece biz değil tamamlandığı zaman Manavgat’a gelen yabancı misafirlerimi de çok rahat edecek. 4 tane köprülü kavşak inşallah en kısa sürede gerçekleştireceğiz. Manavgat’tan Konya’ya giderken bu yoldan çok memnun değildik. Alacabel’de tüneller başladı. 7,5 kilometre geliş 7,5 kilometre gidiş 15 kilometrelik tünel yapıyoruz. Akseki’ye giden yolun bir kısmını, 16 kilometresini, Seydişehir’e kadar çok güzel duble bir yol yapacağız. Beydiğin’den Beyşehir’e çıkan yolun ihalesini yaptık, firma iflas etmişti oradan kamyonlarımız, araçlarımız kolay bir şekilde Beyşehir’e, Konya’ya ve Anadolu’nun her şehrine kolayca gidebilecekler. Diğer altyapı çalışmalarımızı tamamlıyoruz. Naras Barajı, Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Bey buradaydı, sulama projesi de tamamlandı, 72 bin dekardan fazla araziyi inşallah Manavgat’ta suyla kavuşturacağız. Topraklarımız daha bereketli olacak, çiftçilerimiz daha fazla kazanacak. Manavgat’ımız doğalgaza kavuşacak, sizlere doğalgaz sözümüz vardı Manavgat’a mutlaka doğalgaza getireceğiz dedik. Şuanda Antalya’da 5 tane ilçeye doğalgaz götürüyoruz. Batı tarafında Kumluca ve Korkuteli, Doğu tarafında da Manavgat, Alanya, Gazipaşa ve inşallah doğalgazla beraber hem çiftçilerimiz hem de turizmcilerimiz çok mutlu olacak. Yine konutlarda, işyerlerinde temiz yakıt kullanacağız. Manavgat’ımız daha temiz olacak, vatandaşlarımızın daha ucuz yakıt imkanı olacak. Manavgat’ımız eğitimde her zaman ödül alan bir ilçedir, gerçekten bürokraside de çok saygıdeğer Manavgatlı kardeşlerimiz, dostlarımız var. O nedenle Manavgat’ı eğitim yuvası yapmak için çalışıyoruz projelerde Milli Eğitim Bakanlığının yapım programına aldığı projelerde Manavgat’ta da okullar var. Onun dışında biraz önce MATSO Başkanımızın da vurguladığı gibi bizim 2 yıldır bir hedefimiz var, Manavgat’a bir üniversite kazandıracağız, devlet üniversitesi kazandıracağız, esasen Manavgat’a özel üniversite kurulması ve bazı bölümlerin yabancı dilde İngilizce veya başka dilde eğitim vermesini istiyoruz ki çok sayıda yurtdışından öğrencilerde gelip Manavgat’ımızda eğitim görsünler. İlk etapta Fakülte sayısının arttırılması lazım, önümüzdeki eğitim yılına Sosyal Bilimler Fakültesi açacağız bunun içinde değişik bölümler olacak. Manavgat Ticaret ve Sanayi Odamızın inşaatı gerçekleştirdiği Turizm Fakültemiz eğitime başladı, yeni ana bilim dalları açıyoruz yani yeni bölümler açıyoruz. Gelecek sene çok daha fazla bölümle, çok daha fazla öğrenciyle birlikte eğitime devam edecek. Yeni fakültelerle birlikte üniversitenin adımlarını yeni bölümleriyle atıyoruz Manavgat’ımıza da Antalya’nın 6. üniversitesini inşallah kazandıracağız. Manavgat’a ne kadar hizmet etsek azdır, bu hizmeti birlik beraberlik içinde yapınca ağza da daha büyük oluyor. Manavgatlı Dostlarımız, Yerel Yöneticilerimiz, Sivil Toplum Örgütleri, Kaymakamımız ve MATSO’muza gerçekten teşekkür ederim”

Kaynak: (ÖK) - Ömer Karça Editör: Ömer KARÇA
Etiketler: Çavuşoğlu:, “Hedefimiz, 2, milyon, yeni, istihdam”,
Yorumlar
Haber Yazılımı