Haber Detayı
14 Ekim 2017 - Cumartesi 10:49 Bu haber 904 kez okundu
 
‘Diyabetle Mücadele’ semineri verildi
Diyabetle mücadele etmek amacıyla Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu ile dünyanın önde gelen ilaç firmalarından olan Sanofi’nin Türkiye Temsilciliği arasında yapılan protokol gereği, Türkiye genelinde ‘Diyabetle Mücadeleye Destek Programı’ kapsamında seminer veriliyor. Diyabetin tanımının ve nasıl mücadele yapıldığının işlendiği seminer, Manavgat’ta İlçe Halk Kütüphanesi’nde yapıldı.
YAŞAM Haberi
‘Diyabetle Mücadele’ semineri verildi

 

Diyabetle mücadele etmek amacıyla Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu ile dünyanın önde gelen ilaç firmalarından olan Sanofi’nin Türkiye Temsilciliği arasında yapılan protokol gereği, Türkiye genelinde ‘Diyabetle Mücadeleye Destek Programı’ kapsamında seminer veriliyor. Diyabetin tanımının ve nasıl mücadele yapıldığının işlendiği seminer, Manavgat’ta İlçe Halk Kütüphanesi’nde yapıldı.

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu ile Sanofi Türkiye tarafından yapılan protokol gereği, sağlıklı bireylerin diyabetten korunması ve diyabetli hastaların, diyabet ile nasıl mücadele etmesi gerektiğinin ele alındığı seminer Diyabetle Mücadeleye Destek Programı kapsamında gerçekleştiriliyor. Manavgat İlçe Halk Kütüphanesi’nde düzenlenen seminere Sanofi Türkiye yetkilileri, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Aşur Eker, Manavgat İlçe Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Birimi, Sağlıklı Beslenme Fiziksel Aktivite Obezite Dayanışma Birimi görevlileri Ebe Ayşegül Şeddeli ve Ebe Nilüfer Ergen ile vatandaşlar katıldı.

Sanofi Türkiye tarafından görevlendirilen eğitimciler tarafından verilen seminer ile sağlıklı bireylerin diyabetten korunması ve Diyabetten Korunma Eğitimleri ile diyabet hastalığının tedavi edilmemesi durumunda veya yanlış tedavi nedeniyle karşılaşılabilecek sorunlar anlatıldı.

Diyabetle ilgili sunumda ise şu bilgiler verildi:

Diyabet Nedir?

Şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, pankreasın yeterli insülin üretmemesi veya vücudun ürettiği insülini etkili bir şekilde kullanamaması sonucu oluşan, ömür boyu süren ve şeker yüksekliğiyle seyreden bir hastalıktır.

Diyabet Tipleri Nelerdir?

Tip1 Diyabet, otoimmün mekanizmalara bağlı olarak insülinin pankreasta hiç üretilmediği ya da çok az üretildiği tiptir.

Tip 2 Diyabet, Geçmişte “erişkin diyabet” olarak da isimlendirilen hastalık, en yaygın görülen diyabet tipidir. Tüm dünyada tanı konulan diyabet vakaların yüzde 90’dan fazlasını tip 2 diyabet oluşturmaktadır. Tip 2 diyabetli kişilerde, insülin üretimi azdır veya onu yeterince kullanamamaktadır.

Gestasyonel Diyabet, gebeliğin 24. Haftasından sonra ortaya çıkan şeker yüksekliğidir. Genellikle gebelik bittikten sonra kan şekeri normal düzeylere düşer.

Diyabetin Belirtileri Nelerdir?

Ağız kuruluğu ve çok su içme

Sık idrara çıkma

Halsizlik, yorgunluk

Açlık hissi

Kuru ve kaşıntılı cilt

Ellerde ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma

Görme bozukluğu

Cilt yaralarının geç iyileşmesi

Kilo kaybı

Diyabet ve Beslenme

Günümüzde diyabeti olan ve diyabeti olmayan bireylere önerilen sağlıklı beslenme önerileri benzerdir.

Diyabeti olmayan bir kişinin de rafine şeker tüketimini kısıtlaması, doymuş yağ ve kolesterolden zengin olan et, süt, yoğurt, peynir, yumurta gibi yiyecekleri belirli bir miktarda tüketmesi, az az ve sık sık yemek yemesi gerekmektedir.

SAĞLIKLI BESLENMENİN 10 ALTIN KURALI

1. Her öğünde 4 ana besin grubundan (et. kurubaklagil, süt, yoğurt, sebze, ekmek) uygun miktarda tüketin.

2. Öğünlerinizi aksatmayın.

3. Her gün en az 30 dakika düzenli fiziksel aktivite yapın.

4. SM yağ kullanarak kalp sağlığınızı koruyun. (1 kilogram malzemeye 3-4 yemek kaşığı).

5. Mevsimine uygun taze sebze ve meyve tüketin.

6. Kemik sağlığınız için kalsiyum alımına dikkat edin.

7. Kansızlığı önlemek için demir tüketimine dikkat edin.

8. Beyaz ekmek gibi rafine tahıl ürünleri yerine kepekli olanları tercih edin

9. Daha az tuz tüketin.

10. Sağlıklı yemek hazırlama ve pişirme yöntemlerini uygulayın,

EGZERSİZ İÇİN EN UYGUN ZAMAN

Egzersiz için en uygun zaman, yemek yenildikten sonraki 1 -2 saattir. Böylelikle, yiyeceklerle kana geçen şeker vücut tarafından kolaylıkla kullanılır ve kan şekeri düzeylerinin kontrolü sağlanır. Yemeklerden 3 saat sonra veya öğünlerden önce yapılan egzersizin hipoglisemi oluşturma riski vardır. Egzersiz planlı olarak en az haftada 3-4 kez yapılmalıdır.

