Haber Detayı
28 Mart 2020 - Cumartesi 18:29 Bu haber 44291 kez okundu
 
Emniyet Müdürlüğü'nden tedbirlerle ilgili açıklama
Antalya Emniyet Müdürlüğü; Yeni Tip Koronavirüs (Covid-19) salgınının yayılarak vatandaşların hayatını tehdit etmesini engellemek ve vatandaşların evlerinde sosyal izolasyona geçmelerini sağlamak üzere İçişleri Bakanlığı tarafından alınan tedbirlerle ilgili açıklama yaptı.
ASAYİŞ Haberi
Emniyet Müdürlüğü'nden tedbirlerle ilgili açıklama

Antalya Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada; "İçişleri Bakanlığı tarafından alınan tedbirler kapsamında;

  1.  İller arası otobüs seferleri 28.03.2020 tarihi 17:00'den itibaren ancak Valiliklerin izni ile yapılabilecektir.
  2.  Tüm vatandaşlarımızın bulundukları şehirde kalmaları esastır. Ancak tedavi ihtiyaçları nedeniyle doktor kararıyla sevk edilen, birinci derece yakınları vefat eden veya ağır hastalığı olanlar ile özellikle son on beş gün içerisinde gelmiş olduğu yerde kalacak yeri bulunmayan vatandaşların şehirlerarası yolculuk yapması Valilik izni ile gerçekleştirilebilecektir.
  3.  İller arasında seyahat etmesi zorunlu olan vatandaşlar, valilerin/kaymakamların koordinesinde oluşturulacak Seyahat İzin Kurulu’na başvurarak seyahat belgesi düzenlenmesi talebinde bulunacaklardır. Talebi uygun görülenlere kurul tarafından seyahat güzergâhı ve süresini de içerecek şekilde şehirlerarası otobüs seyahat izin belgesi düzenlenecektir.
  4.  Seyahat İzin Kurulu vali/kaymakamın belirleyeceği kamu görevlisinin başkanlığında, emniyet temsilcisi, belediye temsilci, otogar sorumlusu ve ilgili meslek odası temsilcisi yoksa konuya ilişkin sivil toplum temsilcisinden oluşacaktır. Bu kurullar otogarlarda görev yapacak, bu amaçla görevin niteliğine uygun yerlerin tahsis edilmesi sağlanacaktır.
  5.  Seyahat İzin Kurulunca, şehirlerarası otobüs seyahat izin belgesi verilenler tarafından yapılan başvurular dikkate alınarak otobüs seferi planlaması yapılacak ve ilgililere bilgi verilecektir.
  6.  Seyahat etmesine izin verilen otobüslerdeki yolcuların ve personelin sağlık kontrollerinin yapılması amacıyla otogar çıkışlarında sağlık kontrol noktaları oluşturulacak, yolcuların sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra otobüs seyahatine başlayacaktır.
  7.  Seyahat İzin Kurulunca, otobüsle yolculuk yapacak vatandaşların listesi, telefonları, gidecekleri yerlerdeki adreslerini belirtilen yolcu listeleri gidilecek ildeki Valiliğe bildirilecektir.
  8.  Valiliklerce, illerine gelecekleri bildirilen yolcuları il girişlerinde kontrolleri gerçekleştirilecektir. Karantinaya alınmasını gerektirecek bir durumun tespit edilmesi halinde ilgili kişiler 14 gün süreyle karantinaya alınacaktır. Karantinaya alınmayanlar arasında 14 gün süreyle gözlem altına kalmaları gereken vatandaşlara evlerinde kalmaları hususu tebliğ edilecek ve uyulup uyulmadığı sürekli kontrol edilecektir.
  9.  Bu süreçte otogarlarda görev yapacak tüm personelin rutin aralıklarla sağlık kontrolünden geçirilmesi sağlanacaktır.
  10. Yolculuğuna izin verilen otobüsler seyahat güzergahlarında ancak il otogarlarında duracak ve durdukları illerin Valiliklerince seyahat etmesine izin verilen yolcuları kapasitelerinde boşluk olması durumunda alabileceklerdir.
  11. Süreç boyunca otobüs firmalarının şehir içi servis hizmetleri yasaklanacaktır.
  12. İzinsiz yolculukların önlenmesi için Valiliklerce yol kontrol noktalarında gerekli tedbirler planlanacaktır.
  13. Otobüslerin güzergahlarında mola verdikleri yerler, Valiliklerce sürekli hijyen kuralları açısından denetlenecek ve sağlık kurallarına uygun olarak faaliyet yürütmeleri sağlancaktır.
  14. 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlaramızın maaş, ödeme, banka işlemleri ve diğer yardım talepleri Valilikler/Kaymakamlıklar başkanlığında kurulan “Vefa Sosyal Destek Grupları” tarafından karşılanacaktır.
  15. Vatandaşlarımızın sıkça sorduğu sorulardan olan kurum/kuruluş telefon numaraları öğrenmek için 112 Acil Çağrı Merkezi yerine (11880) Bilinmeyen Numaralar Servisini aramaları gerekmektedir. Aksi takdirde 112 Acil Çağrı Merkezini arayan ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın hizmete daha geç ulaşarak mağduriyet yaşamalarına sebep olunmaktadır.
  16. Vatandaşlarımız koronavirüs ile ilgili alınan tüm tedbirlere İçişleri Bakanlığımız’a ait https://www.icisleri.gov.tr/haberler-yeni internet adresi ve https://twitter.com/TC_icisleri  Twitter adresinden Antalya Valiliği/İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunca alınan tüm kararlara da http://www.antalya.gov.tr/duyurular internet adresinden ulaşabilirler.
Halkımıza toplum sağlığı ve kendi sağlıkları için virüs tehlikesi geçene kadar evlerinde kalmalarını tekrar belirtir sağlıklı günler dileriz.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur" denildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Emniyet, Müdürlüğü'nden, tedbirlerle, ilgili, açıklama,
Yorumlar
Haber Yazılımı