Haber Detayı
21 Ocak 2020 - Salı 01:21 Bu haber 3846 kez okundu
 
Çetin’den 'Konut Satışı' değerlendirmesi
Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından açıklanan konut satış istatistiklerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
EKONOMİ Haberi
Çetin’den 'Konut Satışı' değerlendirmesi

Türkiye genelinde Aralık ayı konut satışının 202.074 ile bugüne kadar 1 ayda gerçekleştirilen en yüksek rakama ulaştığını kaydeden Başkan Çetin, buna rağmen 2019 yılı geneli satış rakamının 2018’in yüzde 1,9 gerisinde kalarak 1 milyon 348 bin 729 olduğunu belirtti.

2019’da konut satışı Antalya’da arttı, Isparta ve Burdur’da düştü
Konut satış rakamlarını Antalya, Isparta, Burdur illerini kapsayan Batı Akdeniz ekonomisi açısından da yorumlayan Başkan Çetin açıklamasını şöyle sürdürdü: “2019 yılı konut satış rakamlarına Batı Akdeniz Bölgesi olarak baktığımızda Antalya’da bir önceki yıla göre yüzde 3,68 artışın olduğunu, Isparta’da ve Burdur’da ise sırasıyla yüzde 4,78 ve yüzde 19,83 azalış yaşandığını görüyoruz. Açıklanan verilere göre Antalya’da yıllık konut satışı 65 bin 258, Isparta’da 6 bin 073, Burdur’da ise 3 bin 400 olarak gerçekleşmiştir. Bu satış hacimleri içerisinde ipotekli satışların bir önceki yıla göre Antalya’da yüzde 28, Isparta’da yüzde 31, Burdur’da ise yüzde 2,27 artış kaydettiğini görüyoruz.
Özellikle Burdur’da toplam satış rakamında yüzde 20’lere yaklaşan düşüş ve ipotekli satışlar ülke genelinde yüzde 20 artarken Burdur’da sadece yüzde 2,27 artış yaşanması kent ekonomisinde yaşanan sorunlar konusunda bizlere önemli mesajlar vermektedir.

ARALIK AYINDA REKOR KIRILDI
Konut satışını sadece Aralık ayı itibariyle değerlendirdiğimizde ise ülke genelinde ciddi artış yaşandığını, hatta aylık ulaşılan satış rakamında rekor kırıldığını görüyoruz. Kaydedilen yükselişi memnuniyetle karşılamakla birlikte bu düzeyde satış rakamlarına ulaşılmasını sağlayan faktörleri de unutmamak gerekmektedir.
Halihazırda konut kredisi faiz oranları kamu bankalarının önderliğinde cazip oranlara çekilmiş durumdadır. Ancak Aralık ayında kaydedilen yükselişin ana unsurlarından öne çıkanı, cazip konut kredisi oranlarının yanı sıra, harç ve KDV indiriminin 2020 itibariyle bitecek olmasıydı. Bu da konut talebinin Aralık ayında yoğunlaşmasına neden oldu. Nitekim rakamlara aylık olarak baktığımızda Antalya’da bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 62 artışla 9 bin 534, Isparta’da yüzde 55 artışla bin 21, Burdur’da ise yüzde 31 artışla 548 konut satışı gerçekleşmiştir. İpotekli satış rakamlarına baktığımızda ise Antalya’da bir önceki yılın Aralık ayında 286 olan satış rakamının 2 bin 343’e, Isparta’da 32’den 157’ye, Burdur’da 22’den 85’e çıktığını görüyoruz. Başka bir ifadeyle ipotekli konut satışı bir önceki yılın Aralık ayına göre Antalya, Isparta ve Burdur’da sırasıyla 7.2, 3.9, ve 2.9 katına çıkmıştır.

HARÇ VE KDV İNDİRİMLERİ DEVAM ETMELİ
Bu rakamlara bakıldığında Aralık ayını konut sektörünü değerlendirmek için tek başına bir gösterge olarak almak doğru olmayacaktır. Diğer taraftan da bu olumlu gelişmenin konut ve emlak sektörüne moral verdiğini de göz ardı etmemek gerekiyor. Harç ve KDV indirimleri sektörde son derece olumlu karşılık bulmuştur ve devamında büyük yarar vardır. Düşük faizlerle birlikte bu tür desteklerin canlanmaya katkı yapacağı açıktır.
Sektörde uzun vadeli kalıcı canlanma için ise emlak ve konut sektöründe Aralık ayında yükselen morali ekonomide orta ve uzun vadeyi hedefleyen adımlarla ve konut talebini canlandıracak güven unsurları ile beslemek gerekmektedir. Vatandaşın ve yabancı yatırımcının ekonomimize olan güveni artarsa konut talebi de beraberinde gelecektir.”

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Çetin’den, 'Konut, Satışı', değerlendirmesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı