Haber Detayı
10 Ocak 2020 - Cuma 08:20 Bu haber 5023 kez okundu
 
Eker; Hedefimiz veremsiz bir Türkiye
Manavgat İlçe Sağlık Müdürü Dr.Aşur Eker, Bir toplumun veremden korunmasının en etkili yolu verem hastalarının erken teşhisi ve başarılı tedavisidir.
YAŞAM Haberi
Eker; Hedefimiz veremsiz bir Türkiye

Her yıl Ocak ayının ilk Pazar gününden başlayan haftada kutlanan ve bu yıl 73.’sü gerçekleşecek Verem Eğitim ve Propaganda Haftası’nda tüberküloz (verem) hastalığı ile toplumun bilgilendirilmesi ve bu hastalığa bütün kesimlerin dikkatinin çekilmesi amaçlanıyor. Tüberküloz dünyada ve ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunu olmaya devam etmekte olduğunu belirten Manavgat İlçe Sağlık Müdürü Dr.Aşur Eker’in konu ile ilgili yaptığı yazılı açıklama şöyle; Dünyada her yıl yaklaşık 10 milyon yeni verem hastası ortaya çıkmakta, 1.5 milyon insan veremden ölmektedir. Verem, dünya genelinde en çok ölüme yol açan 10 nedenden birisidir. Dünya nüfusunun dörtte biri verem basili ile enfektedir. Tüberküloz hastalığının etkeni “Mycobacterium tuberculosis” basilidir.

TÜBERKÜLOZ ENFEKSİYONU VE HASTALIĞI .
Tüberküloz enfeksiyonu ile Tüberküloz hastalığı birbirinden farklıdır. Tüberküloz enfeksiyonu; vücutta tüberküloz basilinin sessiz durduğu adeta hapsedildiği durumdur. Tüberküloz enfeksiyonu basilin vücuda girmesinden sonra 8-10 haftada tüberkülin deri testinin (TDT) pozitifleşmesi ile kendini gösterir. Tüberküloz enfeksiyonu olan kişilerin yaklaşık 5-15’inde yaşamlarının bir döneminde tüberküloz hastalığı gelişme riski vardır. Tüberküloz Hastalığı; tüberkülozla ilgili klinik belirti ve bulguların ortaya çıktığı duruma denir. Hastalığın gelişmesine yol açan, vücut direncini düşüren, bağışıklığı etkileyen hastalıklar ve etkenler vardır. HIV/AIDS vücut direncini en çok düşüren hastalıktır. Bunun dışında diabetes mellitus, kronik böbrek yetmezliği, bazı kanserler, ilaç ve alkol bağımlılığı, tütün kullanımı, silikozis olmak üzere bazı kronik hastalıklar da vücut direncini düşürür. Bebekler ve yaşlılarda vücut direnci düşük olduğundan hastalığa yakalanma riski fazladır. Tüberküloz hastalığı saç ve tırnak hariç tüm doku ve organları tutabilir, tuttuğu doku ve organa göre belirti ve bulgu gösterir, ancak en çok akciğerlerde görülür (60-70). Hastalığın tuttuğu diğer organlar arasında en sık görülenler; plevra, lenf bezleri, kemikler, böbrekler ve beyin zarlarıdır
(menenjit). 

TÜBERKÜLOZ BASİLİ HAVA YOLU İLE BULAŞIR
Basilin kaynağı, tedavi görmemiş veya düzenli tedavi görmeyen aktif akciğer ve larinks tüberkülozu olan hastalardır. Hasta insanlardan öksürme ve hapşırma ile ortama yayılan mikrobun solunum yolu ile alınması sonucu bulaşır. Tedavi edilmeyen her hasta yılda 5-15
kişiyi enfekte eder. Balgam yayması pozitif olan ve akciğerinde kavitesi bulunan hastalar daha fazla basil saçarlar. Tüberküloz hastası ile karşılaşma süresi, ortamın genişliği ve havalanması basilin bulaşmasında önemlidir. En çok hastanın aile bireylerine ve yakın çalışma arkadaşlarına bulaşma olur.Tedavi ile basil sayısı çok kısa sürede azalır. Hastaların çoğunda ortalama 2-3 haftada bulaştırıcılık ortadan kalkar.

HASTALIK BELİRTİLERİ
Genel Yakınmalar: Halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, çocuklarda kilo alamama, gece terlemesi vb. olabilir. Solunum Sistemi Yakınmaları: Öksürük, balgam, öksürükle kan tükürme, göğüs-sırt-yan ağrısı, nefes darlığıdır. Larinks tüberkülozu ses kısıklığı yapabilir. Diğer organları
tutan tüberküloz hastalığında ilgili organa ait bulgular olabilir. ( lenf bezi büyümesi, idrarda kan, eklemde şişlik vb.) 2-3 haftadan uzun süren, öksürük şikayeti olan ve antibiyotik tedavisi almış olmasına rağmen yanıt alınamayan hastalarda tüberküloz hastalığından şüphelenmek gerekir.

TÜBERKÜLOZ TANISI
Tüberküloz hastalığının kesin tanısı, balgamda verem mikrobunun mikroskopta gösterilmesi ya da kültürde üretilmesi verem hastalığı tanısı için gereklidir. Akciğer tüberkülozu akciğer röntgen filminde bazı belirgin değişikliklere neden olur. Bu değişiklikler doktorun tüberkülozdan şüphelenmesine yol açar. Tüberküloz tanısında kullanılan deri testi (TDT) vücutta mikrobun bulunduğunu gösterir. Tüberküloz enfeksiyonu veya tüberküloz hastalığı olabilir. Bu konudaki değerlendirmeyi ilgili doktor yapar.

TÜBERKÜLOZ HASTALIĞININ TEDAVİSİ
Tüberküloz tedavisi standarttır. Bu standart tedavi, hastanede ya da dispanserde aynı şekilde düzenlenir. Tedavide kullanılan bütün ilaçlar verem savaş dispanserlerinden ücretsiz verilir. Tedavide verilen ilaçların düzenli içilmesi büyük önem taşır. Çünkü hastaların bir kısmı tedaviyi terk etmekte ve toplumda basil saçmayı sürdürmektedirler. Hastanın ilaçlarını içtiğinden emin olmak için her doz ilacı bir sağlık personelinin veya başka bir görevlinin gözetiminde içirtmek en uygun yoldur. Buna doğrudan gözetimli (DGT) denilir. Tedavinin dispanserde ya da hastanede başlanması gerekir. Aylık takiplerinin de dispanserde yapılması uygundur. Tedaviyi sonlandırana kadar özenle sürdürmek gerekir.

TEMASLI MUAYENESİ VE KORUYUCU TEDAVİ
Bulaşıcı tüberküloz hastası ile aynı havayı paylaşan ve tüberküloz basiline maruz kalan kişilere “temaslı” denilir. Tüberküloz hastası ile teması olan kişide enfeksiyon gelişimini önlemek ve tüberküloz enfeksiyonu olan kişide tüberküloz hastalığı gelişimini önlemek amacıyla koruyucu ilaç tedavisi verilmektedir. Tüberküloz hastasının aile bireyleri ve diğer temaslıları dispanserlerde ücretsiz olarak muayene edilir ve gerekli tetkikleri yapılır. Koruyucu ilaç tedavisi tek ilaçla ve 6 ay süreyle verilir. Bu tedavinin hastalanmayı 90’a varan oranda
önlediği bilinmektedir. 

VEREM AŞISI- BCG (BACİLLE CALMETTE GUERİN)
BCG aşısı özellikle çocuklarda kanla yayılan ve ağır seyreden tüberküloz hastalığını (menenjit ve miliyer TB) önlemede etkilidir. Ülkemizde BCG aşısı doğumdan sonra 2. ayını bitiren bebeklere aile sağlığı merkezleri ve verem savaşı dispanserlerinde ücretsiz olarak yapılmaktadır.”

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Eker;, Hedefimiz, veremsiz, bir, Türkiye,
Yorumlar
Haber Yazılımı