FİZİKSEL AKTİVİTENİZİ ARTIRMAK İÇİN BASİT ÖNERİLER

1.Asansör yerine merdiven kullanın.

2.Arabanızı gideceğiniz yerden uzağa park ederek yürüyün.

3.Yürüyerek gidebileceğiniz mesafelerde araba kullanmayın. 4 Alışverişinizi size en yakın olan yerden yapmak yerine daha

uzak olanından yapın

5.Alışveriş merkezlerinde yürüyen merdiven yerine merdiven basamaklarını kullanın.

6.Otobüse bir durak sonra binerek veya otobüsten bir durak önce inerek yürüyüş sürenizi uzatın.

Haftanın 3-4 günü düzenli olarak yürümek için egzersiz planı yapın.

Diyabetin Hasarları

Düşük Kan Şekeri (Hipoglisemi)

İnsülln kullanan kişilerin en sık karşılaştığı komplikasyondut Kan sekeri düşmesi acıkma.

baygınlık, fenalık, terleme,el ayak titremesi daha sonra şuur kaybı gibi belirtiler gösterir.

Hiperglisemi (Yüksek Kan Şekeri) ve Ketoasidoz

Kan şekeri çok yükseldiğinde (>300 mg) organizma, yağlan yakıt olarak kullanır Vücut yağlan parçalandığında, keton diye bilinen asitli atıklar oluşur. Vücut çok fazla miktardaki ketonlan harcayamaz veya önleyemez ise bunları idrar yolu ile atıp tüketmeyi dener. Ancak, vücut tüm ketonlan serbestleştiremez ve kanda birikirler. Bu durum ketoasidoz denen tabloya yol açar.
Laktik Asıdoz

Laktik asidin vücutta birikmesidir. Hücreler, enerji için glukozu kullandıklannda, laktik asit yaparlar. Eğer, fazla miktarda laktik asit vücutta kalryor ise denge bozulur ve kişi kendisini hasta hmeye başlar. Laktik asidoz nadir bir durumdur ve esas olarak t/p 2 diyabetli kişileri etkiler,

Bakferiyel/Mantar Enfeksiyonları

Diyabetli kişiler bakteri ve mantar enfeksiyonlarına daha yatkındırlar. Mantar enfeksiyonları, atlet ayağı, ciltte yuvarlak oluşumlar ve vajinal enfeksiyonlar da çok görülen problemlerdir

Dolaşım Sistemi Hastalıkları

Dolaşım sistemi hastalığı veya kardiyovaskûler hastalık tip 2 diyabetlilerde diyabet süresi ve şiddeti ile paralel bir artma gösterir. Endüstriyel ülkelerde tip 2 diyabetli kişiler için en temel ölüm ve sakatlık nedenidir.

Sinirleri Tutan Komplikasyonlar

(Sinir Ucu Hasarı)

Diyabetik sinir hastalığı veya nöropati diyabetli

 tüm kişilerin en az yarısını etkiler. Farklı nöropati tipleri vardır. Ayaklarda, bazı vakalarda ellerde, duyu kaybına, ayakta ağrıya neden olabilir Kalp, göz, mide, mesane ve genital organları etkileyen nöropatiye yol açabilir.

Göz Hastalığı

Göz hastalığı veya retinopati, gelişmiş toplumlarda erişkin yaş grubunda görme azalması ve körlüğün en önemli nedenidir.

 Böbrek Hastalığı (Hasarı)

Diyabetli tüm kişilerin yaklaşık 1/3'ünde böbrek hasarına rastlanır ve tip 1 diyabetli hastaların yaklaşık 20' sinde böbrek yetmezliğine götüren fonksiyon bozuklukları oluşur.

Diyabet ve egzersizde aktif olmanın 10 faydası

-Kanda şeker düzenlenmesinin daha iyi yapılmasına yardımcı olur

-Kan basıncını düşürür. Aktif olmak kalbin daha güçlü olmasını sağlar.

-Kandaki yağ değerlerini daha iyi seviyelere çeker. HDL dediğimiz iyi kolesterolü artırırken, kötü kolesterol olan LDL ve trigiliseridleri azaltır Bunlar kalbi korur

-İnsülin ve diğer diyabet İlaçlarına olan ihtiyacı azattır.

-Kilo verir ve kilonuzu korursunuz. Aktif olmak kalori harcamanızı sağlar.

-Yeterli kalori yakarak kilo verebilirsiniz. Aktif olarak yaşam tarzınızı sürdürürseniz kilonuzu da sağlıklı seviyede tutabilirsiniz.

-Diğer sağlık problemleri riskini azaltırsınız.

Kalp krizi ve bazı kanser çeşitleri riskini azaltır, kemik

kaybı miktarını azaltırsınız.

-Daha enerjik olur ve daha iyi uyursunuz.

-Stresi azaltır.

-Daha güçlü kaslar ve kemiklere sahip olursunuz. Daha esnek olur, bu da aktif yaşamdaki hareketlerinizi kolaylaştırır.

Kaynak: (BG) - Büşra Güler Editör: Büşra GÜLER
Etiketler: ‘Diyabetle, Mücadele’, semineri, verildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı