Haber Detayı
02 Aralık 2020 - Çarşamba 21:54 Bu haber 5746 kez okundu
 
Çocukları için Manavgat’a taşındılar
Doğduğu tarihten bu yana Epilepsi West sendromu hastalığıyla mücadele eden 5 yaşındaki Aras Özdemir’in ailesi, doktorların tavsiyesi üzerine 3 yıl önce İstanbul’dan gelerek Manavgat’a yerleşti. 3 çocuklarından en küçüğü olan Aras’ın tedavisi için İstanbul’da mobilya atölyesini satarak Manavgat’a gelen baba Metin Özdemir, bir otelin teknik servisinde çalışmaya başlarken, anne Selda Özdemir ise tüm gününü oğlunun bakımı ile geçiriyor. Anne Selda Özdemir, Aras’ın sürekli yatmak zorunda kalmasından dolayı Skolyoz olma ihtimalinin bulunduğunu, oturabilmesi için özel yapım bir koltuğa ihtiyaçlarının olduğunu ancak şu anda maddi durumlarının buna yetmediğini söyledi.
GÜNDEM Haberi
Çocukları için Manavgat’a taşındılar

İstanbul Ataşehir’de yaşayan ve birçok kişinin çalıştığı mobilya atölyesi sahibi olan baba Metin Özdemir, oğlunun tedavisi için elindeki bütün birikimini satmasına rağmen Epilepsi West sendromu hastası olan 5 yaşındaki çocukları Aras’ın tedavisinde başarı sağlanamadı. 3 yıl önce daha iyi hava şartları ve Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nin doktorlar tarafından tavsiye edilmesi üzerine Manavgat’a yerleşen ailede baba Metin Özdemir 5 yıldızlı bir otelin teknik servisinde işe başladı. anne Selda Özdemir ise tüm gün oğlunun bakımı ile ilgileniyor.

Eşiyle 20 yıl önce evlendiğini ve 3 çocukları olduğunu söyleyen anne Selda Özdemir, Aras’ın 2 ağabeyi olduğunu ve onlarda herhangi bir problem olmadığını anlattı. Aras doğduktan yarım saat sonra solunumda dengesizlik yaşandığını ve 12 saat yoğun bakım ünitesinde kaldığını belirten anne Zelda Özdemir, “Yoğun bakımdan çıktıktan sonra herşey gayet normaldi. Eve götürdük, 1 hafta 10 gün sonra sıkıştırmaya başladı, biz hep gaz sancısı diye doktora götürdük, doktorlarda gaz deyip bizi eve gönderdi” dedi. Yaklaşık 2 ay sonra Aras’ın ellerini yukarıdan aşağı çekmeye başladığını ve kendini kilitlediğini anlatan Selda Aras, “Bunun üzerine çocuk doktoru, ‘bir nöroloji görsün, belki beyinde bir problem olabilir’ dedi. İlk etaplarda 15 günde bir nöbetleri oluyordu, 1 dakika, 2 dakika bazen yarım saat filan sürdüğü oluyordu. Bir süre geçtikten sonra nöbetler sıklaşmaya başladı, ilk önce 10 güne düştü, ardından 1 haftaya, bir hafta derken her güne, daha sonra gün içerisinde 6-7-8 nöbete çıkmaya başladı” dedi.

Aras’ın nöbetleri artmaya başladığında doktor arayışına girdiklerini kaydeden Selda Aras şunları söyledi:

“Nöbetler artınca biz doktor arayışı içerisine girdik. O tahlil, bu tahlil, Ankara Üniversitesi Haccettepe Tıp Fakültesi’ne götürdük, metobolik taramaları yapıldı, onlar temiz çıktı. Genetik testleri yapıldı, herşey temiz çıkıyor. Beyin MR’ları çekildi, hiçbir problem çıkmadı. Beyin MR’ına göre doktorların dediği, Aras’ın yürüyüp, koşup oynaması lazım.

Nöbetleri artık kontrolsüz ale gelmeye başlayınca kortizon diye bir iğneye başladık biz. Bu iğneden 8 tane vurdurduk. İlk etaplarda faydasını gördük ama sonra hiçbir fayda göstermedi. O iğneleri aldıktan sonra Aras şişmeye başladı. Yani bacakları bile katlanmayacak şekle geldi. Şişti şişti, iğnelerin etkisi geçtikten sonra Aras puf diye indi. Aras hipotam bir çocuğa gördü. Yani o iğnenin faydası olduğu kadar zararları da varmış, biz bunu bilmiyorduk, bizi kimse de uyarmadı bu konuda. Aras sürekli hareketli bir çocuktu. Nöroloji doktorumuzun söylemesine göre ilk etapta bu hareketler olabilir ama nöbetler sıklaştıktan sonra çocuk kendini geriye atıyor. Yani Aras hergün nöbet geçirdiği için bir türlü ilerlemiyor.”

Aras’ın geçirdiği nöbetlerin farklı farklı olduğunu belirten anne Selda Özdemir, “Aras, nöbetlerde kendini 2’ye katlıyor, sıkıyor veyahutta bir tarafa dönüyor dama şeklinde yapıyor. Çeşit çeşit nöbet geçiriyor, Aras’ın sabit bir nöbeti yok. Geçen Ağustos ayında çok yoğun nöbetlerimiz oldu, hastanede yattık, hastanede nöbetleri kontrol altına almak için yoğun bakım ünitesine aldılar. 15-20 gün yoğun bakım ünitesinde yattı Aras, entübeye varana kadar girdi. Ondan sonra biraz rahatladı, ondan sonra ufak ufak yine nöbetlerimiz sıkıştırmaya başladı yine” diye konuştu. Doktorların Aras’a Epilepsi West sendromu tanısı koyduklarını anlatan Selda Özdemir, Aras’a en küçük detayına kadar genetik test yaptırdıklarını ve testlerin temiz çıktığını ifade etti.

Daha önce İstanbul’da yaşadıklarını anlatan Selda Özdemir, “İstanbul’da bizim kendi dükkanımız mobilya atölyemiz vardı. Bende çalışıyordum, işlerimiz gayet iyiydi. Aras’tan sonra o hastane senin bu tedavi benim diye her şeyi onun için sattık. En son dükkan vardı elimizde Aras’ın tedavileri için onları da sattık. En az birkaç daire ve araba parası gitmiştir. Diyet dediler, diyeti uyguladım, Edirne’de doktor var dediler, Aras’ı aldım oraya götürdüm, oradaki hastanelerde de kaldım. Birçok doktora götürdüm. Medipol’de Kürşat Bey var, Epilepsi Derneği başkanı ona götürdüm, hepsinden tedavi uyguladım. Kürşat Bey, ‘Bu çocuğun bu MR’a göre yürüyüp koşup oynaması lazım” diyor. Ama bilmiyorum artık” dedi.

Aras’ın oturma pozisyonunda bile duramadığını ve sürekli yatmak zorunda kaldığını ifade eden anne Selda Özdemir, “Arzumuz inşallah oğlumuzun iyileşmesi ve bir gün inşallah kendi ayakları üzerinde durup koşabilmesi ancak şu an itibariyle oğlumun sürekli yatmasından dolayı Skolyoz olma ihtimali var. Bu tür özel durumlar için özel yapım koltuklar var, ancak şu an için alabilecek maddi durumumuz yok” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çocukları, için, Manavgat’a, taşındılar,
Yorumlar
Haber Yazılımı